2431/169Lyngby
Victor Qvistorff: Marine med dampskib. Sign. V. Qvistorff 1938. Olie på papir monteret på malepap. 18 x 23.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/170Lyngby
Johan Neumann: Kystparti i lav sol, i baggrunden Kronborg. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 34,5 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2431/172Lyngby
G. A. Clemens: Brusende bølger ved Tversted Strand. Sign. G. A. Clemens 96. Olie på lærred. 44 x 60,5. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2431/174Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og handlende på Gl. Strand. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 62 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/175Lyngby
Hans Smidth: Tunge skyer over et hedelandskab. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 28 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/176Lyngby
Holger Lübbers: Strandparti med en optrukket bøje. Sign. H. Lübbers 1912. Olie på lærred. 25 x 38.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2431/177Lyngby
Adolf Heinrich-Hansen: En rytter ved et lille bondehus. Sign. Ad. H.-H. Olie på lærred monteret på lærred. 50 x 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2431/178Lyngby
Augusta Dohlmann: Studie af en akvædukt. Sign. A. Dohlmann. Olie på malepap monteret på træ. 19 x 24,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2431/180Lyngby
Julius Exner: Portræt af Møller Seirøe fra Karlebo. Sign. på bagsiden Jul. Exner 1845. Olie på lærred. 23 x 20.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2431/181Lyngby
Godfred Christensen: Parti fra en sø med en båd på vandet. Sign. G. C. Olie på lærred. 29 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2431/183Lyngby
A. Andersen-Lundby: Kystparti en stille sommerdag. Sign. A. Andersen. Olie på lærred. 25 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2431/194Lyngby
Viggo Helsted: Orlogsskibet “Olfert Fischer“. Sign. Viggo Helsted 1923. Olie på træ. 33 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2431/195Lyngby
Harry Kluge: Parti fra Københavns Havn med skibe. Sign. Harry Kluge 99. Olie på lærred. 40 x 59,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2431/196Lyngby
August Fischer: Gadeparti med to piger ved en trappesten. Sign. Aug. Fischer 1919. Olie på lærred. 46 x 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2431/197Lyngby
Wolmer Zier: "Brænding ved Løkken". Sign. W. Zier. Olie på lærred. 67,5 x 97,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2431/198Lyngby
Joakim Skovgaard: Kvæg i en mørk stald. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 22,5 x 30,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2431/200Lyngby
I. T. Hansen: "Udenfor Bymuren. Rothenburg". Sign. I. T. Hansen. Olie på lærred. 25 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/201Lyngby
Ubekendt maler, ca. 1900: Dampskibet "SS Væring" udfor en kyst. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål 39 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2431/202Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en kvinde i sort kjole. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 38 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2431/206Lyngby
C. F. Aagaard: En sommereng i kanten af en skov. Sign. C. F Aagaard. Olie på lærred. 25,5 x 30,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2431/210Aarhus
Knud Jespersen: Parti far Mols. Sign. Knud Jespersen 1928. Olie på lærred. 42 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2431/215Aarhus
Peder Knudsen: Parti fra Dragsholm Slotspark. Sign. Peder Knudsen. Olie på lærred. 59 x 87.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2431/230Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med en rosenkrans og en brudekrans af cremefarvede roser. Sign. A. S. Olie på lærred. 27 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/240Aarhus
Anna E. Munch: Italiensk gadeparti. Sign. AEM 27. Olie og akvarel på malepap. 31 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/243Aarhus
Gustave Courbet, kopi efter, 20. årh.: Kvinde med papegøje. Sign. H. Bartels. Olie på lærred. 61 x 91.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/246Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra Østerdalen i Norge. Sign. H. Henstad. Olie på lærred. 45 x 70.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2431/247Lyngby
Johan Rohde: Optrukket både på Fanø Strand. Sign. Johan Rohde. Olie på malepap. 59,5 x 70.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/250Aarhus
Sally Philipsen: Havneparti i måneskin. Sign. Sally Philipsen. Olie på malepap. 26 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2431/252Aarhus
Georg Fischhof: Landskab med birketræer og råvildt. Sign. G. Fischhof. Olie på lærred. 40 x 32.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2431/253Aarhus
Louis Reinhardt: En flok græssende får med en hyrde og havet i baggrunden. Sign. Olie på lærred. 40 x 49.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/255Aarhus
Christen Lyngbo: Kystparti, antageligt fra Henne Strand. Sign. Christen Lyngbo 1908. Olie på lærred. 26 x 47.
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Næste bud:
2431/264Aarhus
Tysk maler, 19. årh.: Landskab med personer og køer ved en sø. Sign. monogram. Olie på træ. 16 x 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: