2438/​537

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

“Kongemønster”. Bestikdele af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1642 g. (46)

Bestående af: 1 middagskniv med kort skaft L. 23., 6 store middagsgafler L. 19,8., 1 middagsgaffel L. 18,6., 6 store middagsskeer L. 20,3., 6 frokostknive med kort skaft L. 20,6., 5 frokostknive med langt skaft L. 20,3., 6 frokostgafler L. 16,7., 6 dessertskeer L. 17,2., 6 kaffeskeer L. 11,3., 3 kagegafler L. 14,2.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Et større antal dele med manglende oxidering ved ornamentik. Knive med omfattende slitage og afslibninger på stålklinger samt flere med mellemrum mellem skaft og stålblad. Nogle gafler med skæve spidser. Nogle gafler og skeer med ridser på øverste del - antageligt forårsaget i forbindelse med rensning med hård svamp el. ståluld. Middagsgaffel L. 18,6 og middagsske L. 19 med meget omfattende overfladeridser, slitage og skævheder.

I Lyngby
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?