-
2431/1Lyngby
Svend Hammershøi: Parti fra Frederiksborg Slot set fra porten. Sign. S. H. Olie på lærred monteret på plade. 76 x 66.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2431/7Lyngby
Paul Fischer: En jordmoder. Studie. Sign. Paul Fischer 1908. Olie på lærred monteret på træ. 39 x 22,5.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2431/13Lyngby
Thorald Læssøe: Udsigt mod Holbæk en sommerdag med sejlere på fjorden. Sign. Thorald Læssøe 1850. Olie på lærred. 26 x 37.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/19Lyngby
David Adolph Constant Artz: Nederlandsk landskab med en gammel kone og lille pige. Sign. Artz. Olie på lærred. 66,5 x 91,5 cm.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2431/25Lyngby
Hanne Hellesen: Et par opstillinger med blomster på karm. Begge sign. H. H. den ene dateret 1824, den anden 18?. Olie på lærred. 25 x 32,5. (2).
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/31Lyngby
Julius Exner: "Bedstemoders Kæledægge". Sign. J. Exner 1903. Olie på lærred. 51 x 46.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2431/37Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en pige i silkekjole og med en rose i hånden. Usigneret. Olie på lærred. 70 x 58.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/43Lyngby
Robert Peel Bojesen: Et interiør med en soldat, der tager afsked med en kvinde. Sign. monogram 76. Olie på lærred. 65 x 67.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/49Lyngby
Paul Fischer: Portræt af en siddende herre. Sign. Poul Fischer okt. 1889. Olie på lærred. 124,5 x 93.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/55Lyngby
Rasmus Christiansen: “Det Kjøbenhavn som forsvinder. [...]” Sign. RXCHR 1911. Olie på lærred. 62 x 94.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2431/61Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med lyserøde roser i en glasvase. Usigneret. Olie på lærred. 33,5 x 24,5 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/67Lyngby
C. F. Sørensen: Fra kysten ved Helgoland. Sign. C. F. S. Helgoland 3. Mai 1849. Olie på malepap. 27,5 x 42.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/73Lyngby
Valdemar Irminger: "På hjemvejen fra manøvren". Sign. V. I. 83. Olie på lærred. 74x125.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/79Lyngby
Hugo V. Pedersen: Portræt af en kvinde i sort selskabskjole og stor hat. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 107 x 69.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/85Lyngby
Vilhelm Arnesen: Marine med sejlskib under dansk flag. Sign. Vilh. Arnesen 1930. Olie på lærred. 69 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/88Lyngby
Wladislaw Chmielinski: Sneklædt gadeparti med hestevogn. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 50.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/91Lyngby
C. F. Sørensen: Mødet mellem den danske og svenske konge på Øresund. Sign. Frederik Sørensen 7. Juli 1846. Olie på træ. 27 x 36.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/97Lyngby
Adolph Friedrich Vollmer: Sejlbådene trækkes op efter en lang dag på havet. Sign. monogram. Olie på træ. 43,5 x 60.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/103Lyngby
Peter Hansen: En pause i solen foran stalden. Sign. P. H. Olie på lærred. 111 x 126.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/109Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med roser i en flettet kurv. Sign. C. Normann 1854. Olie på lærred. 39 x 51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/115Lyngby
Frants Diderik Böe: Kystparti med fugle i lav sol. Sign. F. Böe 1857. Olie på papir. 25 x 21.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/121Lyngby
Wilhelm Marstrand: En italienerinde i hvid kjole og blåt hovedtørklæde. Usigneret. Olie på lærred. 27,5 x 22.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/127Lyngby
Julius Paulsen: Mor og barn i en grøn sofa. Sign. Jul. Paulsen 1920. Olie på lærred. 56 x 49.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/133Lyngby
Carl Baagøe: Marine med to sejlskibe. Sign. C. Baagøe 84. Olie på lærred. 24 x 34.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/139Lyngby
Philipp Röth: "Am Eiswerk (Kanal). Abendstimmung". Aftenstemning. Sign. Ph. Röth 94. Olie på malepap. 34 x 47,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/145Lyngby
Edvard Lehmann: “Tidlig Morgen i Carnevalstiden [...]". Studie. Sign. E. L. Olie på papir monteret på lærred. 26,5 x 21
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/163Lyngby
Ida Schiøttz-Jensen: Interiør med en gammel kone, der skriver et brev. Usigneret. Olie på lærred. 39,5 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/166Lyngby
Carl Ludvig Jessen: Italiensk gårdparti. Sign. C. L. Jessen, Rocca di Papa 1868. Olie på lærred. 38,5 x 54.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/167Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Portræt af en pige med fletninger. Usigneret. Olie på lærred. 27 x 21,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/169Lyngby
Victor Qvistorff: Marine med dampskib. Sign. V. Qvistorff 1938. Olie på papir monteret på malepap. 18 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/170Lyngby
Johan Neumann: Kystparti i lav sol, i baggrunden Kronborg. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 34,5 x 45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/172Lyngby
G. A. Clemens: Brusende bølger ved Tversted Strand. Sign. G. A. Clemens 96. Olie på lærred. 44 x 60,5. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/174Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og handlende på Gl. Strand. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 62 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/175Lyngby
Hans Smidth: Tunge skyer over et hedelandskab. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 28 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/176Lyngby
Holger Lübbers: Strandparti med en optrukket bøje. Sign. H. Lübbers 1912. Olie på lærred. 25 x 38.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/177Lyngby
Adolf Heinrich-Hansen: En rytter ved et lille bondehus. Sign. Ad. H.-H. Olie på lærred monteret på lærred. 50 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/178Lyngby
Augusta Dohlmann: Studie af en akvædukt. Sign. A. Dohlmann. Olie på malepap monteret på træ. 19 x 24,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/180Lyngby
Julius Exner: Portræt af Møller Seirøe fra Karlebo. Sign. på bagsiden Jul. Exner 1845. Olie på lærred. 23 x 20.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/181Lyngby
Godfred Christensen: Parti fra en sø med en båd på vandet. Sign. G. C. Olie på lærred. 29 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/183Lyngby
A. Andersen-Lundby: Kystparti en stille sommerdag. Sign. A. Andersen. Olie på lærred. 25 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/194Lyngby
Viggo Helsted: Orlogsskibet “Olfert Fischer“. Sign. Viggo Helsted 1923. Olie på træ. 33 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/195Lyngby
Harry Kluge: Parti fra Københavns Havn med skibe. Sign. Harry Kluge 99. Olie på lærred. 40 x 59,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/196Lyngby
August Fischer: Gadeparti med to piger ved en trappesten. Sign. Aug. Fischer 1919. Olie på lærred. 46 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/197Lyngby
Wolmer Zier: "Brænding ved Løkken". Sign. W. Zier. Olie på lærred. 67,5 x 97,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/198Lyngby
Joakim Skovgaard: Kvæg i en mørk stald. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 22,5 x 30,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/200Lyngby
I. T. Hansen: "Udenfor Bymuren. Rothenburg". Sign. I. T. Hansen. Olie på lærred. 25 x 15.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/201Lyngby
Ubekendt maler, ca. 1900: Dampskibet "SS Væring" udfor en kyst. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 39 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/202Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en kvinde i sort kjole. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 38 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/206Lyngby
C. F. Aagaard: En sommereng i kanten af en skov. Sign. C. F Aagaard. Olie på lærred. 25,5 x 30,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/230Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med en rosenkrans og en brudekrans af cremefarvede roser. Sign. A. S. Olie på lærred. 27 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/247Lyngby
Johan Rohde: Optrukket både på Fanø Strand. Sign. Johan Rohde. Olie på malepap. 59,5 x 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud: