2435/743Lyngby
Poul Anker Bech: Komposition. Sign. Poul Anker Bech, 245/400. Offset i farver efter maleri. Trykt hos From & Co. Lysmål 69 x 48,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2435/744Aarhus
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/745Lyngby
Oluf Høst: "Kostald". Sign. Oluf Høst 54. Litografi i farver. Lysmål 66 x 84.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/746Lyngby
Helge Jacobsen: Uden titel. Sign. Helge J. Olie på lærred. 68 x 80.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/747Lyngby
Dansk snedkermester: Sofa/bænk af eg. Betrukket med blomstret stof. L. 154
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/748Lyngby
Dansk snedkermester: Bord af eg, massiv top. Front med to skuffer. Greb af palisander. H. 74. L. 84. B. 59.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/749Aarhus
Arne Haugen Sørensen: ”Den kloge og den mindre kloge”. Sign. A. Haugen Sørensen. Træsnit i farver. Lysmål 52 x 51.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/750Lyngby
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Konkret form. Usign. Skulptur af sortmalet jern. H. 45.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/751Lyngby
Dansk møbeldesign: Lænestol med ben af bejdset eg. Betrukket med grøn uld.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/752Lyngby
Verner Panton: "System 1-2-3". Et par lænestole og skammel med ben af træ. Betrukket med rosa uld. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/753Lyngby
Victor Brockdorff: Vinterdag i Frederiksberg Have. Sign. V. Brockdorff 58. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/754Lyngby
Th. Valentiner: Justérbar standerlampe af messing med skærm af blålakeret metal. H. 133.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/755Lyngby
Otto Færge: Cirkulært sofabord af patineret eg. Top ilagt kobber. H. 54. Diam. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/756Lyngby
Dansk snedkermester: Skrivebord af nøddetræ med profilerede kanter, skuffer og ben. H. 76. B. 119. D. 58.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/757Lyngby
Ubekendt design: Otte stole af bejdset elm. Betrukket med sømbeslået naturskind. (8)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/758Lyngby
Jan Groth: Uden titel. Sign. Groth 69. Oliekridt på papir. Lysmål 42 x 58.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/759Lyngby
Vurdering :
2435/760Lyngby
Arne Haugen Sørensen: Figurkomposition. Sign. AHS 87. Akvarel på papir. Lysmål 55 x 27.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/761Lyngby
William Heinesen: Uden titel. Sign. William Heinesen, 160/300. Litografi i farver. Lysmål 43 x 55.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/762Lyngby
Mogens Koch: Højdejustérbart sofabord med foldestel af bøg, løs top af pæretræ. H. 35/47. L. 71,5 B. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/763Lyngby
Mogens Koch: Højdejustérbart sofabord med mahogni. H. 35/47. L. 71,5 B. 52.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/764Lyngby
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky, 2/13. Litografi i farver. Bladstørrelse 56×43.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/765Lyngby
Jais Nielsen: Adam og Eva. Sign. Jais 18. Akvarel på papir. Bladstørrelse 23 x 22.
Vurdering :
2435/766Lyngby
Fritz Hansen: Lænestol af bejdset eg. Betrukket med gult, mønstret stof. Model 1605.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/767Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/768Lyngby
Inge Houmann: "Søvngænger", 1969. Sign. I. Houmann. Olie på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/769Lyngby
Søren Lund: “Karen Blixen”. Hvilestol samt skammel af flettet rattan. Hynder betrukket med lyst møbelstof. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2435/770Lyngby
Bodil Kjær: Lænestole med stel af stål. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2435/771Lyngby
Hans J. Wegner: “GE 290A”. Højrygget lænestol af eg. Hynder i sæde og ryg betrukket med grøn uld.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/772Lyngby
Arne Jacobsen: "AJ 50". Et par udendørs væglamper af sortlakeret aluminium. Udført hos Louis Poulsen. H. 35. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/773Lyngby
Arne Jacobsen: "AJ 50". Et par udendørs væglamper af sortlakeret aluminium. H. 35. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2435/774Lyngby
Dansk snedkermester: Skrivebord af palisander. Front med to skuffer. H. 75. L. 150. B. 78.
Vurdering :
2435/775Lyngby
Anders Kirkegaard: To malerier. "Lille Himmel, skitse (Øjet)", 1996. "Himmel", 1997. Begge sign. Olie på lærred. 36 x 48 og 29 x 33. (2)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/776Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Figurer og grøn hest. Sign. WSO. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
2435/777Lyngby
Preben Hornung: "Fra en London rejse", 1983. Sign. monogram. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 53 x 40.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2435/778Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/779Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2435/780Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2435/781Aarhus
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/782Lyngby
Jacob Hermann: "Snurrefugl" samt bille/mariehøne. To figurer af udskåret riopalisander. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/783Lyngby
Mogens Valeur: Erotisk motiv. Sign. Valeur 44. Olie på malepap. 45 x 35.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/784Lyngby
Arne Bang: Marmeladekrukke af stentøj, udvendigt med vertikale riller i relief. Dekoreret med grøn og brun glasur.
Vurdering :
2435/785Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Figurer, huse og fugl. Sign. WSO 93. Olie på karton. 30 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/786Lyngby
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, udvendigt med vertikale riller i relief. Dekoreret med sandfarvet glasur. H. 10. Diam. 22,3.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2435/787Lyngby
Wiliam Skotte Olsen: Komposition. Sign. Wiliam Skotte Olsen, eget tryk. Radering. Lysmål 27 x 28.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/788Lyngby
Henry Heerup: Skitse. Sign. Heerup. Blyant på papir. Bladstørrelse 13 x 28.
Vurdering :
2435/789Lyngby
Henry Heerup: Uden titel. Sign. H. Heerup. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 20
Vurdering :
2435/790Lyngby
Henry Heerup: Landskab med vandløb og landsby i baggrunden. Usign. Olie på lærred. 26 x 28.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/791Lyngby
Gerd Bøgelund: Rund vase af stentøj med indridset dekor i relief. Dekoreret med lys grågrøn glasur. H. 19.
Vurdering :
2435/792Lyngby
Henry Heerup: Humlebæk kirke. Sign. Heerup. Olie på lærred. 25 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2435/793Lyngby
Svend Danelund: To lanskaber, Skagen. Begge sign. SD, hhv. 1950 og 1953. Olie på lærred. 25 x 30 og 29 x 38. (2)
Vurdering :
2435/794Lyngby
Axel Salto: Rund vase af stentøj modelleret med smal hals. Dekoreret med okseblodsglasur. H. 21.
Vurdering :
2435/795Lyngby
Hardy Strid: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 22 x 33.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2435/796Lyngby
Myre Vasegaard: Rund skål af stentøj. Dekoreret med transparent gråhvid samt rødlig okkerbrun glasur. H. 10,9-11,4. Diam. 15-15,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/797Lyngby
Bodil Manz: Lille skål af tyndt porcelæn. Dekoreret med orange glasur, udvendigt desuden med polykrom, geometrisk dekor. H. 6,2.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/798Lyngby
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/799Lyngby
Uffe Christoffersen: Tiger, 2014. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
2435/800Aarhus
Denman Design: "Sanina". Fire udendørs bedlamper af patineret kobber med spyd. H. 95. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2435/801Aarhus
Herbert Krenchel: "Krenit". Skål, øreskåle, kande og håndtag af metal dekoreret med emalje. H. 3-16. Diam. 15-25. (7)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2435/802Lyngby
Preben Wölck: "Jorden", 1962. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på plade. 33 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2435/803Aarhus
Gino Sarfatti: Lysekrone af forkromet stål med 30 blus. Model 2097/30. Udført hos Flos. H. 72. Diam. 90.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2435/804Lyngby
Preben Hornung: Interiør. Sign. P. Hornung, 1939. Olie på lærred. 44 x 28.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: