-
2447/181Lyngby
Emil Danielsson: Interiør med siddende mand. Sign. monogram 1908. Olie på lærred. 48,5 x 61,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/182Lyngby
Et par franske empire stager af bronze, 19. årh. H. 26,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/183Lyngby
Thai buddha af delvis forgyldt bronze stående på trone med venstre hånd i Abhaya Mudra. 19. årh. H. 63/83 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/184Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Duer siddende ved en fontæne. Usigneret. Olie på træ. 10 x 16,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/185Lyngby
Et par franske empire stager af messing, 19. årh.s beg. H. 27 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/186Lyngby
Kinesisk famille verte tallerken dekoreret med scene fra skuespillet Xixiang Ji. Kangxi (1662-1722). Diam. 24 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/187Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Italiensk landskab med udsigt til et hus med en vandmølle. Usigneret. Olie på lærred. 32 x 40,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/188Lyngby
Kinesisk figur af porcelæn i form af Budai, dekoreret i emaljefarver, siddende med sæk og mala. Mærket Wei Hongtai. Sen Qing/Republik 1912–1949. H. 25 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/189Aarhus
Rasmus Christiansen: Parti fra Hjarbæk Fjord. Sign. R x Chr. 1929, Hjarbæk. Olie på lærred. 52 x 79.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/190Lyngby
Mieczyslaw Tadeusz Janikowski: Hestetrukken trojka i høj fart over sneen. Utydlig sign. Olie på lærred. 60 x 80.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/191Aarhus
Tysk lågkrus af fajance med låg af tin. Hannoversch-Münden.19. årh. H. inkl. tinmontering 22 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/192Lyngby
Japansk Imari krukke, Meiji 1868-1912. H. 22 cm Diam. 35 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/193Lyngby
Christian David Gebauer, tilskrevet: Kvæg i et landskab. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 46,5 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/194Lyngby
Et par kinesiske famille rose fade af porcelæn, sølvform. Qianlong 1736-1795. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/195Lyngby
To kinesiske figurer af emaille sur bisquit. Qing. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/196Lyngby
Nederlandsk maler, 19. årh.: Portræt af en pige med blondekjole og hat. Utydelig signatur. Olie på lærred. 57 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/197Lyngby
Fiskeservingssæt af sølv, to bægre samt et cigaretetui. Vægt 727 g. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/198Lyngby
Par stager af sølv. Hejl & Co. Barok form. 20. årh. Udfyldte. H. 19,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/199Lyngby
Helge Helme: Liggende model set fra ryggen. Sign. H. Helme 37 (?). Olie på lærred. 64 x 77,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/200Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret med 'peach-bloom' glasur. 20. årh. H. 22 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/201Lyngby
Fransk krystalvase monteret på base af forgyldt bronze, 19. årh. H. 23 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/202Lyngby
Peter Ølsted: Parti fra Dyrehaven med folkeliv ved Kirsten Piils Kilde. Sign. P. J. Ølsted. 1883. Olie på lærred. 51 x 76.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/203Lyngby
Kinesisk Canton emalje dåse. Qing 18. årh. H. 6,5 cm L/B. 9 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/204Lyngby
Kinesisk vase af porcelæn, firsidet, powderblue glaseret. Qing 19. årh. H. 17 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/205Lyngby
Knud Sinding: Bjergparti fra Italien med udsigt til byen Civita d'Antino. Sign. monogram. Olie på lærred. 80 x 95.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/206Lyngby
Et par engelske Queen Anne stager af messingmalm, 18. årh. H. 17,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/207Lyngby
Et par franske lamper, imiteret marmor og forgyldt bronze. 19. årh. H. ekskl. montering 50 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/208Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 64.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/209Lyngby
Dansk revolver M/1882 for rytteriets underklasser nr. 399 i kaliber ca. 9,5 mm. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/210Lyngby
"Herregård" fiskebestik af sølv. Cohr. Vægt 973 g. (18)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/211Lyngby
Carl Bøgh: En hest og to hunde foran en hvid gård. Usigneret. Olie på lærred. 30 x 38,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2447/212Lyngby
Norsk bestik af 830 sølv, Brødrene Mylius, 20. årh. Vægt ekskl. knive 791 g. (24)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/213Lyngby
"Musselmalet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (93)
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2447/214Lyngby
Carl Locher: En lille dreng stående på Skagen Strand. Usigneret. Dateret Skagen 1872. Olie på papir monteret på malepap. 17 x 14,5.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2447/215Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, dekorerede i emaljefarver. Republik. Nu monterede til lamper. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/216Lyngby
Kinesisk kar af bronze i arkaisk stil, 17/18. årh. Vægt 950 g. H. 6 cm Diam. 15 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/217Lyngby
Johannes Jensen: Parti fra Snekkersten Strand med to drenge, der leger med en lille legetøjsbåd. Usigneret. Olie på lærred. 25,5 x 20.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/218Lyngby
Skulptur af bronze, siddende nøgen kvinde. Usigneret. Base af grønbroget marmor. H. 22/27 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/219Lyngby
Svensk bogskab af bemalet træ, overdel med glasdøre hag hvilke hylder, underdel med to skuffer og to døre. Gustaviansk form, 20. årh. H. 213. B. 99. D. 43.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2447/220Lyngby
Dansk maler, 19. årh.: Udsigt over Aarhusbugten. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. 23,5 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2447/221Lyngby
Svensk spejl i ramme af forgyldt træ, udskåret med fritstående søjler, vase og egeløv. 19. årh.s begyndelse. H. 159. B. 74.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/222Lyngby
Svensk skænk af bemalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. H. 122. B. 111. D. 46.
Sælges
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
-
2447/223Lyngby
C. A. Schleisner: Interiør med læsende kvinde. Sign. C. Schleisner 1856. Olie på lærred. 34,5 x 28.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2447/224Lyngby
Lille svensk prismekrone med stel af forgyldt messing, seks svungne lysarme, behængt med prismer. Gustaviansk form, 19. årh. H. 76. Diam. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/225Lyngby
To konfektskåle af af slebet rosa glas på fodstykker af sølvholdig metal. Omkr. 1900. H. 18 og 19,5 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2447/226Lyngby
F. C. Lund: Studie af en ko, der trækker en vogn. Sign. F. C. Lund Skagen 1880. Vandfarve på papir. Lysmål 16 x 24.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2447/227Lyngby
Oval bonbonniere af rubinrødt glas med guld. Ca. 1900. H. 11 cm. L. 15,5 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2447/228Lyngby
Lille tekande af porcelæn, antagelig Frankrig. 18. årh.s sidste halvdel. H. 11,5 cm. L. 17 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/229Lyngby
C. A. Schleisner: En herre stående i et vindue med pibe og hat. Sign. C. Schleisher. Olie på lærred. 16,5 x 14,5.
Sælges
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
-
2447/230Lyngby
Figur af bronze i form af nøgen kvinde. Usign. 20. årh.s første halvdel. Vægt 825 g. H. 11,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/231Lyngby
Jacques-Nicolas Bellin: “Carte reduite Detroit de Davids.” 1765. Kobberstik monteret i passepartout. Lysmål 56 × 88.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
-
2447/232Lyngby
"Flora Danica" saltkar af porcelæn, dekoreret i farver. 574. Royal Copenhagen. H. 4,5 cm. L. 11 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/233Aarhus
Sigfride Bille: Opstilling med blomster. Sign. SB 1913. Olie på lærred. 28 x 39.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/234Lyngby
Art Nouveau vase af glas med bronzemontering, antagelig Lötz, 20. årh.s beg. H. 27 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/235Lyngby
Et par lysestager af sølv. Svend Toxværd. Udfyldte. H. 16 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2447/236Lyngby
Kinesisk ingefærkrukke af porcelæn, dekoreret i blåt. 18/19. årh. Gennembrudt låg af træ medfølger.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/237Lyngby
Stort dansk langbord af egetræ. Sjælland, ca. 1760. H. 78. L. 206. B. 70.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2447/238Lyngby
Lille régence spejl i ramme udskåret træ og gesso med rester af forgyldning. 18. årh. H. 60. B. 40.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2447/239Lyngby
Barok Rörchen af tin, dateret 1708. H. 17 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2447/240Lyngby
Bordlampe af pletsølv støbt med vædderhoveder og festoner. Omkr. 1900. H. 66 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2447/241Lyngby
Et par forsølvede malmstager, 18. årh. H. 16 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2447/242Lyngby
Brevvægt af sølv. Antagelig Holland, 19. årh. Fod udfyldt. H. 18 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: