2443/137Lyngby
Bøhmisk prismekrone med stel af forgyldt metal, behængt med prismer, bundskål af slebet rødt glas, otte lysarme monteret til el. Ca. 1890. H. 125 cm. Diam. 88.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2443/249Lyngby
Et par små svenske prismekroner. Gustaviansk form, 19. årh. H. 48. Diam. 50. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2443/254Lyngby
Fransk lysekrone af forgyldt bronze med tolv lysarme monteret til el. 19. årh.s slutning. H. 80. Diam. 75.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: