-
2434/678Aarhus
Agnete Jensen: Fra Valdal. 1947. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 78.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/680Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Interiør med to børn ved et fuglebur. Usign. Olie på lærred. 78 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/681Aarhus
Anne Margrethe Grosell: Fra en baggård med en barnevogn. Sign. Am Grosell. Olie på lærred. 62 x 78.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2434/682Aarhus
Karl Larsen: Opstilling. Sign. Karl Larsen. Olie på lærred. 39 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/683Aarhus
Helge Ernst: "Grøn Bølge". 1979. Sign. HE; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 51 x 74.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/684Aarhus
Frank Hammershøj: Interiør med en siddende figur. Sign. FH. Olie på plade. 67 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/685Aarhus
Helge Christensen: Opstilling. Sign. Helge Chr. Olie på lærred. 75 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2434/687Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Hunde på strand", 1974. Sign. Anna B. Olie på plade. 87 x 61.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/688Aarhus
Bjørn Wiinblad: To-delt vase af lertøj modelleret i form af kvindebuste med hat. Sign. monogram. H. 25.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/699Aarhus
Eric Löfman: Cirkulær skål af sølv med hamret overflade og fodrand H. 9. Diam. 14.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/719Aarhus
Jens Peter Groth-Jensen: "Fra Allégade". 1979. Sign. Groth-Jensen 1979. Olie på plade. 22 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/743Aarhus
Anne Stougaard, Peter Stougaard: Stort cirkulært fad af stentøj, dekoreret med brunlige glasurer. Sign. H. 7. Diam. 48.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2434/744Aarhus
Aage Birck: Lågvase af stentøj, dekoreret med brunlig glasur med mørke elementer. Sign. Birck. H. 17. Diam. 24.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/745Aarhus
Vilma Lehrmann-Amschler: "Mädchen mit Blumen". Sign. V. L. Patineret bronze. H. 54,5. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2434/747Aarhus
Gustave Tiffoche: Skulpturel vase af keramik, dekoreret med brunlig glasur. Sign. Unik. H. 29. B. 28.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2434/748Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Figurkomposition. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 75 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/749Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Studie af nøgen kvinde. Sign. LJ 15. Pastel på tykt papir. Lysmål 41 x 20.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/751Aarhus
Tias Eckhoff: "Cypres". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. (37)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/752Aarhus
Kay Bojesen: "Grand Prix". Bestik af rustfrit stål. Udført hos Rosendahl. (40)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/753Aarhus
Anders Pehrson: "Bumling". Par pendler af forkromet og cremefarvet metal. H. 23. Diam. 40 (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/754Aarhus
Lise Blaabjerg: "En anden gang", 1995. Sign. på bagsiden Lise Blaabjerg 1995. Olie på lærred. 100 x 70.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/765Aarhus
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen med dedikation. Litografi i farver. Lysmål 52 x 67.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/766Aarhus
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen 65 med dedikation. Litografi i farver. Lysmål 38 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/768Aarhus
Svend Wiig Hansen: Figurkomposition. Sign. Wiig Hansen 156/200. Radering. Lysmål 62 x 74.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2434/769Aarhus
Karl Gustav Hansen: Potpourrikrukke af sterlingsølv. H. 8,8.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/770Aarhus
Karl Gustav Hansen: Oval bonbonniere af sterlingsølv. Låg med to indlægninger af Niellano. H. maks. 5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/771Aarhus
Karl Gustav Hansen: Halvkugleformet skål af sterlingsølv. Vægt 190 g. H. maks. 8.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/772Aarhus
Et par svenske stager af sølv. Udfyldte. H. 8. (2)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/773Aarhus
Odd Moe: "Ikonoklasme". Sign. på bagsiden Odd Moe 12. Olie på lærred. 82 x 90. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/774Aarhus
Carsten Schmidt-Olsen: Fire kompositioner. Uden titel. Sign. Bladstørrelse 50 x 66. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/777Aarhus
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Poul Anker Bech 91, 33/150. Litografi i farver. Lysmål 30 x 44.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/778Aarhus
Christian Lemmerz: To kompositioner fra serien "De 5 krager". Tryksign. Chr. Lemmerz. Litografi. Bladstørrelse 28 x 39 og 39 x 28. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/779Aarhus
Erling Jørgensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden Erling Jørgensen, nov/dec 93. Olie på lærred. 40 x 40. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/780Aarhus
Emil Hørbov: Byparti med bus. Sign. Emil N. Olie på lærred. 36 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2434/781Aarhus
Karl Åge Riget: Komposition. 1972. Sign. K. Riget; signeret og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 41 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/782Aarhus
Svend Engelund: Udsigt over marker. Sign. SE samt på bagsiden Svend Engelund. Olie på masonit. 21 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/783Aarhus
Aage Strand: Landskab med graner. Sign. A.S. Olie på lærred 40 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2434/784Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Opstilling med blomster. Utydeligt signeret. Olie på plade. 49 x 36.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/785Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Opstilling med potteplante på et bord. Utydelig signeret. Olie på lærred. 57 x 54.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/786Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Vinterparti med skovhuggere. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 70 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/787Aarhus
Siegward Sprotte: Kystparti med huse. Sign. S. Sprotte 75. Vandfarve på papir. Lysmål 46 x 63.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/788Aarhus
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på plade. 45 x 55.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/790Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskab med figurer. Sign. JH. Olie på masonit. 43,5 x 52.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/791Aarhus
Svend Nielsen: Parti fra Gudhjem. Sign. Svend Nielsen, Gudhjem. Olie på lærred. 66 x 97.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/792Aarhus
Peter Nicolaisen: Opstilling med en buket roser. Sign. PN. Olie på lærred. 47 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/793Aarhus
Børge Ibsen: Opstilling. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 67 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/795Aarhus
Preben Schmidt: "Oia", 1985-86. Sign. PS; Sign. på bagsiden Preben Schmidt 1985-86. Olie på lærred. 122 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2434/796Aarhus
Anne Mai, Bente Christensen: Organisk formet krukke af stentøj, modelleret med løvemaske. Sign. Unik. Diam. ca. 22.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/797Aarhus
Gunnar Nylund: Bordlampe af stentøj, dekoreret med mørk glasur med lyse elementer. Sign. H. eksl. fatning 45.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/798Aarhus
Philip Streich: Skulpturel rakubrændt kande. Dekoreret med sort, blå, grønlig og lys glasur. Usign. H. 46. L. 43.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/799Aarhus
Skandinavisk design: Papirkurv af bambusstave. Udført 1970érne. H. 34. Diam. 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/800Aarhus
Alvar Aalto: “Savoy”. Vase af hvidt glas med overfang af klart glas. Sign. Littala, Finland. H. 30. B. 30,5. L. 26,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/801Aarhus
Karl Larsen: Figur af stentøj i form af gedebuk. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Royal Copenhagen. H. 38. L. 42.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/802Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Æseldreng". Sign. Barbarusjka 66. Olie på masonit. 120 x 89.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/803Aarhus
Kuang Ling: Komposition med bambus og græsser. Sign. og dateret. Mixed media. Billedfelt 57 x 81. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2434/804Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Tigger ved Metro, Paris". Sign. Barbarusjka 48. Olie på lærred. 97 x 142.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/805Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Dans & Musik". Sign. Barbarusjka. Olie på lærred. 206 x 125.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/806Aarhus
Anne Tholstrup: Uden titel, 1987. Sign. AT samt på bagsiden med datering. Olie på lærred. 100 x 80. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/807Aarhus
Hisayuki Yamaie: Scene fra Pisa. Sign. Hisayuki Yamaie 86, 14/50. Serigrafi. Lysmål 41 x 28
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/809Aarhus
Hans J. Wegner: “Y-stolen”. Et par armstole af patineret bøg, sæder med flettet papirgarn. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/810Aarhus
Pierre Alechinsky: "Marée haute". Sign. Alechinsky, 114/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/811Aarhus
Preben Schmidt: "Oia", 1986. Sign. PS; Sign. på bagsiden Preben Schmidt 1986. Olie på lærred. 122 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: