-
2426/620
Kai Kristiansen: Seks stole af palisander, betrukket i sæde og ryg med hvidt uld. Udført hos Schou Andersen. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/617
Arne Bang: Stort, cirkulært fad af stentøj modelleret på ydersiden med vertikale riller i relief. H. 7. Diam. maks. 33,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/614
Kähler: Gulvvase af lertøj, dekoreret med geometrisk mønster i grønne og brune glasurer. Sign. H. 56.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/611
Svend Wiig Hansen: Uden titel, 87. Sign. Wiig Hansen 87. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 48 x 68.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/608
Poul Kjærholm: "PK 61". Sofabord med stel af stål og kvadratisk plade af sort skifer. Fritz Hansen. H. 32. L./B. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/605
Mogens Balle: Uden titel, 1970/1973. Sign. M.B. Olie på lærred. 24 x 33.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/596
Hans J. Wegner: "GE 236". Tre-personers sofa af eg, betrukket med lyst uld. Udført hos Getama. L. 210.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/595
Frederik Næblerød, Zinck Editions: "Small Totem", 2021. Sign. Zinck Editions, 7/36. Pink, blå og grøn patinateret bronze. 16 x 10 x 5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2426/593
Hans J. Wegner: "GE 290/3". Tre-personers sofa af eg, løse epedahynder. L. 180.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2426/590
Mogens Balle: Uden titel, 1968. Sign. MB. Olie på plade. Diam. 34.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/584
Vilhelm Lauritzen: "Christiansborg". Ringkrone af matforkromet messing med fem blus. Diam. 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/581
Hans J. Wegner: "Cigaren". Et par lænestole af eg, løse hynder med lyst uld. Udført hos Getama. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2426/572
Sergei Sviatchenko: ”When it’s all over snow and love VI”, 2005. Sign. på bagsiden. Olie på lærred, 120 x 90.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2426/569
Gerda Wegener: To bogillustrationer. Sign. Tusch og gouache på papir. Lysmål 22 x 17 og 23 x 18. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2426/575
Albert Bertelsen: "Aftenlys på fjeldet". Norge, 1977. Sign. Albert samt på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2426/567
House of Finn Juhl: Garderobeskab af teak med skydelåge af blålakeret træ. Udført hos House of Finn Juhl. H. 180. B. 80. D. 50.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2426/570
Arne Bang: Thekande glaseret stentøj med skrå tud, buet hank beviklet med flet. H. inkl. hank 18,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/563
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Tre-personers sofa af forkromet stål med sort skind. L. 180.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2426/566
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med fod af aluminium, betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen, 2006.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2426/560
Arne Jacobsen: "Syveren". Seks armstole med stel af forkromet stål, betrukket med sort skind. Fritz Hansen, 2006. (6)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/557
Poul Kjærholm: PK-22 ". Et par lænestole med stel af stål, sæde og ryg af flettet peddigrør. Fritz Hansen, 2006. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2426/554
Mikkel Carl: "Those Who Are Awake ...", 2017. Sign. Mixed media. 92 x 92.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/551
Albert Bertelsen: "Manden fra Paris", 1978. Sign. Alb. Bertelsen. Olie på lærred. 50 x 30.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
2426/548
Sonia Delaunay: Uden titel. Sign. Sonia Delauney, 151/200. Radering i faver. Lysmål 51 x 40.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/545
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 48.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2426/539
Albert Bertelsen: "Fjordbillede", 1977. Sign. Alb. Bertelsen. Olie på lærred. 80 x 100.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2426/542
Niels Helledie: Ansigt og fugl. Usign. Relief af bemalet stentøj på plade af hvidmalet træ. H. 68. B. 41.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/536
Finn Juhl: "Karmstol". Armstol med stel af sortlasseret eg. Model FJ 5310. Udført hos House of Finn Juhl.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/537
Poul Kjærholm: "PK-22 ". Lænestol med stel af børstet stål og peddigrør. Fritz Hansen.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/533
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par lænestole af forkromet stål med sort skind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2426/530
Bernard Schottlander: "BS1". Gulvlampe af sortlakeret metal på trepas fod. Udført hos Mantis. H. 174.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/527
Michael Kvium: Uden titel, 1987. Sign. på bagsiden Kvium 87. Olie på lærred. 30 x 24.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2426/524
Arne Jacobsen: "Ægget". Lænestol med stel af stål og aluminium. Betrukket med lyst uld.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2426/521
Børge Mogensen: Fire stole af eg. Sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. Fredericia Stolefabrik. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2426/515
Michael Kvium: "Overleverer". Sign. på bagsiden Kvium 88. Olie på lærred. 19 x 25.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2426/518
Hans J. Wegner: "AT 305". Skrivebord af eg med endeklapper og plade af teak, front med tre skuffer.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2426/512
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 72.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2426/509
Tróndur Patursson: "Naturlysning", 02. Sign. T. Patursson 002. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2426/503
Børge Mogensen: Fire stole af eg. Sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. Fredericia Stolefabrik. (4).
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2426/500
Lars Nørgård: ”Bitter Te”, 2007. Sign. på bagsiden Lars Nørgård med datering. Olie på lærred. 130 x 315. Uindrammet.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK