2447/765
Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)
“Scirocco”. Safaristol med stel af ask. Sæde, ryg og sædehynde med lyst kanvas. Armlæn og stropper med lyst kernelæder. Udført og mærket hos Norell Møbler, Sverige.
Litteratur: “Mobilia”, nr. 118, maj 1965.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Pletter og skjolder. Skind med krakeleringer.
Vurdering