-
2434/831
Ole Wanscher: Tre pers. sofa med seks ben af mahogni. Betrukket med grøn uld. Udført hos A.J. Iversen.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2434/836
Joseph M. Jahn: Komposition. Sign. Jahn. Olie på lærred. 20 x 25.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
440 DKK -
2434/835
Bruno Mathsson: “Jetson”. Et par lænestole med stel af forkromet stål. Sider, sæder, rygge samt nakkestøtter betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2434/834
Piet Hein, Bruno Mathsson: “Superellipse”. Spisebord med klemben af stål, udtræk samt tillægsplade. Top med hvid laminat. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2434/830
Poul Henningsen: "Charlottenborg". PH 6½-6 pendel af hvidlakeret metal. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2434/833
Bruno Mathsson: “Jetson”. Et par lænestole med stel af forkromet stål. Sider, sæder, rygge samt nakkestøtter betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2434/829
Vibeke Fischer: Skål af stentøj med lys og mørk glasur. Udvendigt med sort- og blåglaseret dekor. H. 17,5. Diam. 26,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2434/827
Gunni Omann: Skænk af palisander. Front med to skydelåger, bag hvilke hylder og udtræksbakker.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2434/810
Pierre Alechinsky: "Marée haute". Sign. Alechinsky, 114/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2434/828
Ole Wanscher: “Colonial”. Et par armstole med stel mahogni, sæder udspændt med flet. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med blå uld. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2434/823
Hans J. Wegner: Pendel af sortlakeret metal med hejsefunktion. Udført hos Pandul. H. 38. Diam. 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2434/826
Dansk møbeldesign: Funkis spisebord af elm, plade med skjult udtræk i enderne. 1940'erne. H. 73. L. 140/259. B. 95.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2434/825
Hans J. Wegner: “AT 10”. Sofabord med plade af massiv teak, stel af eg med underliggende hylde udspændt med flet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2434/824
Dansk møbeldesign: Spisebord af egetræ, to tillægsplader medfølger. 1960'erne. H. 72. L. 158/245. B. 93.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2434/821
Svend Wiig Hansen: Selvportræt. Sign. Wiig Hansen. Akvarel og olie på papir. Lysmål 37 x 30.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2434/822
Mogens Koch: Et par bogreoler af massiv mahogni. H./B. 76. D. 27,5. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2434/820
Mogens Koch: Et par bogreoler af massiv, røget eg. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2434/819
Dansk møbeldesign: Sæt på fire armstole af bøg. Sæde og ryg med flettet søgræs. (4)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2434/815
Louis Poulsen: Dobbelt pultlampe af patineret messing. H. 63. B. 95.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2434/818
Ubekendt design: Lysekrone med syv hængende blus. Skærme af forkromet metal. H. 120.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2434/816
Børge Mogensen: Fritstående to-personers sofa med ben af mahogni. Betrukket med rødbrunt skind.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2434/817
Yngve Ekström: "Lamino". Et par lænestole af bøg. Betrukket med sort skind. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2434/808
Niels Clausen: Lav kommode af riopalisander. Front med to skuffer. H. 54. B. 80. D. 32.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2434/814
Thomas Bernstrand, Stefan Borselius: "BOB". Tre puf betrukket med patineret, brunt skind. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2434/813
Henry W. Klein: Skænk af palisander. H. 104. B. 130. D. 44.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2434/812
Dansk møbeldesign: Hjemmebar af palisander, udklappelig top med sort/rød formica, indvendig skuffer og hylder med afskærmning, greb af messing.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2434/811
Preben Schmidt: "Oia", 1986. Sign. PS; Sign. på bagsiden Preben Schmidt 1986. Olie på lærred. 122 x 100.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2434/793
Børge Ibsen: Opstilling. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 67 x 74.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2434/809
Hans J. Wegner: “Y-stolen”. Et par armstole af patineret bøg, sæder med flettet papirgarn. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2434/807
Hisayuki Yamaie: Scene fra Pisa. Sign. Hisayuki Yamaie 86, 14/50. Serigrafi. Lysmål 41 x 28
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2434/806
Anne Tholstrup: Uden titel, 1987. Sign. AT samt på bagsiden med datering. Olie på lærred. 100 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2434/805
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Dans & Musik". Sign. Barbarusjka. Olie på lærred. 206 x 125.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2434/804
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Tigger ved Metro, Paris". Sign. Barbarusjka 48. Olie på lærred. 97 x 142.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2434/803
Kuang Ling: Komposition med bambus og græsser. Sign. og dateret. Mixed media. Billedfelt 57 x 81. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2434/802
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Æseldreng". Sign. Barbarusjka 66. Olie på masonit. 120 x 89.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2434/801
Karl Larsen: Figur af stentøj i form af gedebuk. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Royal Copenhagen. H. 38. L. 42.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2434/789
Anders Moseholm: "The Story Never Ends", 2015. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 150.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2434/797
Gunnar Nylund: Bordlampe af stentøj, dekoreret med mørk glasur med lyse elementer. Sign. H. eksl. fatning 45.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2434/800
Alvar Aalto: “Savoy”. Vase af hvidt glas med overfang af klart glas. Sign. Littala, Finland. H. 30. B. 30,5. L. 26,5.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2434/799
Skandinavisk design: Papirkurv af bambusstave. Udført 1970érne. H. 34. Diam. 32.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2434/798
Philip Streich: Skulpturel rakubrændt kande. Dekoreret med sort, blå, grønlig og lys glasur. Usign. H. 46. L. 43.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2434/796
Anne Mai, Bente Christensen: Organisk formet krukke af stentøj, modelleret med løvemaske. Sign. Unik. Diam. ca. 22.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2434/795
Preben Schmidt: "Oia", 1985-86. Sign. PS; Sign. på bagsiden Preben Schmidt 1985-86. Olie på lærred. 122 x 100.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2434/794
Kaare Klint: Cirkulært spisebord af mahogni. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. H. 75. Diam. 125.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2434/792
Peter Nicolaisen: Opstilling med en buket roser. Sign. PN. Olie på lærred. 47 x 74.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2434/791
Svend Nielsen: Parti fra Gudhjem. Sign. Svend Nielsen, Gudhjem. Olie på lærred. 66 x 97.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2434/790
Johannes Hofmeister: Landskab med figurer. Sign. JH. Olie på masonit. 43,5 x 52.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2434/788
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på plade. 45 x 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2434/787
Siegward Sprotte: Kystparti med huse. Sign. S. Sprotte 75. Vandfarve på papir. Lysmål 46 x 63.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2434/786
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Vinterparti med skovhuggere. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2434/785
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Opstilling med potteplante på et bord. Utydelig signeret. Olie på lærred. 57 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2434/781
Karl Åge Riget: Komposition. 1972. Sign. K. Riget; signeret og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 41 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2434/784
Ubekendt maler, 20. årh.: Opstilling med blomster. Utydeligt signeret. Olie på plade. 49 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2434/783
Aage Strand: Landskab med graner. Sign. A.S. Olie på lærred 40 x 50.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2434/782
Svend Engelund: Udsigt over marker. Sign. SE samt på bagsiden Svend Engelund. Olie på masonit. 21 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2434/780
Emil Hørbov: Byparti med bus. Sign. Emil N. Olie på lærred. 36 x 50.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2434/758
Mogens Koch: Tegningsskab af massiv oregonpine, front med otte skuffer i to størrelser. Messingforede samlingshuller. H. 81. B. 76. D. 54.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2434/779
Erling Jørgensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden Erling Jørgensen, nov/dec 93. Olie på lærred. 40 x 40. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2434/778
Christian Lemmerz: To kompositioner fra serien "De 5 krager". Tryksign. Chr. Lemmerz. Litografi. Bladstørrelse 28 x 39 og 39 x 28. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2434/777
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Poul Anker Bech 91, 33/150. Litografi i farver. Lysmål 30 x 44.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2434/776
Niels O. Møller: Et sæt på seks stole med stel af palisander, betrukket med blå hestehår. Model 71. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2434/775
Erik Jørgensen: "EJ 50". Lænestol med ben af stål. Betrukket med patineret naturskind.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK