2426/288
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/285
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
360 DKK -
2426/282
Kinesisk panel af bejdset træ, udskåret med flagermus og svungne mønstre. Qing. Ca. 1900. 118 x 60.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/280
Kinesisk skål og fad af porcelæn, dekoreret hhv. med tegn og i underglasur blå. Ming 1368-1644. Diam. 22 og 27. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/279
Fritstående kinesisk skærm af sort lak, dekoreret med palads og inskription. 20. årh. H. 137. L 142.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/275
Tremastet modelskib af delvis bemalet træ. I montre af træ og glas. 20. årh.s midte. Montre H. 45. L. 63. B. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/274
Marcel Cogniet: Parti fra klippekyst. Sign Marcel Cogniet. Olie på lærred. 27,5 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2426/273
Glasbakker, skåle, kurv m.m. af sølv og forsølvet metal. Bl.a. Indonesien. 20. årh. Skåle Diam. 13. (17)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/272
Frederik Rohde: Parti med personer i samtale ved et bondehus. Sign. monogram. Olie på lærred. 23 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/271
Kinesisk plakette af porcelæn, dekoreret med de udødelige guder. Sign. Cai Wenhua. 20. årh. Lysmål 32,5 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2426/269
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/258
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/268
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/267
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2426/266
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/264
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/263
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/260
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/259
Ubekendt maler, 19. årh.: Nature morte med fugl. Sign. J Dumas, 1898. Olie på malepap. 18 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/250
Tekande af sølv med stjerthank af træ. 19. årh. H. 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2426/257
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti med en fransk soldat siddende med en avis. Usigneret. Olie på malepap. 17,5 x 14.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/256
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/255
Axel Johansen: Parti fra Christiansborg. Sign. Olie på lærred monteret på lærred. 24 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/254
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2426/251
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2426/253
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/175
Vilhelm Petersen: "Ved Delft i Holland." Sign. monogram. Olie på lærred. 25 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/166
Ubekendt maler, ca. 1800.: Aftenlandskab med en hyrde, der driver sin flok. Usigneret. Olie på lærred. 76 x 90.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/165
Ludvig Jacobsen: Nøgen kvindemodel. Sign. Ludvig Jacobsen. Olie på lærred. 36 x 24.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/150
Tre kinesiske snusflasker af hhv. glas og porcelæn samt skål af nefrit. 20. årh. H. 5-7,5. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/149
Et par kinesiske panelstykker af mørkbejdset træ, udskåret med opstillinger. Ca. 1900. 38 x 50. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/148
Kinesisk flaskevase af porcelæn, dekoreret med sang de boeuf-glasur. 20. årh. H. 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2426/146
Et par kandelabre af forgyldt bronze, stammer i form af putti, hver med to lysarme. Cirka 1900. H. 34,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/138
To kakaduer af porcelæn, dekoreret i overglasur farver. Efter model af Meissen. 19./20. årh. H. 19 og 19,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/142
Ubekendt kunstner, 19. årh.: Skovbund med bregner og blomster. Usigneret. Olie på træ. Lysmål 31 x 23,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2426/140
Sidebord af bejdset træ, trepasfod med volutter og perlestaf. Delvist 18. årh. H. 58,5. B. 38. L. 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/136
Filippino Lippi, efter, 20. årh.: Genfærd af Jomfru viser sig foran St. Bernard. Usigneret. Broderi. 135 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/134
Rokoko kommode af egetræ, svungen ligeknækket front med tre skuffer. 18. årh. H. 89,5. B. 83. D. 46,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/132
Prydvase af slebet glas med monteringer af bronze. 19. årh.s. slutning. H. 34. Diam. 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/128
Pejsesæt af hhv. patineret jern og messing, bestående af gnistfænger, skovl og ilddrager. 20. årh. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2426/126
12 figurer af fedtsten i form af fangere. 20. årh. H. 5 - 10,5 (12)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2426/124
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/122
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2426/118
Christian Eckardt: Kystparti med store sten i vandkanten. Unsigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 27 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/116
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/114
Sara Kristoffersen, Karl Kristoffersen: Tre figurer af udskåret fedtsten i form af fangere. Alle signeret. H. 12 - 17,5. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/112
Paul Ipsen: Et par søstreportrætter. Sign. Olie på lærred. 69 x 52 og 74 x 68. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2426/110
Bidjar tæppe, Persien. Klassisk kantet medaljondesign på rød bund. 21. årh. 208 x 134.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/108
Ubekendt kunstner, 20. årh.: En roer. Skulptur af forsølvet metal, stående på sokkel af sort sten. Usigneret. H. 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/106
Aksel Jørgensen: Parti fra København. Sign. Aksel Jørgensen, 1908. Olie på plade. 24 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2426/102
Trækasse af mahogni indeholdende diverse glas og beholdere. 20. årh.s begyndelse. H. 16 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2426/104
To par sideborde af marmoreret og bemalet træ. Rokoko form. 19. årh. H. 41,5. B. 52. L. 51. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2426/100
I. E. C. Rasmussen: Marine med skibe på sundet. Sign. I. E. C. Rasmussen 80. Olie på malepap. 20 x 27.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/98
Kommode af nøddetræ, buet front med tre skuffer. Rokoko form. 20. årh.s. begyndelse. H. 82. B. 114. D. 55.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/96
"Musselmalet Helblonde". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (83)
Vurdering :
22.000–25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2426/94
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2426/92
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2426/90
Fransk opsats af porcelæn med gennembrudt kurv. Charles Pillivuyt. 19. årh.s slutning. H. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/88
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2426/86
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2426/84
Rektangulært skrin af poleret malakit og messing. 20. årh. H. 5,3. L. 14. B. 9,4.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK