2446/246Aarhus
Christian Blache: Kystparti fra Hirtshals. Sign. Olie på papir monteret på træ. 32 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/249Lyngby
To pæreformede lommelærker af blåt og klart glas. Holmegaard. 19. årh.s sidste halvdel. H. 14,3 og 14,9 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/250Lyngby
Et par små svenske natskabe af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. og senere omlavet. H. 70. B. 36. D. 30. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2446/251Aarhus
Jacob Ahrend Hinrich Böttger: "Carl Diederich von St. Pauli". Skibsportræt. Sign. Gouache på papir. 45 x 56.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/252Lyngby
Pæreformet lommelærke af flaskegrønt glas. Holmegaard Glasværk. 19. årh.s sidste halvdel. H. 13 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/253Aarhus
Axel Birkhammer: Parti fra Silkeborgsøerne med græssende køer. Sign. A. Birkhammer. Olie på lærred. 48 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/254Lyngby
Østrigsk rokoko lygteur i kasse af sortmalet træ, værk med dobbelt slag. Sign. Joh. Georg, Herzogenburg. 18. årh.s midte. H. 44. B. 27. D. 16.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/255Lyngby
Antonin Mercié, efter: 'Gloria victis'. Bronze. 20. årh. H. 77 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2446/256Lyngby
To lommelærker af klart og koboltblå glas. Conradsminde. 19. årh.s anden halvdel. H. 12,2 og 12,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/257Lyngby
Hugo Liisberg: Figur af porcelæn i form af moskusand. 2000. Royal Copenhagen.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/258Lyngby
"Musselmalet Halvblonde" kande, skål, flødekande og sukkerskål, monterede med forniklet metal. Royal Copenhagen. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/259Lyngby
Qi Baishi: Asiatisk “bog” fra 1952 med 23 motiver. H 31 cm B 21,5 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/260Lyngby
Tre lommelærker af klart og koboltblå glas. Holmegaard og Conradsminde. 19. årh.s sidste halvdel. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/261Lyngby
"Cimbria" bestik af sølv, Horsens Sølvvarefabrik. Vægt 1780 g. (41)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/262Lyngby
Fad af sølv, Cohr 1938. Vægt 1066 g. Diam. 39 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/263Lyngby
Fad af sterlingsølv, C. Mich. 20. årh. Vægt 810 g. Diam. 36 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/264Lyngby
Tre lommelærker af klart glas. Conradsminde, 19. årh.s sidste halvdel. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/265Lyngby
Webley-Pryse revolver M/1876 no. 4 nr. 81611 i kaliber 455 CF samt belgisk flobertpistol nr. 1349 i kaliber ca. 5 mm. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/266Lyngby
Dansk militærtromme M/1834 med messingkedel anvendt af Slesvig-Holstenerne. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/267Lyngby
3 små revolvere. (1)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2446/268Lyngby
To brede pæreformede lommelærker. Holmegaard. 19. årh.s anden halvdel. H. 12,6 og 13,3 cm. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/269Lyngby
Et par usignerede europæiske messingbeslåede pistoler omkring 1775 med piber og låseplader i messing. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2446/270Lyngby
2 danske officerssabler M/1910 i skeder, en fransk bajonet og en græsk kniv. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/271Lyngby
Nordindisk flintlåsgevær Jexail med "Afgansk" skæfte helt dækket af graverede messingplader dateret 1865. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/272Lyngby
To lommelærker, optisk øjnede. Holmegaard Glasværk. 19. årh.s anden halvdel. H. 11,4 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/273Lyngby
Spansk salutkanon. Bordmodel. Dekorationsbrug. 20. årh.s midte. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/274Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/275Aarhus
Leif Ragn-Jensen: To partier med hundeportrætter. Sign. Olie på lærred og olie på malepap. 25 x 31 og 30 x 22. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/276Lyngby
Tre lommelærker af henholdsvis klart og koboltblå glas. Conradsminde/Holmegaard. 19. årh.s sidste halvdel. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/277Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.s slutning: Udsigt over en bjergsø. Usigneret. Olie på lærred. 32 x 42.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/278Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/279Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2446/280Lyngby
To 'Pepita' lommelærker af klart glas. Holmegaard/Kastrup. 19. årh.s sidste halvdel. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2446/281Lyngby
Slesvigsk Gendarmpistol M/1851 nr. SG 96. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2446/282Glostrup
Bidjar tæppe, Persien. Kantet medaljondesign. God fast kvalitet. 21. årh. 390 x 300.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2446/283Glostrup
Kinesisk tæppe udført i klassisk persisk Tabriz medaljondesign. Pæn kvalitet. 21. årh. 312 x 260.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/284Lyngby
Lommelærke af kobolt glas, optisk øjnet. Conradsminde. 19. årh.s anden halvdel. H. 10,2 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/285Aarhus
Vaseformet bordlampe af alabast med monteringer af bronze. 19. årh. H. inkl. skærm 71.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2446/286Aarhus
Samling juleskeer- og gafler samt erindringsskeer af sterlingsølv. A. Michelsen. Vægt 1086 g. (25)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/287Aarhus
“Spansk danserinde”. Figur af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver. 1124. Dahl-Jensen. H. 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/288Lyngby
To bronze plaketter, 19. årh. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/289Lyngby
Jean Illich (1926-2002): Chin Chin. Terracotta. H. 38 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/290Lyngby
Figur efter Meissen. Tyskland, 19. årh. H. 17 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2446/291Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/292Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Parti fra Nordafrika med solnedgang. Sign C. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 26 x 37.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/293Lyngby
Skibsmodel af containerskibet Lehola, Tallin. I montre. 54 x 136 x 31 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/294Aarhus
Christjern Schobius: Portræt af en piberygende mand. Sign. monogram 96. Olie på lærred. 53 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/295Aarhus
Holger Møller: Portræt af Helene Hiort-Lorenzen (1862-1920). Sign. H. Møller. Olie på lærred. 29 x 27.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2446/296Glostrup
Signeret Qum helsilke Qum tæppe. Medaljondesign. Flot kvalitet. Signeret: Ghoum Kashizadeh. 20. årh.s slutning. 205 x 143.
Vurdering :
6.000–7.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/297Lyngby
2 marinepistoler M/1849 - en dansk og en fransk. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2446/298Lyngby
2 danske fodfolkssabler i skeder. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/299Lyngby
Oprørernes artilleripistol M/1848. (1)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2446/300Lyngby
Japansk Aikuchi Tanto, slut 1800-tallet. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/301Lyngby
En samling oldsager i bjergart. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2446/303Aarhus
Emanuel A. Petersen: Tre partier, Grønland. Sign. Oliekridt, akvarel og blyant på papir. Lysmål 15 x 39, 17 x 45 og 20 x 32. (3)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/306Lyngby
En samling diverse blankvåben etc. (9)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/309Aarhus
Emmy Thornam: Opstilling med blomster i en glasvase. Sign. E. Thornam. Olie på lærred. 32 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/310Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2446/311Lyngby
Engelsk officerkårde ca. 1800 antagelig for marineofficer i beskadiget skede. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/312Lyngby
Stativ til Katana og Wakizashi. (1)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2446/313Lyngby
En Tranter's patent 5-skuds revolver efter modellen af 1868 nr. 7541 i kaliber ca. 9,5 mm. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2446/314Lyngby
En samling oldsager. (7)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: