-
2441/1Lyngby
Vilhelm Kyhn: Udsigt over et marklandskab med bakker i horisonten. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 85.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2441/4Aarhus
Carl Locher: Marine med “Fregatten Jylland” og sejlskibe. Sign. Olie på lærred monteret på plade. 59 x 96.
Sælges
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/7Lyngby
Vilhelm Petersen: Udsigt mod en Nødebo Kirke. Sign. monogram 1837. Olie på lærred. 57,5 x 81,5.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2441/16Aarhus
Charles Daniel Ward: Skitse til "Spring in the garden". Sign. Olie på lærred monteret på plade. 40 x 30. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/19Lyngby
Jacob Adriaensz Backer, dennes kreds, 17. årh.: Portræt af en ældre kvinde. Usigneret. Olie på træ. 43 x 34 cm.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2441/22Aarhus
Hans Smidth: Landskab med en mand gående på en vej. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred. 29 x 44,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/28Aarhus
Dankvart Dreyer: Mandeligt studiehoved. Usigneret. Olie på lærred. 22,5 x 16.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/31Lyngby
Julius Exner: "En ung Knøs kommer hjem fra Jagten". Sign. Exner 1901. Olie på lærred. 70 x 90.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/33Lyngby
Giovanni Francesco Barbieri (Il Guercino), efter, 19. årh.: Madonna med barnet og Johannes Døberen. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 109.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/34Aarhus
Valdemar Irminger: Motiv fra Kysthospitalet på Refnæs, Juli 1907. Sign. V. J. 07. Olie på lærred. 74 x 69.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2441/40Aarhus
N. V. Dorph: Kystparti med sten i vandkanten. Sign. ND 98. Olie på lærred. 34 x 58.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/43Lyngby
Niels Møller Lund: Portræt af frøken, Betty Thora født Clausen (1860-1936), senere kunstnerens hustru. Sign. Niels M. Lund. Olie på lærred. 136 x 96.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/46Aarhus
Agnes Lunn: "Picolo", 1895. Sign. Agnes Lunn, 30 Aar, 1895. Olie på lærred. 31 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/49Lyngby
Johannes Larsen: Parti fra Kerteminde. Sign. monogram 1901. Vandfarve på papir. Lysmål 23 x 37.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/52Aarhus
A. Riis Carstensen: Udsigt til Diskobugten fra Jakobshavn med Zionskirken. Sign. Olie på lærred. 39 x 56.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2441/55Lyngby
Emanuel A. Petersen: En fanger ud for en Grønlandsk bygd. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 52,5 x 70.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/58Aarhus
Marius Hammann: Portræt af en ældre herre. Sign. HM. Olie på lærred. 40 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/61Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.'s begyndelse: Hollandsk skib ud fra et bolværk. Usigneret. Olie på træ. Diameter 25.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/64Aarhus
Harald Erhard-Hansen: Interiør fra Conseilsalen i Frederiksborg Slot. Sign. Olie på lærred monrteret på træ. 46 x 52.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2441/73Lyngby
Augusta Dohlmann: Opstilling med ferskner, druer og et glas vin på et bord. Dobbeltsign. Augusta Dohlmann og monogram 90. Olie på lærred. 27 x 42,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/76Aarhus
Emanuel A. Petersen: Aftenscene fra Grønland med et sejlskib og to fangere på havet. Sign. Olie på lærred. 33 x 47.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/79Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.'s begyndelse: Parti fra en travl havn. Usigneret. Olie på lærred. Diameter 27.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/82Aarhus
Ole Pedersen: Staldinteriør med en siddende bonde. Sign. Ole Pedersen. Olie på lærred. 98 x 105.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/85Lyngby
I. E. C. Rasmussen: Kystparti med sejlskibe, der spejles i vandet. Sign. C. R. Olie på papir. 24 x 36.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/88Aarhus
Viggo Johansen: Fra et bibliotek på en herregård med sollys fra vinduerne. Sign. VJ. Olie på lærred. 33 x 40.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/91Lyngby
Christine Løvmand: Skovbund med snerler og blåklokker. Sign. C. L. Olie på lærred. 29 x 22,5.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/94Aarhus
Simon Simonsen: Parti med en bonde på vej hjem fra marken. Sign. Olie på lærred. 34 x 49.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/97Lyngby
Jens Juel, efter, ca. 1800: Portræt af Johanne Elisabeth Pingel (1787-?). Usign. Olie på lærred. 34 x 29.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/103Lyngby
Julius Paulsen: Sollys på væggen i et soveværelse, hvor en mor vækker sit barn. Sign. Jul. Paulsen 1913. Olie på lærred. 73 x 60.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/104Aarhus
Eugene de Blaas, kopi efter: "No Love Without Envy". Betegnet n. E.V. Blaas. Olie på lærred. 21 x 28.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/110Aarhus
Harald Pryn: Sneklædt skovparti med et mindre vandløb. Sign. Harald Pryn. Olie på lærred. 69 x 101.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2441/112Aarhus
Eline Hertz Jespersen: Spurve. Sign. Eline Hertz Jespersen 1953. Olie på lærred. 41 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/115Lyngby
Robert Payton Reid: En kvinde og et barn på en solrig gårdsplads. Sign. R. Paton Reid. Olie på lærred. 98 x 70.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/116Aarhus
Josef Claus: Opstilling med roser i en vase. Sign. J. Claus. Olie på træ. 74 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/118Aarhus
Johannes Meyer Andersen: Kystparti fra Gl. Skagen. Sign. Olie på lærred. 41 x 50.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/122Aarhus
Jean-Charles Meissonier, efter, 20. årh.: "Les amateurs d'art". Sign. Olie på lærred. 59 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/124Aarhus
Johannes Meyer Andersen: Part fra Gl. Skagen med udsigt til røde hustage. Sign. Olie på lærred. 44 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/127Lyngby
Raoul André Ulmann: Sankt Hans aften med bål langs kysten. Sign. R. A. Ulmann. Olie på papir. 40,5 x 32,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/130Aarhus
Marie Sandholt: Landskab med træer. Sign. m. s. Olie på lærred. 39 x 49.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/134Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: En borg i brand. Usigneret. Olie på kobberplade. 12,5 x 16.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/136Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Aftenparti fra en stråtækt gård. Usigneret. Olie på lærred. 56 x 77.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2441/142Aarhus
Christian Zacho: Landskab med store egetræer ved Bognæs Strand. Sign. Chr. Zacho 1911. Olie på lærred. 68 x 110.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2441/151Lyngby
Godfred Christensen: "Ved Landbolyst. Gribskov". Sign. G. C. 20. Olie på lærred. 62 x 42.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/154Lyngby
Poul Friis Nybo: Brænding mod stranden ved Agger. Sign. Friis Nybo Agger. Olie på lærred. 68,5 x 96.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/155Lyngby
Hans Smidth: Skydække over en lyngbakke en sensommerdag. Sign. Hans Smidth. Olie på lærred monteret på lærred. Lysmål 34 x 45.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/156Aarhus
Michael Therkildsen: To køer ved en fjord en overskyet sommerdag. Sign. Mth 04. Olie på lærred. 39 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/157Aarhus
Max Nathan: Portræt af en ældre kvinde. Sign. Max N, Aug. 03. Olie på lærred. 51,5 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/158Lyngby
Wilhelm Marstrand: Portræt af præst Ole Vind. Usigneret. Olie på lærred. 35 x 27.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2441/159Lyngby
Emanuel A. Petersen: En fanger i sin kajak ved en Grønlandsk kyst. Sign. Em. A. P. Olie på lærred. 60 x 72.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2441/161Lyngby
Christian Berthelsen: Prospekt over Svendborg. Sign. C. B. Olie på lærred. 55 x 87.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2441/162Lyngby
Joakim Skovgaard: Ved et skovbryn en skyet dag. Sign. I. S. 1877. Olie på lærred monteret på lærred. 22,5 x 31.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2441/163Aarhus
Mogens Vantore: Tulipaner i vindueskarm. Sign. Vantore. Olie på lærred. 66 x 80.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/164Lyngby
Anton Thorenfeld: Parti fra Svendborgsund med byen i baggrunden. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/165Aarhus
Johan Neumann: Kystparti fra Hornbæk strand med fiskere. Sign. Joh. Neumann. Olie på lærred. 45 x 80.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/166Aarhus
Frederik Svendsen: Udsigt til Rundetårn og Regensen. Sign. F. Svendsen. Olie på lærred. 50 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/168Aarhus
S. Melchior Hansen: Høns ved truget. Sign. S. Melchior Hansen 1970. Olie på masonit. 40 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2441/169Aarhus
Michael Therkildsen: Marklandskab med en bonde og sine heste. Sign. M Th. Olie på masonit. 32 x 44.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2441/170Lyngby
Godfred Christensen: "Dalstrøg i Dollerup Bakker". Sign. G. C. 09. Olie på lærred. 32,5 x 46.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2441/171Lyngby
S. C. Bjulf: Fiskere og handlende på en havnekaj i København. Sign. S. C. Bjulf. Olie på lærred. 70 x 100.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/172Lyngby
Julius Paulsen: En læsende model. Sign. J. P. Olie på lærred. 35 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2441/173Lyngby
Jo Hahn Locher: To blomsteropstillinger. Begge sign. Bly og vandfarve på papir. Variable lysmål. (2).
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: