2426/159
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2426/157
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/156
Victor Qvistorff: Marine med kutter. Sign. V. Qvistoff 1942. Olie på malepap. 16,5 x 22,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/150
Tre kinesiske snusflasker af hhv. glas og porcelæn samt skål af nefrit. 20. årh. H. 5-7,5. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/154
Christian Mølsted: Et fuldskib i høj sø. Sign. C. Mølsted 1878. Olie på lærred. 52 x 72.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/153
P. C. Damborg: Dansk senempire ramme af forgyldt træ og gesso. Ca. 1825. Ydre mål ca. 36 x 44 cm. Indvendige mål ca. 25 x 33.5 cm
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2426/152
“Mémoires”, 1959. Usign. Bog med omslag af sandpapir indeholdende illustrationer af Asger Jorn. 27 × 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/151
Ubekendt maler, 18. årh.: En videnskabsmand undersøger nogle knogler. Usigneret. Olie på træ. 18,5 x 15.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/149
Et par kinesiske panelstykker af mørkbejdset træ, udskåret med opstillinger. Ca. 1900. 38 x 50. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/148
Kinesisk flaskevase af porcelæn, dekoreret med sang de boeuf-glasur. 20. årh. H. 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2426/147
Muligvis dansk usigneret 1 punds metalfalkonet med tapper efter model 1771 på nyere mike. (1)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/141
Kinesisk Budai af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Republik. H. 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2426/146
Et par kandelabre af forgyldt bronze, stammer i form af putti, hver med to lysarme. Cirka 1900. H. 34,5. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/145
Olaf Dahl: Udsigt over de norske fjelde. Sign. O. Dahl [..]klevik. Harpsløj Sogn Aug 78. Olie på papir monteret på malepap. Lysmål 26,5 x 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/138
To kakaduer af porcelæn, dekoreret i overglasur farver. Efter model af Meissen. 19./20. årh. H. 19 og 19,5. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/142
Ubekendt kunstner, 19. årh.: Skovbund med bregner og blomster. Usigneret. Olie på træ. Lysmål 31 x 23,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2426/140
Sidebord af bejdset træ, trepasfod med volutter og perlestaf. Delvist 18. årh. H. 58,5. B. 38. L. 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2426/136
Filippino Lippi, efter, 20. årh.: Genfærd af Jomfru viser sig foran St. Bernard. Usigneret. Broderi. 135 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/134
Rokoko kommode af egetræ, svungen ligeknækket front med tre skuffer. 18. årh. H. 89,5. B. 83. D. 46,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/135
Kinesisk eksportsølv brødbakke, Wang Hing & Co. Hongkong ca. 1900. Vægt 484 g. H. 5 cm Diam. 24 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2426/132
Prydvase af slebet glas med monteringer af bronze. 19. årh.s. slutning. H. 34. Diam. 21.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/133
Peder Mønsted: Komponisten Robert Henriques. Med dedikation: Til Robert Henriques. Venskabeligt P. Mønsted, 1896. Olie på træ. Lysmål 35 x 25.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/129
Irsk barok bæger af sølv, Joseph Cullen, Dublin 1765. Vægt 187 g. H. 9,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2426/128
Pejsesæt af hhv. patineret jern og messing, bestående af gnistfænger, skovl og ilddrager. 20. årh. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2426/127
Janus la Cour: Strandparti med sten. Sign. J. L. C. 12/6 54. Olie på papir monteret på lærred. 20 x 21.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/126
12 figurer af fedtsten i form af fangere. 20. årh. H. 5 - 10,5 (12)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2426/109
Emanuel A. Petersen: Rosa himmel over Laksefjorden. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 31,5 x 44.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/124
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/123
Et par franske senempire stager af forgyldt bronze, 19. årh. H. 28 cm. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2426/122
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2426/118
Christian Eckardt: Kystparti med store sten i vandkanten. Unsigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 27 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/121
Lars Petter Sjöström: "Ellen" fra Fanø ført af Kaptajn. P. J. Andersen. Sign. L. P. Sjöström 1870. Gouache og tusch på papir. Lysmål 43 x 60.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/115
Ubekendt maler, 17. årh.: Portræt af en adelsherre med signetring på lillefingeren. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 75 x 63.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/117
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/116
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2426/114
Sara Kristoffersen, Karl Kristoffersen: Tre figurer af udskåret fedtsten i form af fangere. Alle signeret. H. 12 - 17,5. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/112
Paul Ipsen: Et par søstreportrætter. Sign. Olie på lærred. 69 x 52 og 74 x 68. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2426/111
Kinesisk lakskrin indeholdende legetøj af elfenben. Canton. Sen 19. årh. Skrin 46 x 32 x 11 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2426/110
Bidjar tæppe, Persien. Klassisk kantet medaljondesign på rød bund. 21. årh. 208 x 134.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/108
Ubekendt kunstner, 20. årh.: En roer. Skulptur af forsølvet metal, stående på sokkel af sort sten. Usigneret. H. 52.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/106
Aksel Jørgensen: Parti fra København. Sign. Aksel Jørgensen, 1908. Olie på plade. 24 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2426/102
Trækasse af mahogni indeholdende diverse glas og beholdere. 20. årh.s begyndelse. H. 16 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2426/105
Hasselblad 500 C kamera med skaktsøger og A12 magasin samt tre objektiver. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/99
"Musselmalet Riflet" et par kandelabre af porcelæn. Royal Copenhagen, ca. 1890. H. 31/48 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2426/104
To par sideborde af marmoreret og bemalet træ. Rokoko form. 19. årh. H. 41,5. B. 52. L. 51. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2426/103
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2426/100
I. E. C. Rasmussen: Marine med skibe på sundet. Sign. I. E. C. Rasmussen 80. Olie på malepap. 20 x 27.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/98
Kommode af nøddetræ, buet front med tre skuffer. Rokoko form. 20. årh.s. begyndelse. H. 82. B. 114. D. 55.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2426/97
Michael Angelo Hayes: Slaget ved Balaklava 25. oktober 1854. Sign. M. Angelo Hayes 1856. Vandfarve på papir. Lysmål 49 x 75.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2426/96
"Musselmalet Helblonde". Dele af middags- og kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (83)
Vurdering :
22.000–25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2426/94
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2426/93
Jens Vilhelm Dahlerup: "Musselmalet" to-delt frugtskål af porcelæn. Royal Copenhagen, ca. 1880. H. 23 cm. L. 36 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2426/92
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2426/91
Elisabeth Jerichau Baumann: "Et sovende Barn". Sign. E. Jerichau 1858. Olie på lærred. 19 x 26.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2426/90
Fransk opsats af porcelæn med gennembrudt kurv. Charles Pillivuyt. 19. årh.s slutning. H. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/88
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2426/87
Tibetansk sutra-board udskåret med Padsambhava og guddomme. 20. årh.s første halvdel. L. 39 cm. B. 10 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/86
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
2426/84
Rektangulært skrin af poleret malakit og messing. 20. årh. H. 5,3. L. 14. B. 9,4.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/82
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2426/81
Kinesisk figur af bronze i form af Buddha Amithaba. Sen Ming, 17. årh. Vægt 4994 g. H. 28 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2426/80
Lorenz Nielsen: Sønderjysk Louis XVI skab af egetræ. 18. årh.s slutning. H. 200. B. 157. D. 68.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK