2426/944
Dansk design: Vægur i kasse af messing. Hvidmalet urskive med sorte romertal. Junghans quartz værk. Diam. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/939
Kähler: Skål af lertøj, dekoreret med brunlig glasur med lyse elementer. Sign. HAK. H. 13,5. Diam. 24.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/938
Kähler: Vase af lertøj, dekoreret med mat brunlig glasur med blanke elementer. Sign. HAK. H. 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/937
Kähler, Svend Hammershøi: Kande samt vase af lertøj, dekoreret med orange uranglasur. Sign. HAK. H. 21 - 22. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/914
Murano: “Fazzoletto”, m.fl. Et par små vaser af klart glas, ilagt hhv. lyserøde og polykrome striber. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/913
Murano: Tre små skåle af klart, hvidt og polykromt glas. Udført på Murano, Italien. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/912
Gertrud Vasegaard: “Gemina". Stel af porcelæn dekoreret med mønstre i gråblå samt transparent glasur. Kgl. P. (27)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2426/907
Kähler: En stor vase af lertøj dekoreret med stribet mønster i sorte og cremehvide glasurer. H. 30,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/903
Martin Mortensen: Vase af lertøj modelleret med bred munding. Dekoreret med blå og grøn glasur. H. 21
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/879
Torben Jørgensen: Skulptur af klart glas med indvendig dekoration i lilla. Sign. Torben Jørgensen, JEM?, 2004. Unik. H. 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/877
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/871
Karl Hansen Reistrup: Figur af lertøj i form af løve, dekoreret med lustreglasur. Sign. KHR. Kähler. H. 18. L. 28,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/870
Saxbo: En skål og en vase af stentøj. Dekoreret med turkisgrøn glasur. H. hhv. 6,2 og 8,7. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/864
Dansk design: Ottekantet vase af teak med kobbernitter. Udført 1960'erne. H. 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/859
Stor gulvvase af lertøj, horndekoreret glasur. Sign. HAK, Danmark, Denmark. H. 44. Diam. 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2426/853
Jens H. Quistgaard: "Staved Teak". To cabaretfade og serveringsfad af massiv stavlimet teak. L. 43-60. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/852
Arne Bang: Kande af stentøj dekoreret med lysegrå glasur med blålige elementer. H. 14.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/823
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2426/803
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/794
Henry Heerup: Vægrelief af stentøj, dekoreret med fabeldyr. Sign. Kgl. P. 26 x 26.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/790
Et par bogstøtter af patineret zink i form af Amor med buen. Udført 1930'erne. H. 20. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2426/781
Kaj Franck: En samling farvet glas i varierende størrelse. Holmegaard eller Nuutajärvi Glasværk. Diam. 6-18. (49)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2426/776
Henning Koppel: Vægur af hvidlakeret metal med sorte romertal. Udført hos Gefa. Udført 1960'erne. Diam. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/617
Arne Bang: Stort, cirkulært fad af stentøj modelleret på ydersiden med vertikale riller i relief. H. 7. Diam. maks. 33,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/614
Kähler: Gulvvase af lertøj, dekoreret med geometrisk mønster i grønne og brune glasurer. Sign. H. 56.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/570
Arne Bang: Thekande glaseret stentøj med skrå tud, buet hank beviklet med flet. H. inkl. hank 18,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/552
Arne Jacobsen: "AJ". Bestikdele af rustfrit stål. Udført og stemplet hos A. Michelsen. (26)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/519
Tove Anderberg: Stor vase af stentøj modelleret som stiliseret blomst. Dekoreret med okkerbrun glasur. H. 34,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/522
Alvar Aalto: “Savoy”. Vase af hvidt glas med overfang af klart glas. Udført og mærket hos Iittala, Finland. H. 30,2.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/516
Kay Bojesen: Stor trommespillende garderfigur af bemalet træ. H. ca. 129.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/513
Kay Bojesen: Stor garderfigur af bemalet træ bærende på Dannebrogsflag. H. ca. 173.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2426/510
Kay Bojesen: Stor trommespillende garderfigur af bemalet træ. H. ca. 127.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK