-
2431/1Lyngby
Svend Hammershøi: Parti fra Frederiksborg Slot set fra porten. Sign. S. H. Olie på lærred monteret på plade. 76 x 66.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2431/2Aarhus
Fristående rokoko konsolbord af delvist spansk grønmalet træ. 18. årh. H. 71,5. B. 61. L. 86,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/3Lyngby
"Banket Servicet fra det store Peterhof Palads". Stort russisk spisestel af porcelæn, bestående af 57 dele. (57)
Sælges
Vurdering :
100.000 DKK Næste bud:
-
2431/4Aarhus
Peder Mønsted: Parti fra en skyggefuld pergola antageligt i Anacapri. Sign. P. Mønsted. 88. Olie på lærred. 35 x 23.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/5Lyngby
H.E. Holst, Kjöbenhavn: Dansk regulatorur i kasse af nøddetræ og mahogni. Ca. 1900. H. 140. B. 43. D. 40.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/6Aarhus
"Tommerup Station. Togenes Afgangstider". Stationsskilt af bemalet træ. Cirka 1900. H. 157. B. 108.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/7Lyngby
Paul Fischer: En jordmoder. Studie. Sign. Paul Fischer 1908. Olie på lærred monteret på træ. 39 x 22,5.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2431/8Aarhus
Rokoko kommode af nøddetræ, buet front med tre skuffer, dekoreret med marquetteri. 18. årh. H. 88. B. 98. D. 55.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2431/9Lyngby
"Royal Copenhagen Japonica" krus af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 12,5 cm. Diam. 9,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/10Aarhus
Niels Simonsen: Nordafrikansk krigsscene med zouaver og arabere i kamp. Sign. N. S. 1861. Olie på lærred. 28 x 37.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2431/11Lyngby
Italiensk spejl i ramme af forgyldt træ udskåret med rocailler og bladværk, facetslebet todelt spejlglas. Rokoko form, 19. årh. H. 130. B. 85.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/12Aarhus
Par franske prydskåle af krystal med base af forgyldt bronze. Empireform. Cirka 1900. H. 7. Diam. 14,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/13Lyngby
Thorald Læssøe: Udsigt mod Holbæk en sommerdag med sejlere på fjorden. Sign. Thorald Læssøe 1850. Olie på lærred. 26 x 37.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/14Aarhus
Aachen-Liege vitrineskab af bejdset egetræ med to glaslåger. 18. årh.s. slutning. H. 207. B. 121. D. 47.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/15Lyngby
"Flora Danica'' kaffekande af porcelæn med stjerthank af drejet træ, dekoreret i farver og guld med blomster. 3620. Royal Copenhagen. H. 19 cm.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/16Aarhus
Herman Vedel: Interiør med en rygvendt kvinde, der læser avisen. Sign. monogram 1914. Olie på lærred. 49 x 41.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/17Lyngby
Gustaviansk konsol af bemalet træ, plade ag gråbroget marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 77. B. 85. D. 48.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/18Aarhus
Guillaume Coustou, efter: "Chevaux de marly". Skulptur af forgyldt bronze. Betegnet Coustou. Cirka 1900. H. 27,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/19Lyngby
David Adolph Constant Artz: Nederlandsk landskab med en gammel kone og lille pige. Sign. Artz. Olie på lærred. 66,5 x 91,5 cm.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2431/20Aarhus
Dansk barok klapbord af egetræ. 18. årh. H. 74. L. 84/105/125. D. 117.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/21Lyngby
"Musselmalet Riflet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (91)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/22Aarhus
Ubekendt kunstner, 19./20. årh.: Portræt af en kvinder der holder en hund. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 69 x 57.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/23Lyngby
Dansk rokoko kommode af nøddetræ og forgyldt træ. Ca. 1760. H. 84. B. 66. D. 40.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/24Aarhus
Par væglamper af forgyldt træ i form af vaser. Louis XVI form. 19. årh. H. eksl. fatning 38. B. 26. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/25Lyngby
Hanne Hellesen: Et par opstillinger med blomster på karm. Begge sign. H. H. den ene dateret 1824, den anden 18?. Olie på lærred. 25 x 32,5. (2).
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/26Aarhus
Rundt Empire bord af mahogni, opsat på tre ben i form af guldstafferede svaner. 19. årh. H. 92. Diam. 78.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/27Lyngby
John Rigby & co. haglgevær, serienr. 16662. Kal. 12. Løbsængde 76 cm. Samlet længde 122 cm.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/28Aarhus
C. F. Aagaard: Skovparti med bøgetræer, der spejler sig i en skovsø. Sign. C. F. Aagaard. Olie på lærred. 54 x 82.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/29Lyngby
Dansk Louis XVI spejl i oval ramme af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 92. B. 67.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/30Aarhus
Fransk prydkande af patineret bronze, hank i form af figur på vædderhoved. Cirka 1900. H. 23.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/31Lyngby
Julius Exner: "Bedstemoders Kæledægge". Sign. J. Exner 1903. Olie på lærred. 51 x 46.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2431/32Aarhus
Tabriz tæppe, Persien. Kantet medaljon på rød bund. 20. årh. 293 x 198.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/33Lyngby
Kinesisk hatstand af af porcelæn, sekssidet, dekoreret med figurscenerier. Sen Qing/Republik. Nu monteret til lampe. H. ekskl. montering 29 cm,
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/34Aarhus
Carl Carlsen: Parti med en rygvendt kvinde i sommerkjole. Sign. Carl Carlsen. Olie på lærred. 41 x 38.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/35Lyngby
Nordtysk Louis XVI prismekrone. Ca. 1780. H. 80. Diam. 71.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/36Aarhus
Sladrekompas af forgyldt og bemalet metal, kroneformet topstykke. Kompasrose sign. 19./20. årh. H. 36.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/37Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en pige i silkekjole og med en rose i hånden. Usigneret. Olie på lærred. 70 x 58.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/38Aarhus
Rundt hollandsk bord af mahogni, rigt dekoreret med intarsia. Empire. 19. årh. H. 75. Diam. 113.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/39Lyngby
Engelsk nygotisk oliekande af glas med besætning af sterlingsølv, mester John Bramhill. London 1865. H. 27 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/40Aarhus
Thorvald Niss: Ved Madum Sø nær Rold Skov. Sign. monogram. Olie på træ. 17 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/41Lyngby
Gotisk lågkiste af egetræ, front med fire skårede paneler, hver side med bæregreb af jern. Delvis 17. årh. H. 67. B. 180. D. 72.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/42Aarhus
"Holzschnittblumen“. Bouillonkop samt ottekantet asiet af porcelæn. Meissen. 18. årh. Asiet Diam. 16. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/43Lyngby
Robert Peel Bojesen: Et interiør med en soldat, der tager afsked med en kvinde. Sign. monogram 76. Olie på lærred. 65 x 67.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/44Aarhus
Hjørnepanel stykke af bemalet træ, prydet med forgyldte skæringer. 18. årh. H. 133. B. 59. D. 27.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/45Lyngby
Skål af sølv, drevet med bukler. P. Hertz, København 1914. Vægt 373 g. H. 7,5 cm Diam. 18 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/46Aarhus
Wilhelm Marstrand: Studie af en munk. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 36 x 26.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/47Lyngby
Dansk vitrine vægskab og flisebord af forgyldt og bemalet træ. 18./19. årh. Vægskab H. 105. B. 104. D. 33. Bord H. 70. B. 93. D. 67. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/48Aarhus
Par franske kandelabre af patineret og forgyldt bronze, rigt støbt , traner, drager og bladværk. 19. årh. H. 58. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/49Lyngby
Paul Fischer: Portræt af en siddende herre. Sign. Poul Fischer okt. 1889. Olie på lærred. 124,5 x 93.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/50Aarhus
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, dekoreret med gennembrudte skæringer. Rokoko form. 19. årh. H. 83. B. 41.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/51Lyngby
Jens Peter Dahl-Jensen: Mand med kakadue. Figur af porcelæn. 1305. Dahl-Jensen. H. 24 cm.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/52Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1800: Religiøst portræt af kvindelig figur. Usigneret. Blyant og kridt på papir. Lysmål 15 x 12.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/53Lyngby
Sønderjysk almue dragkiste af bemalet fyrretræ, front med fire ligeknækkede skuffer. 18. årh.s anden halvdel. H. 96. B. 122. D. 52.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/54Aarhus
Fire musikanter af hvidmalet kunststen, opsat på sokler af sandsten. 20. årh. H. ca. 140 inkl base. (8)
Sælges
Vurdering :
50.000 DKK Næste bud:
-
2431/55Lyngby
Rasmus Christiansen: “Det Kjøbenhavn som forsvinder. [...]” Sign. RXCHR 1911. Olie på lærred. 62 x 94.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/56Aarhus
Svensk kommode af mahogni, front med tre skuffer. Gustaviansk form. Cirka 1900. H. 82. B. 90. D. 47.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/57Lyngby
Carl Martin-Hansen: Egnsfigur af porcelæn, 'Amager'. 12106. Juliane Marie mærket, Royal Copenhagen. H. 22 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/58Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh,: Portræt af herre med hat og kranie. Utydelig signeret. Olie på lærred. 37 x 28.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/59Lyngby
Stor fransk prismekrone med stel af forgyldt bronze, 12 svungne lysarme, behængt med prismer i kæder. Empire form, ca. 1900. H. 120. Diam. 80.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/60Aarhus
Tyndnakket økse af grålig flint. L. 24,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/61Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med lyserøde roser i en glasvase. Usigneret. Olie på lærred. 33,5 x 24,5 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: