2426/812
Asger Jorn: "La mère Ibis", fra serien "Études et Surprises". Sign. Jorn 72, 10/75. Træsnit i farver. Lysmål 36,5 x 29.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2426/811
Henry Heerup: Kompositioner fra serien “Sjov i Danmark”. Sign. i trykket. To litografier i farver. Lysmål 24,5 x 16. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2426/809
Salvador Dalí: "Pastorale". Sign. Dalí, G 31/125. Radering og akvatinte på papir. Bladstørrelse 76 x 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/808
Hans J. Wegner: “AT 33”. Sybord af eg med top, klapper og hylde af teak, front med skuffe med ruminddeling og sytrådsholdere, hvorunder kurv af flet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/807
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/806
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/805
Dansk møbeldesign: Et par Art Deco natskabe af elm og sortlakeret træ. 1920-30'erne. H. 51,5. B. 52,5. D. 38. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2426/797
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/804
Henry Kjærnulf: Fire stole med stel af massivt eg. Udført hos Brobyværk møbel- og stelfabrik. 1970'erne. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2426/803
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/793
Poul Henningsen: "Bombardement". Tolv-armet stel til lysekrone af messing. Louis Poulsen. H. 65. Diam. 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2426/800
Dansk snedkermester: Kommode af mahogni. Løs top marmor. H. 77. B. 78. D. 42.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/796
Poul Henningsen: "PH-5/3". Pendel med konisk fatningshus af messing. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/795
Mie Olise Kjærgaard: To kompositioner. Sign. Litografier i farver. Bladstørrelse 39,5 x 29,5 og 40 x 28. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/789
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/794
Henry Heerup: Vægrelief af stentøj, dekoreret med fabeldyr. Sign. Kgl. P. 26 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/777
Pablo Picasso, efter: "Dessins recents". Litografisk udstillingsplakat i farver. Bladstørrelse 75,5 x 50.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/792
Gunnar Biilmann Petersen: Højdejustérbar bordlampe af messing monteret med plisseret papirskærm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/791
Uffe Christoffersen: Kompositioner med tigre. Litografier i farver. Bladmål 29 x 34,5, 28,5 x 37 og 35,5 x 28. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/788
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/786
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/784
Bruno Mathsson: "Pernilla". Et par lænestole af formbøjet bøg betrukket med lyst ternet uld. Udført hos Dux. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/783
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/782
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/781
Kaj Franck: En samling farvet glas i varierende størrelse. Holmegaard eller Nuutajärvi Glasværk. Diam. 6-18. (49)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/780
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-91, 96/100. Litografi. Bladstørrelse 95 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2426/779
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/778
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med fire låger med udskæringer. 1970'erne. H. 90. B. 192. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/776
Henning Koppel: Vægur af hvidlakeret metal med sorte romertal. Udført hos Gefa. Udført 1960'erne. Diam. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/775
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: Lænestol af teak med medestel. France & Søn.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/771
Jacob Kjær: Sæt på tre indskudsborde af massiv mahogni. H. 49,5/52/53. L. 46/49,5/53. B. 36,5/35/33. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2426/774
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/767
Poul Henningsen: “PH-80”. Bordlampe med forkromet stamme på sortlakeret fod, skærme af hvid akryl.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2426/773
Henry Kjærnulf, tilskrevet: Et sæt på otte stole med stel af massivt eg. Stolefabrikken Lindebjerg. 1970'erne. (8)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2426/770
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2426/769
Edgar Funch: "Naturstudie" Sign. E. Funch, 1966. Bronze på base af sort granit. H. 29.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/768
Erik Heide: “På vej”. Sign. Erik Heide, 2000. Skulptur af bronze. Udført for Politikens Galleri. H. 23. L. 15.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/766
Dansk møbeldesign: Tre-personers overpolstret sofa ben af bejdset bøg. 1930–40'erne. L. 205.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/765
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/764
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/763
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/762
Steve Bishop: "My work here is done XX", 2012. Usign. Installation af glas. 47 x 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/761
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/760
Ole Frederik Olsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Ole F. Olsen 91. Olie på lærred. 90 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/758
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2426/750
Jeppe Vontillius: Kvindelig model siddende i armstol. Sign. IV 81. Olie på lærred. 38 x 30.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/757
Ulrik Hoff: "Vinteraften ved Rudbøl". Sign. Ulrik Hoff 2005. Olie på lærred. 100 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/751
Peter Rössell: Uden titel. Sign. Rössell 01. AKryl på lærred. 140 x 110. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/756
Ib Eisner: "Kapervogn i regnvejr Dyrehaven". Sign. Ib Eisner; med titel på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/754
Jan Groth: Uden titel. Sign. Groth 1979. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 62 x 87.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/753
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/752
Andreas Golder: Uden titel, Berlin 2011. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 140. Uindramnmet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2426/749
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2426/747
Børge Jørgensen: Uden titel. Sign. BJ 66. Jern og glas. 176 x 80 x 41.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/745
Gerda Thune Andersen: Uden titel. Sign. GTP - 79. Bemalet træ. 190 x 75 x 20.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/746
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2426/744
Ingvald Holmefjord: Oliventræer. Sign. og dateret IH 2002. Olie på lærred. 74x80.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/743
Pierre Alechinsky: "Le Cirque". Sign og dateret Alechinsky 1948, 43/50. Litografi. Lysmål 72 x 53.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2426/742
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/741
Immanuel Ibsen: Byparti, vinter. Sign. I. Ibsen. Olie på lærred. 59 × 81.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2426/739
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2426/738
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.450 DKK