2433/849
Charles Eames, Ray Eames: “Soft Pad”. Kontorstol med stel af aluminium. Sæde og ryg betrukket med patineret, brunt skind.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2433/853
Charles Eames: "Soft Pad Chair". Kontorstol med stel af aluminium. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/841
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2433/852
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2433/850
Dansk møbeldesign: Sofabord af palisander. H. 60. L. 180. B. 100.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
250 DKK -
2433/848
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 85, 11/90. Litografi. Bladstørrelse 76 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2433/847
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 49/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2433/844
Erik Ole Jørgensen: “EJ 315”. Fritstående tre pers. sofa med stel af eg. Betrukket med dybthæftet sort skind.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2433/839
Just Andersen: Kugleformet vase af patineret bronze, foroven med svungen dekoration, på cirkulært fodstykke.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2433/846
Fritz Hansen: Fritstående to-pers. sofa betrukket med grøn velour. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/845
Dansk møbeldesign: Spejl af palisander og hessian. Afstandsstykker af messing. H. 124. B. 72. D. 10.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2433/838
Jais Nielsen: “Tempelvasen”. Firsidet lågkrukke af stentøj. Dekoreret med okseblodsglasur. H. 23,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/843
Erik Ole Jørgensen: Øreklapstol betrukket med sort skind, stel af eg. Model EJ 315–1H.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/842
Dansk formgiver: Bænk / sidebord af massiv patineret eg. Udført ca. 1950'erne.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/835
Edith Sonne, Gerd Bøgelund, Nils Thorsson, Hugo Grün: To vaser, en skål og en marmeladekrukke. (4)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2433/829
Arne Jacobsen, Piet Hein: "Supercirkulær". Spisebord med top af eg og firpasfod af aluminium. H. 70. Diam. 100.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2433/837
Knud Andersen: Låg med base, samt en lampebase af patineret og delvis oppoleret bronze. Kgl. P. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2433/836
Ejner Larsen, Aksel Bender Madsen: Konferencebord af mahogni med hollandsk udtræk.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/834
Dansk møbeldesign: Kvadratisk sofabord af palisander. H. 48. L./B. 70.
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Hammerslag:
260 DKK -
2433/833
Arne Jacobsen: "Oxford". Højrygget kontorstol med fod af aluminium monteret med hjul. Betrukket med sort skind.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/832
Rud Thygesen, Johnny Sørensen: "Kongeserien". To pers. sofa af mahogni, betrukket med rød/brunt skind. L. 118.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2433/831
Hans J. Wegner: "GE 20". Kvadratisk sofabord/bar af eg. Top i form af opklappeligt låg monteret med læderstrop.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2433/830
Hans J. Wegner: “JH 713”. Et par lænestole af mahogni. Ryg og sæde betrukket med grå uld. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2433/828
Ruth Falk: Uden titel, 1998. Sign. Ruth Falk. Olie på lærred monteret på plade. 24 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2433/827
Johannes Hofmeister: Figur i landskab. Sign. JH. Olie på papir monteret på plade. 27 x 37,5.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/826
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
2433/825
Johannes Hofmeister: Kystlandskab med hus og person. Sign. JH. Olie på masonit. 35 x 48.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2433/824
Svend Engelund: Landskab. Sign. SE 66. Olie på masonit. 24 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2433/823
Ruth Falk: Uden titel. Sign. Ruth Falk. Olie på lærred. 90 x 115.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2433/822
Ane Brügger: "Pigesind". Sign. A. Brügger. Olie på lærred. 99 x 124.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2433/821
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. PK 85, 119/200. Litografi i farver. Lysmål 74 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2433/820
Freddy Eriksen: Landskab. Sign. Freddy E. Olie på lærred. 80 x 160.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2433/819
Knud Kyhn: Parti med troldænder og svaner. Sign. monogram, 1943. Olie på lærred. 65 x 74.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2433/818
Leo Estvad: "Katedralen". Sign. Estvad. Olie på lærred. 120 x 94.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2433/817
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. Per Kirkeby 80, 7/300. Litografi i farver. Lysmål 50 × 65.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2433/794
Arne Haugen Sørensen: Uden titel. Sign. Sørensen 87. Akvaral på papir. Bladstørrelse 57 x 38.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2433/816
Hans J. Wegner: “CH 25”. Lænestol med stel af sortmalet eg. Sæde og ryg udspændt med kanvas.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2433/815
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. Carl-Henning Pedersen Paris 1985. Litografi i farver. Lysmål 70 x 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2433/814
Alvar Aalto: Rektangulært sofabord af ask. Udført hos Artek. H. 53. L. 150. B. 75.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/813
Thonet stil: Et sæt på tre barstole af formbøjet sortlakeret træ, sæder med fransk rørflet. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/810
Fritz Hansen: Øreklapstol med stel af bejdset bøg, betrukket med stribet møbelstof. Udført hos Fritz Hansen. 1950'erne.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/812
Dansk møbeldesign: Et sæt på otte stole af bejdset bøg. Sæder flettet med søgræs. 1930-40'erne. (8)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2433/811
Svend Langkilde: “Butler's Tray”. Bakkebord med medestel og løs bakke af palisander med opklappelige sider.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2433/809
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. Carl-Henning Pedersen 1984, 87/100. Litografi i farver. Lysmål 54 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2433/808
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2433/807
Wilhelm Kåge: "Argenta". Vase med smaragdgrøn glasur samt motiver af sølv.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2433/805
Ole Wanscher: "Colonial" To pers. sofa og lænestol af mahogni. Sæde med flet. Betrukket med lys uld. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2433/804
Ole Wanscher: “Colonial”. Et par armstole af mahogni. Sæde med flet. Hynder i sæde og ryg betrukket med lys uld. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
2433/803
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af kobber. Diam. 60.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2433/802
Albert Bertelsen: Fem kompositioner. Alle sign. Hhv. Litografi og blyant på papir. Lysmål varierer. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2433/788
René Lalique: "Gobelet Six Figurines", "Honfleur". To vaser af grålilla glas. Støbt med hhv. figurer og bladværk. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2433/801
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
2433/800
Thor Lindeneg: "Selvportræt med fugl". Sign. Thor Lindeneg 76. Olie på plade. 61 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2433/799
Ingálvur av Reyni: Uden titel. Sign. I. Av Reyni - 96, 91/200. Litografi i farver. Lysmål 44 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2433/793
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2433/798
Dag Aronson: "Trommerslagere", 2008/09. Sign. D.A. Olie på plade. 60 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2433/797
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2433/790
Josef Frank: Et par toarmede bordlamper af messing med buende arme. Model 2483. Udført hos Svenskt Tenn. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2433/780
Arne Bang: En vase samt en flødekande af stentøj. Dekoreret med hhv. grønsort og blågrøn glasur. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2433/792
Folmer Bonnén: Motiv fra København. Sign. Folmer Bonnén 1912. Olie på plade. 25 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2433/791
Gunnar Nylund, m.fl.: Tre vaser af stentøj. Udført hos Rörstrand, samt engelsk producent. H. 13,8-23. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2433/785
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK