2446/386
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2446/387
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2446/326
Lille kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i sang de boeuf glasur. Mærket Guangxu, men 20. årh. H. 10 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2446/330
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2446/325
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2446/324
To ostindiske fade, Qianlong 1736-1795. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2446/323
Svenske halvrundt skab af bemalet træ, front med buet dør. Gustaviansk form, 20. årh. og senere omlavet. H. 75. B. 47. D. 36.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2446/322
Svensk kommode af blåmalet træ med plade af imiteret sten. Gustaviansk form, 20. årh. og fornyeligt omlavet. H. 78. B. 111. D. 48.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2446/319
Bred svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, ca. 1900 og senere omlavet. H. 92. B. 129. D. 57.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2446/316
Dansk/Norsk flintpistol M/1744. (1)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
2446/315
Dansk jægerhirschfænger M/1849 samt gravkors M/1854. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2446/314
En samling oldsager. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2446/312
Stativ til Katana og Wakizashi. (1)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2446/306
En samling diverse blankvåben etc. (9)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2446/300
Japansk Aikuchi Tanto, slut 1800-tallet. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2446/298
2 danske fodfolkssabler i skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2446/297
2 marinepistoler M/1849 - en dansk og en fransk. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
2446/293
Skibsmodel af containerskibet Lehola, Tallin. I montre. 54 x 136 x 31 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2446/291
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2446/290
Figur efter Meissen. Tyskland, 19. årh. H. 17 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2446/289
Jean Illich (1926-2002): Chin Chin. Terracotta. H. 38 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2446/288
To bronze plaketter, 19. årh. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2446/284
Lommelærke af kobolt glas, optisk øjnet. Conradsminde. 19. årh.s anden halvdel. H. 10,2 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2446/281
Slesvigsk Gendarmpistol M/1851 nr. SG 96. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
2446/280
To 'Pepita' lommelærker af klart glas. Holmegaard/Kastrup. 19. årh.s sidste halvdel. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2446/276
Tre lommelærker af henholdsvis klart og koboltblå glas. Conradsminde/Holmegaard. 19. årh.s sidste halvdel. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2446/268
To brede pæreformede lommelærker. Holmegaard. 19. årh.s anden halvdel. H. 12,6 og 13,3 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2446/273
Spansk salutkanon. Bordmodel. Dekorationsbrug. 20. årh.s midte. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2446/270
2 danske officerssabler M/1910 i skeder, en fransk bajonet og en græsk kniv. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2446/272
To lommelærker, optisk øjnede. Holmegaard Glasværk. 19. årh.s anden halvdel. H. 11,4 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2446/262
Fad af sølv, Cohr 1938. Vægt 1066 g. Diam. 39 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2446/271
Nordindisk flintlåsgevær Jexail med "Afgansk" skæfte helt dækket af graverede messingplader dateret 1865. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2446/269
Et par usignerede europæiske messingbeslåede pistoler omkring 1775 med piber og låseplader i messing. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2446/263
Fad af sterlingsølv, C. Mich. 20. årh. Vægt 810 g. Diam. 36 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2446/266
Dansk militærtromme M/1834 med messingkedel anvendt af Slesvig-Holstenerne. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2446/265
Webley-Pryse revolver M/1876 no. 4 nr. 81611 i kaliber 455 CF samt belgisk flobertpistol nr. 1349 i kaliber ca. 5 mm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2446/264
Tre lommelærker af klart glas. Conradsminde, 19. årh.s sidste halvdel. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2446/261
"Cimbria" bestik af sølv, Horsens Sølvvarefabrik. Vægt 1780 g. (41)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2446/260
Tre lommelærker af klart og koboltblå glas. Holmegaard og Conradsminde. 19. årh.s sidste halvdel. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2446/256
To lommelærker af klart og koboltblå glas. Conradsminde. 19. årh.s anden halvdel. H. 12,2 og 12,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2446/259
Qi Baishi: Hua Ji (Qi Baishi's malerbog). Kinesisk album med 22 kolorerede træsnit. 21,5×31,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2446/258
"Musselmalet Halvblonde" kande, skål, flødekande og sukkerskål, monterede med forniklet metal. Royal Copenhagen. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2446/257
Hugo Liisberg: Figur af porcelæn i form af moskusand. 2000. Royal Copenhagen.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2446/250
Et par små svenske natskabe af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. og senere omlavet. H. 70. B. 36. D. 30. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2446/244
To lommelærker, optisk øjnede af grønt glas. Holmegaard. 19. årh.s anden halvdel. H. 11,7 og 14,7 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2446/255
Antonin Mercié, efter: 'Gloria victis'. Bronze. 20. årh. H. 77 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2446/254
Østrigsk rokoko lygteur i kasse af sortmalet træ, værk med dobbelt slag. Sign. Joh. Georg, Herzogenburg. 18. årh.s midte. H. 44. B. 27. D. 16.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2446/252
Pæreformet lommelærke af flaskegrønt glas. Holmegaard Glasværk. 19. årh.s sidste halvdel. H. 13 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2446/249
To pæreformede lommelærker af blåt og klart glas. Holmegaard. 19. årh.s sidste halvdel. H. 14,3 og 14,9 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2446/239
Pæreformet lommelærke af flaskegrønt glas. 1/4 pot. Holmegaard Glasværk. 19. årh.s sidste halvdel. H. 15,7 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2446/235
Vurdering :
7.500–9.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2446/234
Svensk skænk af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 101. B. 116. D. 44.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2446/233
Fem lommelærker af klart og koboltblå farvet glas. Holmegaard. 19. årh.s sidste halvdel. H. 11,6-15,5 cm. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2446/224
Kashan skål af brændt ler, dekoreret ud- og indvendigt med skrifttegn og stiliseret design i brun, blå og hvid. Iran, 12. - 13. årh. Diam. 24,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2446/226
Fire lommelærker af glas, lodret optisk stribede. Holmegaard. 19. årh.s sidste halvdel. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2446/215
Fransk lågkrukke af bronze. Historicisme, 19. årh.s slutning. H. 21 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2446/216
Dobbelt jagtflaske af klart glas. Holmegaard. 19. årh.s anden halvdel. L. 18 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2446/223
Lågskål af brændt ler dekoreret på låg. ntagelig Tadjikistan, 9. - 12. årh. Diam. 20,5. H. med låg 23. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2446/227
To luristan øksehoveder, den ene med lige afskåret dølle. L. 14 cm og 11,5 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2446/225
Luristan bronze økse med svagt nedadbøjet blad. Total længde ca. 13 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2446/221
Samling almueredskaber af bemalet, udskåret træ. Primært 19. årh. (13)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK