2426/​149

Et par kinesiske panelstykker af mørkbejdset træ, udvendigt udskåret med opstillinger på lave alterborde, indvendigt med svungen mønster og dragehoveder. Ca. 1900. 38×50. (2)

Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.

Revner i træet. Begge med afslag langs kanter. Vandskjolder. Lyse områder. Fremstår med alders- og brugsslitage. Tidligere monteret i møbel.

I Aarhus
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

953722 1.000 DKK