Sjældent maritimt navigationsinstrument i form af en korsstav til måling af solhøjden, skåret af ibenholt. Jochem Hasebroek, Amsterdam 1753. L. 76 cm.
En korsstav kendes også under navnet Jakobsstaven.
Mindre alders- og brugsslitage, inklusive mindre ridser og mærker. Arme mangler.
1020707 |