-
2434/756Lyngby
Steffen Kindt: "Silkelagen", 2007. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 120 x 100.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/757Lyngby
Mogens Koch: To dybe bogreoler og skab af massiv Oregon pine, inkl. tre sokler af fyrretræ. (6)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/758Lyngby
Mogens Koch: Tegningsskab af massiv oregonpine, front med otte skuffer i to størrelser. Messingforede samlingshuller. H. 81. B. 76. D. 54.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/759Lyngby
Mogens Koch: Et par bogreoler af massiv Oregon pine. H./B.. 76. D. 27,5. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2434/760Lyngby
Peter Mandrup: Kompostion. Sign. på bagsiden Peter Mandrup 1990. Olie på papir monteret på lærred. 50 x 36.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/761Lyngby
Mogens Koch: Reolvæg af massiv fyrretræ, bestående af to skabe, to bogreoler og to dybe sokler. (6)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/762Lyngby
Astrid Svangren: Untitled. Usign. Plexiglas med applikationer i mixed media. 150 x 120. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2434/763Lyngby
Erik Stæhr-Nielsen: Kystparti med skibe. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 18 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/764Lyngby
Mogens Koch: Tre skabe og tre bogreoler af massiv fyrretræ. H./B. 76. D. 27,5/36. (6)
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/765Aarhus
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen med dedikation. Litografi i farver. Lysmål 52 x 67.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/766Aarhus
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen 65 med dedikation. Litografi i farver. Lysmål 38 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2434/767Lyngby
Jais Nielsen: To fade af stentøj. Dekoreret med sortglaserede bibelske motiver på turkisblå base. Diam. 19. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/768Aarhus
Svend Wiig Hansen: Figurkomposition. Sign. Wiig Hansen 156/200. Radering. Lysmål 62 x 74.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2434/769Aarhus
Karl Gustav Hansen: Potpourrikrukke af sterlingsølv. H. 8,8.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/770Aarhus
Karl Gustav Hansen: Oval bonbonniere af sterlingsølv. Låg med to indlægninger af Niellano. H. maks. 5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/771Aarhus
Karl Gustav Hansen: Halvkugleformet skål af sterlingsølv. Vægt 190 g. H. maks. 8.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/772Aarhus
Et par svenske stager af sølv. Udfyldte. H. 8. (2)
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/773Aarhus
Odd Moe: "Ikonoklasme". Sign. på bagsiden Odd Moe 12. Olie på lærred. 82 x 90. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/774Aarhus
Carsten Schmidt-Olsen: Fire kompositioner. Uden titel. Sign. Bladstørrelse 50 x 66. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/775Lyngby
Erik Jørgensen: "EJ 50". Lænestol med ben af stål. Betrukket med patineret naturskind.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/776Lyngby
Niels O. Møller: Et sæt på seks stole med stel af palisander, betrukket med blå hestehår. Model 71. (6)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/777Aarhus
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Poul Anker Bech 91, 33/150. Litografi i farver. Lysmål 30 x 44.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/778Aarhus
Christian Lemmerz: To kompositioner fra serien "De 5 krager". Tryksign. Chr. Lemmerz. Litografi. Bladstørrelse 28 x 39 og 39 x 28. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/779Aarhus
Erling Jørgensen: To kompositioner. Sign. på bagsiden Erling Jørgensen, nov/dec 93. Olie på lærred. 40 x 40. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/780Aarhus
Emil Hørbov: Byparti med bus. Sign. Emil N. Olie på lærred. 36 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2434/781Aarhus
Karl Åge Riget: Komposition. 1972. Sign. K. Riget; signeret og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 41 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/782Aarhus
Svend Engelund: Udsigt over marker. Sign. SE samt på bagsiden Svend Engelund. Olie på masonit. 21 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/783Aarhus
Aage Strand: Landskab med graner. Sign. A.S. Olie på lærred 40 x 50.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2434/784Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Opstilling med blomster. Utydeligt signeret. Olie på plade. 49 x 36.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/785Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Opstilling med potteplante på et bord. Utydelig signeret. Olie på lærred. 57 x 54.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/786Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Vinterparti med skovhuggere. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 70 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/787Aarhus
Siegward Sprotte: Kystparti med huse. Sign. S. Sprotte 75. Vandfarve på papir. Lysmål 46 x 63.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/788Aarhus
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på plade. 45 x 55.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/789Lyngby
Anders Moseholm: "The Story Never Ends", 2015. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 95 x 150.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/790Aarhus
Johannes Hofmeister: Landskab med figurer. Sign. JH. Olie på masonit. 43,5 x 52.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/791Aarhus
Svend Nielsen: Parti fra Gudhjem. Sign. Svend Nielsen, Gudhjem. Olie på lærred. 66 x 97.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/792Aarhus
Peter Nicolaisen: Opstilling med en buket roser. Sign. PN. Olie på lærred. 47 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/793Aarhus
Børge Ibsen: Opstilling. Sign. Børge Ibsen. Olie på lærred. 67 x 74.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2434/794Lyngby
Kaare Klint: Cirkulært spisebord af mahogni. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. H. 75. Diam. 125.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/795Aarhus
Preben Schmidt: "Oia", 1985-86. Sign. PS; Sign. på bagsiden Preben Schmidt 1985-86. Olie på lærred. 122 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2434/796Aarhus
Anne Mai, Bente Christensen: Organisk formet krukke af stentøj, modelleret med løvemaske. Sign. Unik. Diam. ca. 22.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/797Aarhus
Gunnar Nylund: Bordlampe af stentøj, dekoreret med mørk glasur med lyse elementer. Sign. H. eksl. fatning 45.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/798Aarhus
Philip Streich: Skulpturel rakubrændt kande. Dekoreret med sort, blå, grønlig og lys glasur. Usign. H. 46. L. 43.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/799Aarhus
Skandinavisk design: Papirkurv af bambusstave. Udført 1970érne. H. 34. Diam. 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/800Aarhus
Alvar Aalto: “Savoy”. Vase af hvidt glas med overfang af klart glas. Sign. Littala, Finland. H. 30. B. 30,5. L. 26,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/801Aarhus
Karl Larsen: Figur af stentøj i form af gedebuk. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Royal Copenhagen. H. 38. L. 42.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/802Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Æseldreng". Sign. Barbarusjka 66. Olie på masonit. 120 x 89.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2434/803Aarhus
Kuang Ling: Komposition med bambus og græsser. Sign. og dateret. Mixed media. Billedfelt 57 x 81. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2434/804Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Tigger ved Metro, Paris". Sign. Barbarusjka 48. Olie på lærred. 97 x 142.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/805Aarhus
Anna Barbara von Liljenstjärna/ Barbarusjka: "Dans & Musik". Sign. Barbarusjka. Olie på lærred. 206 x 125.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2434/806Aarhus
Anne Tholstrup: Uden titel, 1987. Sign. AT samt på bagsiden med datering. Olie på lærred. 100 x 80. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/807Aarhus
Hisayuki Yamaie: Scene fra Pisa. Sign. Hisayuki Yamaie 86, 14/50. Serigrafi. Lysmål 41 x 28
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/808Lyngby
Niels Clausen: Lav kommode af riopalisander. Front med to skuffer. H. 54. B. 80. D. 32.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/809Aarhus
Hans J. Wegner: “Y-stolen”. Et par armstole af patineret bøg, sæder med flettet papirgarn. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/810Aarhus
Pierre Alechinsky: "Marée haute". Sign. Alechinsky, 114/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/811Aarhus
Preben Schmidt: "Oia", 1986. Sign. PS; Sign. på bagsiden Preben Schmidt 1986. Olie på lærred. 122 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2434/812Lyngby
Dansk møbeldesign: Hjemmebar af palisander, udklappelig top med sort/rød formica, indvendig skuffer og hylder med afskærmning, greb af messing.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/813Lyngby
Henry W. Klein: Skænk af palisander. H. 104. B. 130. D. 44.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2434/814Lyngby
Thomas Bernstrand, Stefan Borselius: "BOB". Tre puf betrukket med patineret, brunt skind. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2434/815Lyngby
Louis Poulsen: Dobbelt pultlampe af patineret messing. H. 63. B. 95.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2434/816Lyngby
Børge Mogensen: Fritstående to-personers sofa med ben af mahogni. Betrukket med rødbrunt skind.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2434/817Lyngby
Yngve Ekström: "Lamino". Et par lænestole af bøg. Betrukket med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud: