2423/3Lyngby
Louis Kuppenheim etui af sølv med marmoreret opak og translucid emalje. Pforzheim/Paris, 1900-1940. L. 7,8 cm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/9Lyngby
Louis Vuitton canvas monogram automobil reparationskuffert. Ca. 1915. H. 39 cm. B. 62 cm. D. 32 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/69Lyngby
Sjældent maritimt instrument i form af en korsstav af ibenholt. Jochem Hasebroek, Amsterdam 1753. L. 76 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/93Lyngby
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/102Aarhus
Sorrento trefløjet bordspejl og bogomslag af oliventræ, prydet med intarsia. 19. årh. H. 42,5 samt 25 x 35. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/156Lyngby
To olielamper af messingmalm, konverterede til el. Delvis 19. årh. H. inkl. montering/skærme ca. 110 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/173Aarhus
En samling rav, hovedsagligt uforarbejdet. Største stykke 184 g og 14 x 8 x 4. Samlet vægt i alt ca. 560 g.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/179Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2423/191Lyngby
Lysestage af bronze i form af nymfe på åkandeblad. Sign. Milo. Bronzestøberstemplet. På base af stenart. H. 32/35 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/193Lyngby
Engelsk tantalus af mørkpoleret eg. 20. årh.s beg.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/195Lyngby
Russisk skulptur af forgyldt bronze forestillende en danserinde, base af sortbroget marmor. Ca. 1900. H. 13 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/199Lyngby
Fransk stok af træ med kugleformet greb af 18k guld drevet med rocailler og kæmninger. 19. årh. L. 90,5 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/207Lyngby
Stok af sortlakeret træ med greb af 12k guld. Ej stemplet. 19. årh. L. 89 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/210Lyngby
Italiensk stok af sortlakeret træ med Art Nouveau greb af sølv. 20. årh. L. 94 cm.
Vurdering :
2423/222Lyngby
Et par franske rokokostil kandelabre af forgyldt bronze. 19. årh.s slutning. H. 40 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/223Lyngby
Rokoko nécessaire af ca. 6 kt. guld og Louis XVI nécessaire af ca. 8 kt. guld. Antagelig Frankrig. 18. årh. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/224Lyngby
Edwardiansk tantalus af egetræ, beslag af messing. Ca. 1910. H. 33 cm B. 36 cm B. 26 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2423/235Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2423/266Lyngby
Samling lysesakse af messing, primært 18. årh. Derudover to barokform, 20. årh. (6+2) E4
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/279Aarhus
Samling dyrefigurer af delvist bemalet plast og støbt kunstmateriale. Hovedparten umærkede. H. 1-12. (62)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/293Aarhus
En samling poleret rav med indesluttede insekter. L. 1,8-2,5 cm. (36)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2423/317Aarhus
Mangle- og bankebræt af træ med karvesnit. 18. årh.s slutning. L. 58 og 40. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: