2441/1Lyngby
Vilhelm Kyhn: Udsigt over et marklandskab med bakker i horisonten. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 85.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2441/2Aarhus
Stort Kirman tæppe, Persien. Dekorativt medaljondesign med store slyngede grene på lys bund. 20. årh.midte. 402 x 296.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/3Lyngby
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/4Aarhus
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/5Lyngby
Engelsk George III standur i kasse af egetræ. Sign. John Wyld, Nottingham. England, 18. årh.s slutning. H. 315. B. 53. D. 25.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/6Aarhus
Kinesisk figur af blanc de chine i form af mangearmet Doumu. 20. årh.s første halvdel. H. ekskl. sokkel 36.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/7Lyngby
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2441/8Aarhus
Russisk festdagsikon. Centralt Kristi nedstigning til Dødsriget og Opstandelsen. 19. årh. 51 x 40,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/9Lyngby
"Anne Marie" bestik af sølv. Danmark, 20. årh. Vægt ekskl. dele med stål 2446 g. (86)
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/10Aarhus
Peter Ilsted: "Gæsterne ventes", 1911. Sign. Peter Ilsted 150/49. Mezzotinte i farver. Lysmål 44,5 x 49.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/11Lyngby
Engelsk George III standur i kasse af mahogni. Plakette sign. Jam. Robinson Well Close Square. 18. årh.s slutning. H. 218. B. 53. B. 27.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/12Aarhus
Tolv dækketallerkener af sølv prydet med perlestaf. Angiveligt udført hos Karl Henrik Hansen. Diam. 27,7. (12)
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/13Lyngby
Vilhelm Bissen: En bjergged. Sign. V. B. Bronzestøber L. Rasmussen, København. Skulptur af patineret bronze. H. ca. 32.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/14Aarhus
Sæt på seks Winsor armstole af mørkbejdset egetræ. 20. årh. England. (6)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/15Lyngby
"Fransk lilje" og "Empire" bestik af sølv samt toilet garniture. Danmark, 20. årh. Vægt ekskl. garniture 2472 g. (61)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/16Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/17Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/18Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/19Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2441/20Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2441/21Lyngby
"Flora Danica" asiet og æggebæger af porcelæn. 3542 og 3530. Royal Copenhagen. H. 6 cm. L. 16,5 cm. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/22Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2441/23Lyngby
Vurdering :
6.000–7.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/24Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/25Lyngby
P. S. Krøyer: Portræt af violinisten Anton Svendsen. Sign. monogram 23. Okt. 74. Bly på papir. Lysmål 13 x 9.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/26Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2441/27Lyngby
"Flora Danica" tre cremekopper af porcelæn, to med underkopper. 3514 og 3575. Royal Copenhagen. (3)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/28Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/29Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/30Aarhus
Arnold Krog: “Musselmalet Helblonde”. Jardiniere af porcelæn. 1069. Royal Copenhagen. H. 13. L. 40.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/31Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/32Aarhus
Large size Yacht gateleg table af egetræ, plade med to halvrunde klapper. 20. årh. H. 75. L. 228. B. 51/101/151.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/33Lyngby
Giovanni Francesco Barbieri (Il Guercino), efter, 19. årh.: Madonna med barnet og Johannes Døberen. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 109.
Vurdering :
2441/34Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2441/35Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/36Aarhus
Et par lampetter af forgyldt bronze, hver med to svungne lysarme. Rokoko form. 19. årh. H. 47 og 50. B. 25. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/38Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/39Lyngby
Et par kinesisk fade af porcelæn, dekoreret i jernrød med blomster. Kangxi, 18. årh. Diam. 27,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/40Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/41Lyngby
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2441/42Aarhus
"Karina" bestik af sølv. Horsens Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. dele med stål 2330 g. (75)
Vurdering :
2441/43Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/44Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2441/45Lyngby
"Dionysos" også kaldet "Narcissus" Figur af patineret bronze efter romersk skulptur. 20. årh. H. 60 cm. Diam. 24,5 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2441/46Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/48Aarhus
Lommesolur med kompas i ottekantet kasse af forgyldt messing. 18. årh. Diam. 5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/49Lyngby
Johannes Larsen: Parti fra Kerteminde. Sign. monogram 1901. Vandfarve på papir. Lysmål 23 x 37.
Vurdering :
2441/51Lyngby
Kinesisk vaskefad af porcelæn. Sen Qing. Diam. 30 cm. H. 9,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/52Aarhus
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/54Aarhus
"Musselmalet Riflet". Ovalt fiskefad af porcelæn. Den kongelige Porcelainsfabrik. 19. årh. L. 55. B. 40.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2441/55Lyngby
Emanuel A. Petersen: En fanger ud for en Grønlandsk bygd. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 52,5 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/56Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2441/57Lyngby
Michelangelo, efter: Giuliano de Medici, hertug af Nemours, afbildet som romersk kejser. Patineret bronze, 19. årh. H. 44 cm.
Vurdering :
2441/58Aarhus
Marius Hammann: Portræt kunstnerens fader. Sign. HM. Olie på lærred. 40 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/60Aarhus
Bertel Thorvaldsen: “Johannes Døberen Prædiker i Ørkenen". Relief af bemalet gips. 19. årh. Rammemål 33 x 72.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2441/61Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.'s begyndelse: Hollandsk skib ud fra et bolværk. Usigneret. Olie på træ. Diameter 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/62Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2441/63Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2441/64Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2441/67Lyngby
Johannes Larsen: Studie af flyvende fugle. Sign. monogram Kirkeby 23-3 20. Bly på papir. Lysmål 20 x 24.
Vurdering :
2441/68Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: