-
2431/243Aarhus
Gustave Courbet, kopi efter, 20. årh.: Kvinde med papegøje. Sign. H. Bartels. Olie på lærred. 61 x 91.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/244Aarhus
En samling kinesiske stande samt et låg af udskåret træ. 20. årh. Diam. 3,5-15. (16)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/245Aarhus
Malmgryde på trepasfod, i siderne hanke. 16/17. årh. H. 17,5. Diam. 30.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/246Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Østerdalen i Norge. Sign. H. Henstad. Olie på lærred. 45 x 70.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2431/247Lyngby
Johan Rohde: Optrukket både på Fanø Strand. Sign. Johan Rohde. Olie på malepap. 59,5 x 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/248Aarhus
I. L. Jensen, efter: To plaketter af porcelæn i rammer af forgyldt træ. Royal Copenhagen. 21 x 30 og 20,5 x 26,5. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/249Aarhus
Kinesisk scroll med bambus. Sign. Tusch på papir. Samt tryk. 19.-20. årh. Bladstørrelse 64 x 34 og 52 x 38. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/250Aarhus
Sally Philipsen: Havneparti i måneskin. Sign. Sally Philipsen. Olie på malepap. 26 x 36.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/251Aarhus
Barok ildkike af patineret messing med gennembrudt ornamentik. 18. årh. H. 17. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/252Aarhus
Georg Fischhof: Landskab med birketræer og råvildt. Sign. G. Fischhof. Olie på lærred. 40 x 32.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2431/253Aarhus
Louis Reinhardt: En flok græssende får med en hyrde og havet i baggrunden. Sign. Olie på lærred. 40 x 49.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/254Aarhus
A. Mackeprang: Parti med en tyr og en ko på marken. Sign. monogram. Akvarel på papir. Bladstørrelse 37 x 28.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/255Aarhus
Christen Lyngbo: Kystparti, antageligt fra Henne Strand. Sign. Christen Lyngbo 1908. Olie på lærred. 26 x 47.
Sælges
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud:
-
2431/256Aarhus
Jacques Chereau: "Embarquement des Français pour (...)". Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 28 x 43.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2431/257Aarhus
Georg Balthasar Probst, efter: Prospekt fra Herengracht, Amsterdam. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 32 x 43.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2431/258Aarhus
Indisk maleri med Raslila-dansen. Farvepigment på silke. 20. årh. Lysmål 89 x 65.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/259Aarhus
Tre næsten identiske Rokoko armstole af nøddetræ. 18. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2431/260Aarhus
Konsolbord af delvist gråmalet og marmoreret træ, udskåret med bladværk. 19./20. årh. H. 75. B. 120. D. 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/261Aarhus
Et par franske væglampetter af forgyldt træ. Louis XVI form. 19. årh.s. slutning. H. 60. B. 33. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/262Aarhus
Kinesisk famille rose vase af porcelæn. Monteret som bordlampe. Qing, 18.-19. årh. H. ekskl. montering 40.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/263Aarhus
"Gorm den gamle". Glasservice af klart glas med slibning ved mundrand. Holmegaard. 20. årh. H. 9-11,5. (64)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/264Aarhus
Tysk maler, 19. årh.: Landskab med personer og køer ved en sø. Sign. monogram. Olie på træ. 16 x 21.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/265Lyngby
Laura Ragoczy: Profilportræt af kvinde med opsat hår. Sign. L. Ragoczy 07. H. 71. B. 44.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/266Aarhus
En samling tallerkener af porcelæn, bl.a. "Saksisk Blomst". Kgl. P., Fürstenberg og KPM. 18.-20. årh. (13)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/267Lyngby
Dansk Louis XVI hjørneskab af mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 263. B. 109. D. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/268Aarhus
Samling stenalderredskaber af flint og bjergart. L. 3 - 18. (51)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/269Aarhus
Nyrokoko konsol af rigt udskåret og forgyldt træ med rocailler, blomster og bladværk. 19. årh. H. 87. B. 80. D. 42.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/270Lyngby
Barok klapbord af senere bemalet træ, rund palde. Delvis 18. årh. og senere. H. 73. Diam. 104.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/271Lyngby
Svensk skænk af bemalet træ, front med to skuffer og to døre. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 95. L. 124. D. 45.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/272Lyngby
Dragkiste af bemalet træ, svungen front med fire skuffer, cabriole ben. Delvis 18. årh. og senere. H. 110. B. 122. D. 60.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2431/273Lyngby
Svensk konsolskab af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 115. B. 53. D. 43.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/274Lyngby
Svensk sengustaviansk spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med gennembrudt sløjfe. Stockholm, 19. årh.s begyndelse. H. 173. B. 70.
Sælges
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/275Lyngby
Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ, dekoreret med sløjfer og bånd. Louis XVI form, 19. årh. H. 98. B. 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/276Lyngby
Svensk vitrineskab af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 208. B. 102. D. 36.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/277Lyngby
Svensk kommode af frugttræ indlagt med marquetteri med plade af kolmården sten. Gustaviansk form, 20. årh. H. 84. B. 109. D. 48.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/278Lyngby
Kinesisk/indonesisk vitrineskab rigt udskåret hardwood. 19. årh.s slutning. H. 214. B. 110. D. 45.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/279Lyngby
Langbord af bemalet træ, front emd skuffe, balusterformede firsidede ben hvor imellem fodliste. Barok form, 20. årh. H. 75. L. 160. B. 75.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/280Lyngby
Kiste af kamfertræ med beslag af messing, senere ikke originalt stel medfølger. 20. årh.s begyndelse. H. 45. H. ink. stel 60. B. 90. D. 40.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/281Lyngby
Lille Kommode af bemalet træ, front med tre skuffer. Gustaviansk stil, 20. årh. H. 76. B. 66. D. 37.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud: