2441/99
To kinesiske Imari asietter, muslingformede, 18. årh. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2441/98
Trefløjet rejseikon af messing, centralt med Kristus. Ca. 1900. H. 7. B. 19.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
650 DKK -
2441/97
Jens Juel, efter, ca. 1800: Portræt af Johanne Elisabeth Pingel (1787-?). Usign. Olie på lærred. 34 x 29.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2441/96
Grønlandsk kunstner, 20. årh: To tupilakker af udskåret rentak. Usignerede. 1970'erne. H. 12,5 - 21. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2441/94
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2441/93
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2441/92
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2441/90
Støvleknægt af bemalet jern i form af mand. Cirka 1900. L. 30.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2441/88
Viggo Johansen: Fra et bibliotek på en herregård med sollys fra vinduerne. Sign. VJ. Olie på lærred. 33 x 40.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2441/87
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2441/86
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2441/67
Johannes Larsen: Studie af flyvende fugle. Sign. monogram Kirkeby 23-3 20. Bly på papir. Lysmål 20 x 24.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2441/85
I. E. C. Rasmussen: Kystparti med sejlskibe, der spejles i vandet. Sign. C. R. Olie på papir. 24 x 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2441/84
Hollandske fliser af fajance, dekorerede i blåt med figurer og dyr, flere i cirkelslag. 18.-19. årh. (41)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2441/78
"Musselmalet Helblonde". Fire tallerkener af porcelæn med bred fletkant. Den Kongelige Porcelainsfabrik. Diam. 23. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2441/82
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2441/81
Figur efter Meissen. Tyskland, 19. årh. H. 17 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2441/79
Ubekendt maler, 18. årh.'s begyndelse: Parti fra en travl havn. Usigneret. Olie på lærred. Diameter 27.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2441/75
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2441/76
Emanuel A. Petersen: Aftenscene fra Grønland med et sejlskib og to fangere på havet. Sign. Olie på lærred. 33 x 47.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2441/74
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2441/73
Augusta Dohlmann: Opstilling med ferskner, druer og et glas vin på et bord. Dobbeltsign. Augusta Dohlmann og monogram 90. Olie på lærred. 27 x 42,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2441/72
Anton Bertelsen, m.fl.: Samling figurer af fedtsten. Delvist signerede. H. 7 - 30. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2441/69
Kinesisk 'peach-bloom' brush washer. 19. årh.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2441/68
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2441/64
Harald Erhard-Hansen: Interiør fra Conseilsalen i Frederiksborg Slot. Sign. Olie på lærred monrteret på træ. 46 x 52.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2441/63
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2441/62
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2441/61
Ubekendt maler, 18. årh.'s begyndelse: Hollandsk skib ud fra et bolværk. Usigneret. Olie på træ. Diameter 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2441/48
Lommesolur med kompas i ottekantet kasse af forgyldt messing. 18. årh. Diam. 5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2441/60
Bertel Thorvaldsen: “Johannes Døberen Prædiker i Ørkenen". Relief af bemalet gips. 19. årh. Rammemål 33 x 72.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2441/58
Marius Hammann: Portræt kunstnerens fader. Sign. HM. Olie på lærred. 40 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2441/57
Michelangelo, efter: Giuliano de Medici, hertug af Nemours, afbildet som romersk kejser. Patineret bronze, 19. årh. H. 44 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2441/56
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2441/55
Emanuel A. Petersen: En fanger ud for en Grønlandsk bygd. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 52,5 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2441/54
"Musselmalet Riflet". Ovalt fiskefad af porcelæn. Den kongelige Porcelainsfabrik. 19. årh. L. 55. B. 40.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2441/46
Agnes Lunn: "Picolo", 1895. Sign. Agnes Lunn, 30 Aar, 1895. Olie på lærred. 31 x 46.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2441/52
A. Riis Carstensen: Udsigt til Diskobugten fra Jakobshavn med Zionskirken. Sign. Olie på lærred. 39 x 56.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2441/51
Kinesisk vaskefad af porcelæn. Sen Qing. Diam. 30 cm. H. 9,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2441/49
Johannes Larsen: Parti fra Kerteminde. Sign. monogram 1901. Vandfarve på papir. Lysmål 23 x 37.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2441/45
"Dionysos" også kaldet "Narcissus" Figur af patineret bronze efter romersk skulptur. 20. årh. H. 60 cm. Diam. 24,5 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2441/44
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2441/41
Svensk sengustaviansk prismekrone med stel af messing og otte lysarme af bronze, behængt med prismer. Ca. 1820. H. 115. Diam. 75.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2441/43
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2441/42
"Karina" bestik af sølv. Horsens Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. dele med stål 2330 g. (75)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2441/40
N. V. Dorph: Kystparti med sten i vandkanten. Sign. ND 98. Olie på lærred. 34 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2441/39
Et par kinesisk fade af porcelæn, dekoreret i jernrød med blomster. Kangxi, 18. årh. Diam. 27,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2441/38
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2441/36
Et par lampetter af forgyldt bronze, hver med to svungne lysarme. Rokoko form. 19. årh. H. 47 og 50. B. 25. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2441/33
Giovanni Francesco Barbieri (Il Guercino), efter, 19. årh.: Madonna med barnet og Johannes Døberen. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 109.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2441/35
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2441/34
Valdemar Irminger: Motiv fra Kysthospitalet på Refnæs, Juli 1907. Sign. V. J. 07. Olie på lærred. 74 x 69.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2441/14
Sæt på seks Winsor armstole af mørkbejdset egetræ. 20. årh. England. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2441/32
Large size Yacht gateleg table af egetræ, plade med to halvrunde klapper. 20. årh. H. 75. L. 228. B. 51/101/151.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2441/31
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2441/30
Arnold Krog: “Musselmalet Helblonde”. Jardiniere af porcelæn. 1069. Royal Copenhagen. H. 13. L. 40.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2441/28
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2441/29
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2441/27
"Flora Danica" tre cremekopper af porcelæn, to med underkopper. 3514 og 3575. Royal Copenhagen. (3)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2441/26
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
2441/24
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2441/25
P. S. Krøyer: Portræt af violinisten Anton Svendsen. Sign. monogram 23. Okt. 74. Bly på papir. Lysmål 13 x 9.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK