2438/1Lyngby
L. A. Ring: Portræt af en bondedreng ved en åben halvdør. Sign. L. A. Ring 85. Olie på lærred. 24 x 22.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2438/2Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2438/3Lyngby
Et par tyske empire form fem-armede kandelabre af sølv. 20. årh. Koch & Bergfeld, Bremen H. 48 cm. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2438/4Aarhus
Emanuel Larsen: "Lodsen stævner ud". Sign. C. F. Emanuel Larsen. Olie på lærred. 46 x 69.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2438/5Lyngby
Sønderjysk Louis XVI chatol. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 200. B. 120. D. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/6Aarhus
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2438/7Lyngby
Michael Ancher: En piberygende Skagensfisker. Sign. M. A. 00. Olie på lærred. 28 x 21.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2438/8Aarhus
Nain tæppe med silke, medaljon design med slyngede grene, blomster og bladværk på rød bund. Persien. 20. årh.s slutning. 362 x 246.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2438/9Lyngby
"Flora Danica'' kaffekande af porcelæn med stjerthank af drejet træ, dekoreret i farver og guld med blomster. 3620. Royal Copenhagen. H. 19 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2438/10Aarhus
Laurits Tuxen: Optrukne både på en strand, Skagen. Usigneret. Olie på lærred. 43 x 63.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2438/11Lyngby
Dansk kommode i rokoko form, 20. årh. samt Louis XVI spejl af forgyldt og bemalet træ, 18. årh. slutning. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/12Aarhus
"Musselmalet Riflet og Halvblonde". Samling kaffe- og serveringsdele af porcelæn. Royal Copenhagen. (56)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2438/13Lyngby
David Monies: Portræt af Assistenshusforvalter Johan Rubring Harboe kaldet Onkel Harboe (1762-1840). Usigneret. Olie på lærred. 57 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2438/14Aarhus
Spansk-filippinsk langbord af narratræ (Pterocarpus indicus). 18.-19. årh. L. 240. B. 92.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/15Lyngby
Et par obelisker af porcelæn. Juliane Marie mærke. Royal Copenhagen.H. 42 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2438/16Aarhus
Olga Alexandrovna: Opstilling med blomster i en solrig vindueskarm. Sign. Olga. Olie på malepap. 46 x 55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2438/17Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/18Aarhus
"Musselmalet Riflet og Halvblonde". Dele af middags- og kaffeservive af porcelæn. Royal Copenhagen. (116)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/19Lyngby
Dansk guldaldermaler, 19. årh.s begyndelse: "En Faun". 1825. Usigneret. Olie på lærred. 125 x 104. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud:
2438/20Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2438/21Lyngby
Kinesisk famille verte krukke. Kangxi (1662-1722). H. 27 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/22Aarhus
Holger Lübbers: Stille dag på stranden med østerssamlere. Sign. H. Lübbers. Olie på lærred. 71,5 x 92.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/23Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/24Lyngby
Et par store franske lampetter af forgyldt bronze. Louis XVI form, 20. årh. H. 69. B. 44. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/25Lyngby
Agnes Slott-Møller: Afteninteriør med personer. Studie. Sign. Agnes R. 1885. Olie på papir monteret på lærred. 37 x 42.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2438/26Aarhus
Semiantik Kirman "paladstæppe", klassisk medaljon design på rød bund. 20. årh.s midte. 502 x 365.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2438/27Lyngby
Kinesisk wucai krukke, transition 1640-1660. H. 32 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2438/28Aarhus
Alfrida Baadsgaard: Opstilling med frugter. Sign. monogram, 1901. Olie på malepap. 41 x 32.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2438/29Lyngby
Fransk lysekrone af forgyldt bronze, tyve lysarme i to etager, støbt med bladværk og ornamentik. Rokoko form, 19. årh.s slutning. H. 60. Diam. 77.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2438/30Aarhus
F. Hingelberg: Rundt serveringsfad af sterlingsølv. Udført og stemplet hos F. Hingelberg, Arhus. Diam. 43.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2438/31Lyngby
Carl Locher: Marine med sejlskibe i høj sø ud fra en kyst. Sign. C. Locher 1873. Olie på lærred. 25 x 33.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2438/32Aarhus
Flisebord af bemalet træ, ilagt med 15 Morsø fliser. Rokoko form. 19. årh. H. 72,5. B. 71. D. 46.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/33Lyngby
Gerhard Henning: "Nattergalen". Figurgruppe af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver og guld. 2409. Juliane Maries mærke. Royal Copenhagen. H. 30 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2438/34Aarhus
Carl V. Meyer: Interiør med kunstnerens datter. Sign. Carl V. Meyer 1912. Olie på lærred. 50 x 52.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/35Lyngby
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2438/36Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Et sæt på 11 tallerkener samt én riflet af porcelæn. Den Kongelige Porcelainsfabrik. 1775-1800. (12)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2438/37Lyngby
Otto Eduard Pippel: Fra et kirkeinteriør under en gudstjeneste. Sign. Otto Pippel. Olie på lærred. 87 x 72.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/38Aarhus
Fransk konsolur af delvis forgyldt bronze, ved urhus putto på søjle. Dernière à Paris. 19. årh.s sidste halvdel. H. 65.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/39Lyngby
Gerhard Henning: "Venus". Figur af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver. Juliane Marie mærke. Royal Copenhagen. H. 21 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2438/40Aarhus
Georg Emil Libert: Parti fra en skovsø med drenge, der fisker i vandkanten. Sign. Olie på lærred. 72 x 97.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/41Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/42Aarhus
Et par kandelabre af forsølvet bronze, hver med én lige og tre svungne lysarme. 19. årh.s slutning. H. 40. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/43Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: En kvinde i hvid kjole og sommerhat stående på stranden. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen. Olie på lærred. 40,5 x 28.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/44Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/45Lyngby
"Flora Danica". Asiet af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. 3543. Royal Copenhagen. L. 18 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/46Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/47Lyngby
Fransk bordur af marmor med figur af patineret bronze. 19. årh. slutning. H. 62 cm. W. 36 cm. D. 18 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2438/48Aarhus
Kirman tæppe, medaljon design med ornamentik, blomster og bladværk på blå bund. Persien. 20. årh. 367 x 277.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2438/49Lyngby
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med snerler og en nældens takvinge. Sign. I. R. 1841. Olie på lærred. 26 x 34.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2438/50Aarhus
George II standur i kasse af nøddetræ, urskive af messing sign. Richard Wegg, Kings Street. 18. årh. H. 209.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/51Lyngby
“Flora Danica” brevkniv af porcelæn med knivblad af forgyldt sterlingsølv. Royal Copenhagen og A. Michelsen. L. 24 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/52Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2438/53Lyngby
Et par Louis XVI form væglampetter af forgyldt bronze. 20. årh. H. 38 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2438/54Aarhus
Par stager af messing, prydede med ornamentik og masker. 19. årh.s slutning. H. 25. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2438/55Lyngby
Julius Paulsen: Kunstnerens selvportræt. Sign. J. P. Olie på lærred. 71 x 54.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2438/56Aarhus
Fransk rokoko konsolur i kasse af sortmalet og guldstafferet træ. Sign. Robert. 18. årh. H. 58.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/57Lyngby
Delft lågkrukke af fajance, dekoreret i blåt 'en chinoiserie'. Mærket antagelig for Willem Jacobsz. van der Kool. 18. årh.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2438/58Aarhus
Theodor Philipsen: Parti fra Saltholm i diset vejr. Sign. monogram. Olie på lærred. 27 x 38.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2438/59Lyngby
Lysekrone med stel af forgyldt bronze behængt med slebne glasperler i kæder, invendig el. belysning. 20. årh.s begyndelse. H. 98. Diam. 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2438/60Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: Opstilling med røde roser og liljer. Sign. IP. Olie på lærred. 33 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2438/61Lyngby
H. A. Brendekilde: Gadeparti med to kvinder foran et hus. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 47,5 x 67.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: