2438/554
Peter Martensen: "Glas". Sign. på bagsiden med titel. Olie på lærred. 41 x 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2438/553
Anker Hoffmann: Liggende kvinde. Sign. Anker Hoffmann 196110/12. Patineret bronze. H. 22. L. 42. B. 16.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2438/548
Albert Bertelsen: "Fjeldtåge, Færøerne" 1983. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2438/546
Alev Ebüzziya Siesbye: Miniature vase af stentøj modelleret med smal munding. Dekoreret med grågrøn og rødbrun glasur. H. 4,7.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2438/550
Jens Søndergaard: Høstmotiv med kirke. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 90 x 124.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2438/547
Jens Søndergaard: Parklandskab. Sign. JS 18. Olie på lærred monteret på plade. 22 x 31.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/545
Richard Winther: Uden titel. Sign. R. Winther, 8-6-1949. Olie på malerpap. 53 x 38.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2438/544
Tor Bjurström: Blomster i vase. Sign. Bjurström, med dedikation 'Til Henrik fra Vera og Tor'. Litografi i farver. Bladstørrelse 98 x 62.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2438/543
Kay Bojesen: Bjørn og garder. To legetøjsfigurer af hhv. patineret eg og bøg samt bemalet træ. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2438/542
Lise Honoré: Papirpose. Sign. Honoré 95, 20/50. Poleret, patineret bronze. H. 27,5. B. 17. D. 14.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/541
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
2438/540
Dansk snedkermester: Sæt på seks stole med stel af eg. Sæder betrukket med patineret naturlæder. 1930-40'erne. (6)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2438/539
Albert Bertelsen: "Frønnet træ". 2000. Sign. Albert Bertelsen. Olie på lærred. 52 x 42.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2438/538
Tor Bjurström: Parti fra havnen i Göteborg. Sign. Tor Bjurström. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2438/537
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestikdele af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1642 g. (46)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2438/535
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2438/525
Nanna Ditzel: Proptrækker af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Dessin nr. 135. L. 12
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2438/533
Viera Collaro: Uden titel, 1964. Sign. Collaro med datering. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2438/532
Jens Galschiøt: "Solheksen", 2020. Sign. Jens Galschiøt. Kobber og bjergkrystal på base af granit. 57 x 67 x 14.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2438/526
Michael Kvium: "Kvindebillede I, II og III”. Sign. Kvium, 86, 16/50. Raderinger. Lysmål 52 x 37. Uindrammet. (3)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2438/530
Albert Bertelsen: "Bemalet mur". 2001. Sign. Albert Bertelsen. Olie på lærred. 56 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2438/529
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky 1982, VI. Radering med akvarel og gouache. Bladstørrelse 41 x 25.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
2438/524
Fritz Syberg: Vinterparti med markarbejdere der pløjer, 1933. Sign. Olie på lærred. 103 x 135.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2438/528
Georg Jensen: Pilleæske af let hamret sterlingsølv. Låg dekoreret med blomstermotiv samt profileret bort. Diam. 3,6.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2438/527
Erik Ortvad: Uden titel, 1988. Sign. på bagsiden Erik Ortvad, Kvärnjarp. Olie på lærred. 97 x 115.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2438/522
Hans Bunde: Et par lysestager af sterlingsølv med firsidede fodstykker og runde, tilspidsede stammer og cirkulære lysmanchetter. H. 16,8. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2438/523
Egill Jacobsen: Grøn maske. Sign. Egill Jacobsen 79. Mixed media på papir. Lysmål 55 x 46.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2438/514
Paco Pomet: "Velo", 2014. Sign. Pomet med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 60 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2438/521
Michael Kvium: Amorf komposition, 1993. Sign. Kvium med datering. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24,5 x 33.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2438/512
Fritz Syberg: Parti fra Svanninge bakker med to kvinder i samtale, 1901. Sign. Olie på lærred. 110 x 112.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2438/520
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2438/518
Seppo Mattinen: Figurkomposition. Sign. Seppo Mattinen 77. Olie på plade. 80 x 108.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2438/513
Bodil Manz: Oval, kantet skål af porcelæn. Udvendigt med gråbrun geometrisk dekor, delvis farvelagte felter. L. 15,3.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/517
Jean-Paul Riopelle: "Le Sablier”, 1979. Sign. Riopelle 1-6, 90/90. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 65. (6)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2438/516
Bodil Manz: En cylindrisk krukke af tyndt porcelæn, støbt med reliefdekor. Unik. H. 12.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2438/515
Ole Ahlberg: "View Point", 2018. Sign. på bagsiden Ahlberg med titel og datering. 8/25. Gicléetryk på lærred. 72 x 60.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2438/506
Kurt Trampedach: Uden titel. Sign. Trampedach. Olie og mixed media på kraftigt papir monteret på lærred. 118 x 79.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
145.000 DKK -
2438/509
Børge Mogensen: Daybed med stel af eg, betrukket med ternet uld. Model 4400. Fredericia Stolefabrik. L. 205.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2438/511
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
2438/510
Charles Eames: “Aluminium Group”. Et par hvilestole samt skammel af forkromet aluminium. Sæder og ryg betrukket med lyst skind. (3)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2438/508
Pierre Alechinsky: Tre kompositioner. Alle sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 64 x 47. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2438/507
Harald Nielsen: Cirkulært Art Deco frugtfad af sterlingsølv med to stiliserede hanke. Georg Jensen 1933-1944. Dessin 600 A. H. 4,2. Diam. 26. L. 29,7.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2438/505
Henry Heerup: Figur, 1950erne. Granit, delvist bemalet. H. 50.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
2438/504
Georg Jensen: Serveringsske af sterlingsølv med buet skaft smedet med blade og bær. L. 20,1.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2438/503
Carl-Henning Pedersen: H.C. Andersen Suiten. Sæt på 24 litografier i farver. Alle sign. Bladstørrelse hver 76 x 56.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
2438/502
J. F. Willumsen: Æbleplukkere. Motiv med far og søn. Sign. JF. Willumsen, New York 1900. Blyant, tusch og kridt på papir. Bladstørrelse 44,5 x 20,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2438/500
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
2438/501
Johan Rohde: Bonbonniere af sterlingsølv med hamret overflade. H. 15.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK