2447/301Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Et par portrætter af Jacob Bang og Johannes Bang. Olie på lærred. Oval. Hver 26 x 20. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/302Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1800.: Portræt af en fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 32 x 24.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/303Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/304Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2447/305Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/306Aarhus
Jørgen Emil Aabye: Portræt af en ældre herre. Sign. monogram, 1949. Olie på lærred. 94 x 84.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/307Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/308Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Bjerglandskab med udsigt til en hytte. Usigneret. Olie på malepap. 15 x 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/309Aarhus
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2447/310Aarhus
Japansk keramiker, 20. årh.: Flaskevase af stentøj, dekoreret med løbeglasur i jordfarver. Usigneret. H. 34. L. 14. B. 7.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/311Aarhus
Famille rose fad samt to skåle af porcelæn, den ene med "cabbage leaf pattern". 18. årh. og ca. 1900. Fad L. 33. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/312Aarhus
Bencharong tazza og lågskål af porcelæn. Fremstillet til det thailandske marked. 19.-20. årh. H. 5 og 13. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/313Lyngby
Blad fra notesbog med Walt Disneys (1901-1966) autograf. På bagsiden lille tegning i rødt udført af samme. Udført i Tivoli den 24. juni 1964.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2447/314Aarhus
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2447/315Aarhus
Spunshane af patineret messing. 17./18. årh. L. 27,5.
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2447/316Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/317Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/318Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/319Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/320Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/321Aarhus
Margrethebæger af delvis forgyldt sterlingsølv. Udført hos Edvard Andersen. Vægt ca. 145 gr. H. 8. Diam. 9,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/322Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/323Aarhus
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/324Aarhus
Ludvig Kabell: Parti med en roende mand på en sø. Sign. LK. Olie på lærred. 20 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/325Aarhus
Kai Drews: Kystparti fra Skagen med solstrejf over kiltterne. Sign. K Drews, Skagen 1930. Olie på lærred. 51 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/326Lyngby
Signeret s/h stillfotografi af den amerikanske skuespiller Al Pacino (f. 1940) i rollen som Michael Corleone.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/327Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/328Lyngby
Et par kinesiske 'horseshoe' stole af delvis poleret træ. 20. årh. H. 100. B. 53,5. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/329Lyngby
Vurdering :
6.000–7.500 DKK Næste bud:
2447/330Lyngby
Et par små svenske prismekroner. Gustaviansk form, 19. årh. H. 48. Diam. 50. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/331Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/332Lyngby
Signeret farvestillfotografi af den skotske skuespiller Sir Sean Connery i rollen som James Bond i filmen 'Thunderball'.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/333Aarhus
N. P. Rasmussen: Portræt af en ældre herre set fra venstre. Sign. N. P. Rasmussen 1880. Olie på lærred. 40 x 37.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/334Lyngby
Signeret farvestillfotografi af den amr. skuespillerinde Demi Moore i rollen som Erin Grant i filmen 'Striptease'.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/335Aarhus
Vurdering :
2447/336Aarhus
Julius Paulsen: Solskin ved havemøbler i en sommerhave. Sign. J. P. 23. Olie på lærred. 61 x 64.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/337Aarhus
Christian Zacho: Udsigt fra en søbred på en stille aften. Signed Chr. Z. Olie på lærred. 28 x 36.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/338Aarhus
Wenzel Tornøe: Studie af et træ. Usigneret. Olie på lærred. 25 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/339Aarhus
Wilhelm Marstrand: Far med barn. Usigneret. Tusch på papir. Bladstørrelse 7 x 8.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/340Aarhus
C. Hornung-Jensen: Parti fra Møns klint. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 31 x 44.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/341Aarhus
Hans Smidth: Sollys over et bakket landskab. Sign. H.S. Olie på lærred. 19 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2447/342Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/343Aarhus
Olof Per Ulrik Arborelius: Interiør med et ildsted. Usigneret. Olie på lærred. 29 x 43.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/344Lyngby
Signeret s/h stillfotografi af den amerikanske skuespiller Harrison Ford (f. 1942) i rollen som Indiana Jones.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2447/345Aarhus
Henrik Jespersen: Udsigt over Mariager Fjord mod Hobro. Sign. Henrik J. Olie på lærred. 57 x 100.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/346Aarhus
Opsats af lethamret sterlingsølv. Stemplet DGH, virksom 1954-1973. Vægt 257 g. H. 16,5 cm Diam. 16 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/347Aarhus
Russisk ikon med fremstilling af Jesus Pantokrator. Olie på bly. 19. årh. 27 x 22.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2447/348Lyngby
Svensk haveskulptur af kunststen i form af fugl. 20. årh. H. ca. 58 cm Vingefang ca. 56 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2447/349Aarhus
Par kinesiske bojaner af porcelæn, dekoreret med spejlvendte motiver af pæoner og fugle. Ca. 1900. H. 42 og 43. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/350Lyngby
Signeret farvepromoveringsfotografi af den engelske skuespiller Daniel Craig (f. 1968) i rollen som James Bond.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2447/351Aarhus
Kinesisk bordskærm af porcelæn, i ramme af rigt udskåret og delvis gennembrudt træ. Republik. H. 39. L. 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/352Aarhus
Thailandske dansere. Figurgruppe af stentøj. LLadro, Spanien. 20. årh. H. 52.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/353Aarhus
Koptisk kors og tre nigerianske? fugle af jern samt to skæringer af træ. 19.-20. årh. Kors H. 23. (6)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud:
2447/354Aarhus
Kinesisk hatstand af porcelæn med gennembrydninger, dekoreret i farver med blomster. Ca. 1900. H. 28,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2447/355Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Et par skibsportrætter. Sign. H.J og utydeligt signeret. Olie på lærred. 47 x 60 og 48 x 55. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/356Aarhus
Chr. F. Beck: Parti fra Jomfrustien, Tønder. Sign. C.F.B. Olie på lærred. 35 x 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2447/357Aarhus
F. Larsen-Særsløv: Portært af en nøgen kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 23 x 19.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/358Aarhus
Emanuel A. Petersen: Parti fra Grønland med et skib på det oprørte hav i aftenrøde. Sign. Olie på plade. 24 x 34.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2447/359Aarhus
Victor Qvistorff: Engelsk damper i havn. Sign. V. Qvistorff, 1938. Olie på papir. 16 x 23.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/360Aarhus
Victor Qvistorff: Marine med sejlskibe på et stille hav. Sign. V. Qvistorff 1930. Olie på malepap. 16 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/361Aarhus
Harald Foss: Parti fra Skarridsø. Sign. HF, 1883 Juni. Olie på lærred monteret på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2447/362Aarhus
Cölestin Brügner: Landskab med storke ved et vadested. Sign. Brügner. Olie på lærred monteret på malepap. 15 x 21.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: