2434/247Aarhus
Ubekendt maler, cirka 1700: Religiøs kaotisk scene med Jesus og talrige figurer. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 85.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/248Aarhus
Kinesisk lågkrukke af stentøj, dekoreret med sang de boeuf-glasur. 20. årh. H. 25.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/249Aarhus
Christian Berthelsen: Parti fra Svendborg Sund. Sign. monogram. Olie på lærred. 31 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/250Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/251Aarhus
Ida Rasmussen: Blomster og bær på grå baggrund. Sign. Ida R. 61. Olie på træ. 15,5 x 23,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/252Aarhus
Viggo Pedersen: Parti fra en bakkekam med en bonde, der pløjer marken. Sign. Olie på lærred. 68 x 128.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/253Aarhus
Kristian Møhl-Hansen: Efterårslandskab med udsigt til huse i det fjerne. Sign. Møhl 1905. Olie på lærred. 81 x 95.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/254Aarhus
A. Jacobsen: Dollerup Bakker med Hald Sø. Sign. A. Jacobsen. Olie på lærred. 69 x 96.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/255Aarhus
Viggo Langer: Skovparti med åløb en solrig efterårsdag. Sign. Viggo Langer 1914. Olie på lærred. 77 x 98.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/256Aarhus
Emmery Rondahl: Roligt kystlandskab med udsigt til bjerge. Sign. Olie på lærred. 53 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/257Aarhus
Edvard Saltoft: Interiør med en kvinde siddende på en solbeskinnet trappe. Sign. monogram. Olie på lærred. 42 x 35.
Vurdering :
2434/258Aarhus
Parti fra efterårsskov. Sign. S.J 15/11-1914. Olie på lærred. 34 x 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/259Aarhus
Vilhelm Arnesen: Skibsportræt af “Asta, København". Sign. Vilh. Arnesen 1911. Olie på lærred. 53 x 43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2434/260Aarhus
Sophus Jürgensen: Portræt af en hest. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 37 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/261Aarhus
Carl O. J. Lund: Parti med indgangspartiet til Kastellet. Sign. Carl O. J. Lund. Olie på lærred. 45 x 29.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/262Aarhus
Georg Emil Libert: Landskab med Hammerhus slotsruin. Sign. G. Emil Libert. Olie på lærred. 17 x 24.
Vurdering :
2434/263Aarhus
C. Rhode: To kompositioner med opstillinger. Sign. C. Rhode. Olie på lærred. 45 x 40 og 36 x 44. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/264Aarhus
Andreas Riis Carstensen: Parti fra Grønland med fanger i kajak. Sign. A. Riis Carstensen. Olie på lærred. 65 x 100
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/265Aarhus
Carl Høyrup: Vinterparti med to fløjlsænder. Sign. C. Høyrup. Olie på lærred. 61 x 87.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/266Aarhus
S. C. Bjulf: Fiskerkoner og herre ved Gammelstrand. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 63 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/267Aarhus
Heinrich Dohm: En mor læser med sin datter. Sign. H. Dohm 1904. Olie på lærred monteret på lærred. 60 x 75.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/268Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.: Parti fra en kystlandingsplads. Usigneret. Olie på plade. 30 x 39.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2434/269Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: Interiør med en ældre herre ved spisebordet. Usigneret. Olie på lærred. 39 x 49.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/270Aarhus
Simon Simonsen: En gravhundehvalp. Sign. Simon Simonsen 1884. Olie på lærred. 22 x 28.
Vurdering :
2434/271Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Landskab med træer og mennesker i forgrunden. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 37 x 50.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2434/272Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/273Aarhus
Carl O. J. Lund: Kystparti med skumsprøjt ved høfden. Sigm. Carl. O. J. Lund. 1903. Olie på lærred. 45 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2434/274Lyngby
To messingfæstede kårder. 18. årh. (2).
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/275Lyngby
En stor perkussioneret fuldskæftet fygleskydningsriffel af Friderich Ostermann mærket 1675 på piben.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2434/276Lyngby
Sprinfield 'Trapdoor' riffel M/1870 nr. 43534 i kaliber 50-70. (1)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2434/277Lyngby
Kanon i bronce på flåderappert til dekoration prydet med Christian Xs monogram. L. 72 cm. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/278Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2434/280Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 39 x 30.
Vurdering :
2434/281Aarhus
Carl Johannes Jensen: Opstilling med roser. Sign. CJ, 1 aug 1928. Olie på lærred. 42 x 41.
Vurdering :
2434/282Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/283Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2434/284Aarhus
Vurdering :
2434/285Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: