2447/755Lyngby
Rolf Rastad & Adolf Relling: Skænk af teak. Front med fire låger. Invendigt med skuffer og opbevaring. H. 82. L. 220. D. 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2447/756Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/757Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med ben af bøg, betrukket med grønligt velour. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/758Lyngby
Mogens Andersen: Komposition, 1967. Sign. Mogens Andersen, 4/10. Litografi. Bladstørrelse 76x53,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/759Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med rødligt velour. 1930-40'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/760Lyngby
Gerhard Henning: Liggende model. Usign. Patineret gips. H. incl. base af træ 11. L. 37.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/761Aarhus
Christian Poulsen: Rektangulært fad af stentøj, dekoreret med blå glasur. Unik. Sign. CHR-P. H. 5. L. 29. B. 22,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/762Lyngby
Holger Jacobsen: Uden titel, 1968. Sign. Holger Jacobsen. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 60x51.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/763Aarhus
Gerd Hiort-Petersen: Cirkulær skål af stentøj, indvendigt med mønster i relief. H. 7. Diam. 18,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/764Aarhus
Per Linnemann-Schmidt: Vase af stentøj, dekoreret med blå harepelsglasur. Sign. PL-S. Udført hos Palshus. H. 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/765Aarhus
Arne Norell: "Scirocco". Safaristol med stel af ask. Sæde, ryg og sædehynde med lyst kanvas.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/766Aarhus
Nils Thorsson: Lågkrukke af stentøj, dekoreret med mørk og brun glasur. Kgl. P. Unik. H. inkl. låg 20.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/767Aarhus
Vurdering :
1.200 DKK Næste bud:
2447/768Aarhus
Vurdering :
1.000 DKK Næste bud:
2447/769Aarhus
Mogens Gissel: "Glas og æsel". Sign. M. Gissel, 1967. Mixed media. Bladmål 49 x 63.
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud:
2447/770Aarhus
Peter Voigt: "Bag masken". 2024. Sign. Peter Voigt med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 60.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/771Aarhus
Henny Riemens: Uden titel. Stemplet Copyright Henny Riemens på bagsiden. Tre sølv-gelatine fotografi opklæbet på plade. Hver 40 x 51. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/772Aarhus
Kaspar Bonnén: Uden titel. Fire kompositioner. Sign. KB 23, 601/700. Litografi i farver. Bladstørrelse 60 x 40. Uindrammet. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/773Aarhus
Maria Manuela Vintilescu: Portræt. Sign. Serigrafi. Bladstørrelse 69 x 69. Uindrammet.
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Næste bud:
2447/774Aarhus
Maria Manuela Vintilescu: Model. Sign. Maria Manuela Vintilescu. Litografi. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Næste bud:
2447/775Aarhus
Maria Manuela Vintilescu: To portrætter. Sign. Litografi. Bladstørrelse hver 50 x 50. Uindrammet. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2447/776Lyngby
Svend-Allan Sørensen: Uden titel, 1999. Sign. på bagsiden. Akryl på lærred. 150 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2447/777Aarhus
Bodil Manz, Richard Manz: Skål af porcelæn, delvist dekoreret med stregdekor. Sign. Unik. H. 12. Diam. 24,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/778Aarhus
John Christensen: "Pige med dukke". Usign. Blyant og kul på papir. Lysmål 43 x 35,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/779Lyngby
Ulrich Kvist: Gule huse. Sign. Ulrich Kvist. Olie på plade. 105 x 123.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/780Lyngby
Kirsten Kjær: Dobbeltportræt. Sign. Kirsten 42. Olie på lærred. 95 x 101.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/781Lyngby
Kai Lindemann: Uden titel, 1965. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 89 x 115.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/782Lyngby
Ulrik Weck: "Fuck Off!", 1997. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på plade. Hver 61 x 61. (4)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2447/783Lyngby
Allan Schmidt: "Det grønne rum". Sign. AS; sign. med titel og og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 70.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/784Lyngby
Ann Sophie Stærk: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 110. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/785Aarhus
Henri Matisse, efter: “Travail et joie”. Tryksign, Matisse 47. Litografisk plakat i farver. Bladstørrelse 100 x 63. U.r.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/786Aarhus
Mads Madsen: "Phænomen.", 1989. Sign. og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 120.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/787Aarhus
Peter Bonde: "Vegatarfestival", 2003. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 135 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/788Aarhus
Grete Jalk, Arne Karlsen og Esbjørn Hiort: Samling bøger om dansk møbelkunst. (7)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/789Aarhus
Frits Henningsen: Tre-personers sofa med stel af mahogni, betrukket med gråt uld. L. 225.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/790Aarhus
Sigurd Resell: “Falcon”. Lænestol med stel af forkromet stål, betrukket med brunt skind. Udført hos Vatne Møbler.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/791Aarhus
Preben Fabricius, Jørgen Kastholm: "FK Lounge Chair". Longestol af aluminium med brunt skind. Walter Knoll.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/792Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/793Aarhus
Bo Kristiansen: Vase af stentøj, dekoreret med grøn og brunlig glasur. Stemplet K. Unik. H. 12. Diam. 20.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/794Aarhus
Hans Olsen: Tre armstole med stel af sortlakeret træ, betrukket med uld i forskellige farver. Udført hos Bramin. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/795Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 42 x 30. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/796Aarhus
André Marfaing: Uden titel. Sign. Marfaing, H.C. I/II. Radering. Bladstørrelse 62 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/797Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/798Lyngby
Robert Jacobsen: Uden titel, 1960. Sign. Rob. Jacobsen. Akvarel og oliekridt på papir. Bladstørrelse 50×64.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/799Lyngby
Salvador Dali: "La vida es sueno". Tryksign. 1963 samt sign. Dali, 6/75. Radering. Bladstørrelse 28,5x38.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/800Lyngby
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/801Lyngby
Erik Höglund: Ti-armet lysekrone af støbejern. Talrige glasprismer, enkelte præget med ansigter og fisk i relief. H. 95.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/802Lyngby
Charlotte Walentin: Uden titel. Usign. Mixed media. Farvet tråd på plexiglas. 60x65. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2447/803Lyngby
Jan S. Hansen: "World Index 2", 2005. Sign. med titel på blændrammen. UV print på lærred. 70x50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/804Lyngby
Asger Jorn: Komposition fra Jubilæumsserien. Sign. Jorn 63. Litografi i farver. Bladstørrelse 46x62.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/805Lyngby
Vurdering :
2447/806Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/807Lyngby
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/808Lyngby
Justin Hager: To kompositioner, 2014. Begge sign. på bagsiden. Olie på plade. 30,5 x 30,5. Uindrammet. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/809Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/810Lyngby
Preben Wölck: Uden titel, 1973. Sign. Wölck med datering på bagisden. Olie på masonit. 40x34,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/811Lyngby
Kurt Leopold Seligmann: "Acteon", 1947. Sign. K. Seligmann, 0/70. Radering. Lysmål 32 x 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/812Lyngby
Bjørn Wiinblad: Cirkulært tæppe af uld dekoreret med roser, bladværk og ranker i grønne nuancer på grå base.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/813Lyngby
Kay Simmelhag: Opstilling, 1948. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 64x80. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/814Lyngby
Thorvald Hagedorn-Olsen: Udsigt over Roskilde fjord. Sign. Hagedorn-Olsen. Olie på lærred. 27 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/815Lyngby
Frederik Næblerød: Komposition. Sign. F. N. 2020, 268/350. Akvarel på papir. Bladstørrelse 32 x 24. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/816Lyngby
Per Arnoldi: Forarbejde til krukke. Sign. Arnoldi. Mixed media på papir. 71x51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: