-
2426/534
Henry Hans Schubell: Højrygget lænestol stel af bejdset bøg. Sider, sæde og dybhæftet ryg betrukket med blå uld.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/532
Helge Ernst: "Opstabling", 1976. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 81.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2426/529
Jens-Flemming Sørensen: Brudt sfære med ansigt. Sign. JFS, AP, 1991. Patineret bronze monteret på base af sort granit. 25 x 37 x 38.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/519
Tove Anderberg: Stor vase af stentøj modelleret som stiliseret blomst. Dekoreret med okkerbrun glasur. H. 34,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/526
Pierre Alechinsky: "Chute blanche", 1977. Sign. Alechinsky, 81/150. Litografi i farver. Lysmål 60 x 88. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2426/525
Georg Jensen: Kaffe- og teservice af sterlingsølv med hamret overflade. Dessin 80 A, 80 B og 80 F. (6)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2426/523
Joan Miró: Komposition, 1975. Sign. Miro, XX/LXXX. Litografi i farver. Bladstørrelse 44,5 x 37. Uindrammet.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2426/522
Alvar Aalto: “Savoy”. Vase af hvidt glas med overfang af klart glas. Udført og mærket hos Iittala, Finland. H. 30,2.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/517
Hans Scherfig: “Livet i skoven”. Sign. Scherfig 1964, 50/250. Litografi i farver. Lysmål 59 x 42.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2426/516
Kay Bojesen: Stor trommespillende garderfigur af bemalet træ. H. ca. 129.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/513
Kay Bojesen: Stor garderfigur af bemalet træ bærende på Dannebrogsflag. H. ca. 173.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/502
Sohan Qadri: Komposition i blåt. Sign. Qadri. Olie og mixed media på lærred. 15 x 20.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
2426/511
Olaf Rude: Motiv fra Bornholm. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 98 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2426/510
Kay Bojesen: Stor trommespillende garderfigur af bemalet træ. H. ca. 127.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/508
Günther Förg: Uden titel. Sign. Förg 01. Akvarel på papir. Bladstørrelse 39,5 x 29,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2426/505
Selim Turan: Uden titel. Sign. Selim. Mixed media på papir monteret på lærred. 92 x 60.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/504
Finn Juhl: Rektangulært spisebord af massiv teak med udtræk og to underliggende tillægsplader. Model FD 540. (3)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2426/501
Poul Kjærholm: “PK 9”. Sæt på fire stole med stel af matforkromet stål. Skalformet sæde og ryg betrukket med originalt patineret skind. (4)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK