2426/282
Kinesisk panel af bejdset træ, udskåret med flagermus og svungne mønstre. Qing. Ca. 1900. 118 x 60.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/280
Kinesisk skål og fad af porcelæn, dekoreret hhv. med tegn og i underglasur blå. Ming 1368-1644. Diam. 22 og 27. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/279
Fritstående kinesisk skærm af sort lak, dekoreret med palads og inskription. 20. årh. H. 137. L 142.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/273
Glasbakker, skåle, kurv m.m. af sølv og forsølvet metal. Bl.a. Indonesien. 20. årh. Skåle Diam. 13. (17)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/271
Kinesisk plakette af porcelæn, dekoreret med de udødelige guder. Sign. Cai Wenhua. 20. årh. Lysmål 32,5 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
850 DKK -
2426/150
Tre kinesiske snusflasker af hhv. glas og porcelæn samt skål af nefrit. 20. årh. H. 5-7,5. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2426/149
Et par kinesiske panelstykker af mørkbejdset træ, udskåret med opstillinger. Ca. 1900. 38 x 50. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/148
Kinesisk flaskevase af porcelæn, dekoreret med sang de boeuf-glasur. 20. årh. H. 31.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2426/24
Kinesisk tripod censer af forgyldt bronze, støbt i let relief med blomster. Vægt ca. 450 g. 18. årh. H. inkl. hanke 12.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK