-
2431/1Lyngby
Svend Hammershøi: Parti fra Frederiksborg Slot set fra porten. Sign. S. H. Olie på lærred monteret på plade. 76 x 66.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2431/3Lyngby
"Banket Servicet fra det store Peterhof Palads". Stort russisk spisestel af porcelæn, bestående af 57 dele. (57)
Sælges
Vurdering :
100.000 DKK Næste bud:
-
2431/5Lyngby
H.E. Holst, Kjöbenhavn: Dansk regulatorur i kasse af nøddetræ og mahogni. Ca. 1900. H. 140. B. 43. D. 40.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/7Lyngby
Paul Fischer: En jordmoder. Studie. Sign. Paul Fischer 1908. Olie på lærred monteret på træ. 39 x 22,5.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2431/9Lyngby
"Royal Copenhagen Japonica" krus af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 12,5 cm. Diam. 9,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/11Lyngby
Italiensk spejl i ramme af forgyldt træ udskåret med rocailler og bladværk, facetslebet todelt spejlglas. Rokoko form, 19. årh. H. 130. B. 85.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/13Lyngby
Thorald Læssøe: Udsigt mod Holbæk en sommerdag med sejlere på fjorden. Sign. Thorald Læssøe 1850. Olie på lærred. 26 x 37.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/15Lyngby
"Flora Danica'' kaffekande af porcelæn med stjerthank af drejet træ, dekoreret i farver og guld med blomster. 3620. Royal Copenhagen. H. 19 cm.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/17Lyngby
Gustaviansk konsol af bemalet træ, plade ag gråbroget marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 77. B. 85. D. 48.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/19Lyngby
David Adolph Constant Artz: Nederlandsk landskab med en gammel kone og lille pige. Sign. Artz. Olie på lærred. 66,5 x 91,5 cm.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2431/21Lyngby
"Musselmalet Riflet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (91)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/23Lyngby
Dansk rokoko kommode af nøddetræ og forgyldt træ. Ca. 1760. H. 84. B. 66. D. 40.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/25Lyngby
Hanne Hellesen: Et par opstillinger med blomster på karm. Begge sign. H. H. den ene dateret 1824, den anden 18?. Olie på lærred. 25 x 32,5. (2).
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/27Lyngby
John Rigby & co. haglgevær, serienr. 16662. Kal. 12. Løbsængde 76 cm. Samlet længde 122 cm.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2431/29Lyngby
Dansk Louis XVI spejl i oval ramme af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 92. B. 67.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/31Lyngby
Julius Exner: "Bedstemoders Kæledægge". Sign. J. Exner 1903. Olie på lærred. 51 x 46.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2431/33Lyngby
Kinesisk hatstand af af porcelæn, sekssidet, dekoreret med figurscenerier. Sen Qing/Republik. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 29 cm,
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/35Lyngby
Nordtysk Louis XVI prismekrone. Ca. 1780. H. 80. Diam. 71.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/37Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en pige i silkekjole og med en rose i hånden. Usigneret. Olie på lærred. 70 x 58.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/39Lyngby
Engelsk nygotisk oliekande af glas med besætning af sterlingsølv, mester John Bramhill. London 1865. H. 27 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/41Lyngby
Gotisk lågkiste af egetræ, front med fire skårede paneler, hver side med bæregreb af jern. Delvis 17. årh. H. 67. B. 180. D. 72.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/43Lyngby
Robert Peel Bojesen: Et interiør med en soldat, der tager afsked med en kvinde. Sign. monogram 76. Olie på lærred. 65 x 67.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/45Lyngby
Skål af sølv, drevet med bukler. P. Hertz, København 1914. Vægt 373 g. H. 7,5 cm Diam. 18 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/47Lyngby
Dansk vitrine vægskab og flisebord af forgyldt og bemalet træ. 18./19. årh. Vægskab H. 105. B. 104. D. 33. Bord H. 70. B. 93. D. 67. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/49Lyngby
Paul Fischer: Portræt af en siddende herre. Sign. Poul Fischer okt. 1889. Olie på lærred. 124,5 x 93.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/51Lyngby
Jens Peter Dahl-Jensen: Mand med kakadue. Figur af porcelæn. 1305. Dahl-Jensen. H. 24 cm.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/53Lyngby
Sønderjysk almue dragkiste af bemalet fyrretræ, front med fire ligeknækkede skuffer. 18. årh.s anden halvdel. H. 96. B. 122. D. 52.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/55Lyngby
Rasmus Christiansen: “Det Kjøbenhavn som forsvinder. [...]” Sign. RXCHR 1911. Olie på lærred. 62 x 94.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/57Lyngby
Carl Martin-Hansen: Egnsfigur af porcelæn, 'Amager'. 12106. Juliane Marie mærket, Royal Copenhagen. H. 22 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/59Lyngby
Stor fransk prismekrone med stel af forgyldt bronze, 12 svungne lysarme, behængt med prismer i kæder. Empire form, ca. 1900. H. 120. Diam. 80.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/61Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med lyserøde roser i en glasvase. Usigneret. Olie på lærred. 33,5 x 24,5 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/65Lyngby
Stor frans prismekrone, burformet stel af metal beklædt med glasperler, ti lysarme monteret til el. Ca. 1900. H. 135. Diam. 90.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/67Lyngby
C. F. Sørensen: Fra kysten ved Helgoland. Sign. C. F. S. Helgoland 3. Mai 1849. Olie på malepap. 27,5 x 42.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/69Lyngby
"Musselmalet" ni små fade af porcelæn. 576, 2032 og uden nummer. Royal Copenhagen. L. 9 og 11 cm. (9)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/71Lyngby
Kinesisk sidebord af hardwood, indlagt med perlemor. 19. årh.s slutning. H. 79. B. 41. D. 31.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/73Lyngby
Valdemar Irminger: "På hjemvejen fra manøvren". Sign. V. I. 83. Olie på lærred. 74x125.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/75Lyngby
Fransk alterstage af forgyldt metal, til syv lys. 19. årh. H. 42 cm L. 94 cm
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/77Lyngby
Stort dansk Louis XVI spejl i ramme af forgyldt træ, toppen prydet med vase og bladværk. 18. årh.s slutning. H. 220. D. 75.
Sælges
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/79Lyngby
Hugo V. Pedersen: Portræt af en kvinde i sort selskabskjole og stor hat. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 107 x 69.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/81Lyngby
Et par obelisker af porcelæn. Juliane Marie mærke. Royal Copenhagen.H. 42 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2431/83Lyngby
Engelsk sofa i Sheraton stil med ben af mahogni, betrukket med sort hestehår. 19. årh.s anden halvdel. L. 167.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/85Lyngby
Vilhelm Arnesen: Marine med sejlskib under dansk flag. Sign. Vilh. Arnesen 1930. Olie på lærred. 69 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/87Lyngby
Christian F. Hetsch, efter: Et par prydvaser af porcelæn. 19. årh.s slutning. Den Kongelige Porcelainsfabrik. H. 36 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/88Lyngby
Wladislaw Chmielinski: Sneklædt gadeparti med hestevogn. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 50.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/89Lyngby
Kinesisk arbejdsbord af hardwood. 19. årh. H. 82. B. 120. D. 65.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2431/91Lyngby
C. F. Sørensen: Mødet mellem den danske og svenske konge på Øresund. Sign. Frederik Sørensen 7. Juli 1846. Olie på træ. 27 x 36.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/93Lyngby
“Flora Danica” vinkøler af porcelæn. 3570. Royal Copenhagen. H. 12,5 cm. L. 21 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/95Lyngby
Engelsk George II spejl i ramme af mahogni og forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 96. B. 46.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/97Lyngby
Adolph Friedrich Vollmer: Sejlbådene trækkes op efter en lang dag på havet. Sign. monogram. Olie på træ. 43,5 x 60.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/99Lyngby
Et par franske Charles X kandelabre af forgyldt bronze, 19. årh. H. 53 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/101Lyngby
Fransk kaminur af hvid marmor og forgyldt bronze, urhus i form af rundt tempel. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 42. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/103Lyngby
Peter Hansen: En pause i solen foran stalden. Sign. P. H. Olie på lærred. 111 x 126.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/105Lyngby
Sæt på ni ostindiske våbenfade af porcelæn, 18/19. årh. (10)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2431/107Lyngby
Fransk Louis XVI søjleur af hvid marmor og forgyldt bronze, skive af hvid emalje. Sign. A Paris. 18. årh.s slutning. H. 46. B. 27. D. 9.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/109Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser i en flettet kurv. Sign. C. Normann 1854. Olie på lærred. 39 x 51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/111Lyngby
"Musselmalet Helblonde" fem muslingeformet asietter af porcelæn. 347. Royal Copenhagen. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/113Lyngby
Fransk Charles X kaminur i kasse af forgyldt bronze, urhus med siddende muse. 19. årh.s midte. H. 41. B. 29. D. 11.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/115Lyngby
Frants Diderik Böe: Kystparti med fugle i lav sol. Sign. F. Böe 1857. Olie på papir. 25 x 21.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/117Lyngby
Dragsteds "Rosenborg" teservice af sølv. Vægt 923 g. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/119Lyngby
Fransk Charles X kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende kvinde i renaissance dragt, forsølvet skive. 19. årh.s midte. H. 44. B. 31. D. 11.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/121Lyngby
Wilhelm Marstrand: En italienerinde i hvid kjole og blåt hovedtørklæde. Usigneret. Olie på lærred. 27,5 x 22.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: