2433/4Aarhus
Johannes Larsen: “Den grimme ælling”. Sign. monogram, 33. Olie på lærred. 71 x 87.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2433/6Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2433/8Aarhus
Fransk konsolur af delvis forgyldt bronze, ved urhus putto på søjle. Dernière à Paris. 19. årh.s sidste halvdel. H. 65.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2433/10Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af en fornem kvinde. Usigneret. Olie på lærred. Oval 65 x 54.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/12Aarhus
Et par japanske vaser af hammerslået sterlingsølv. Arthur & Bond, Yokohama. Meiji 1868-1912. H. 28. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/14Aarhus
Rokoko dragkiste af guldstafferet nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 119. B. 123. D. 66.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2433/16Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2433/18Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Dele af theservice af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (4)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2433/20Aarhus
Skind fra bjergzebra. Equus zebra hartmannae. L. 302. B. 207.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2433/22Aarhus
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2433/24Aarhus
Kinesisk balusterformet vase af æggeskalsporcelæn. Mrk. Qianlong, men Republik 1912-1949. H. ekskl. sokkel 12.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2433/26Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/28Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2433/30Aarhus
"Musselmalet Helblonde og Halvblonde". Dele af kaffeservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (16)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2433/32Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/34Aarhus
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2433/36Aarhus
Kinesisk segldåse af porcelæn, dekoreret i powder blue-glasur. Mrk. Kangxi og fra perioden, 1662-1722. Diam. 6,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/38Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2433/40Aarhus
Wladislaw Chmielinski: Vinterparti fra Warzawa. Sign. W. T. Chmielinski. Olie på lærred. 36 x 50.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/42Aarhus
Et par franske Charles X opsatser af forgyldt bronze med hanke. 19. årh. H. 11. L. 29. Diam. 9,5. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/44Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/46Aarhus
Max Kleditzsch: Parti med en lille vogterpige og geder. Sign. M. Kleditzsch 1922. Olie på lærred. 49 x 67.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/48Aarhus
Prunkfad af porcelæn, dekoreret med blomstermotiv i basrelief. Meissen. 20. årh. Diam. 31.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2433/50Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/52Aarhus
Jerzy Pawlowski: Parti fra Warszawa. Sign. J Pawlowski. Vandfarve på papir. Lysmål 14 x 10.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2433/54Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/56Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/58Aarhus
I. T. Hansen: To partier fra Bornholm. Sign. I.T.H. Olie på lærred monteret på plade. Hver 7 x 11. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/60Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/62Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/64Aarhus
Engelsk maler, 19. årh.: "The silver lining of the clouds". Sign. A.B. Hughes. Olie på lærred. 51 x 77.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/66Aarhus
To figurer af porcelæn i form af fiskermand og -kone. B&G, 1853-1895. H. 18,5 og 17. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/68Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/70Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med sejlskibe i aftenlys. Sign. Chr. Benjamin Olsen. Olie på lærred. 51 x 85.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2433/72Aarhus
Et par lysestager af punslet messing, snoede stammer og hvælvede fodstykker. Barok form. 19. årh. H. 22. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/74Aarhus
Par bordlamper af porcelæn, dekoreret i blåt med guld, monteringer af messing. 20. årh. H. inkl. fatning 80 og 81. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/76Aarhus
P. A. Schou: Kunstnerens selvportræt. Sign. monogram 1906. Olie på malepap. 40 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/78Aarhus
Kinesisk kaffekande, tre asietter samt famille rose tallerken af porcelæn. 18.-19. årh. H. 3-17. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/80Aarhus
Dansk barok langbord af bejdset egetræ, front med to skuffer. 18. årh. H. 82. L. 230. B. 82.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/82Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti med en terrier, der tager en middagslur. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 43 x 54.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/84Aarhus
Bertel Thorvaldsen, efter: "Venus" og "Jason". To figurer af rød terrakotta. P. Ipsen. H. 26 og 28. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/86Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/88Aarhus
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2433/90Aarhus
To japanske paneler af sort lak med indlægninger af ben og perlemor. Meiji 1868-1912. 48 x 90. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/92Aarhus
Barokbord af egetræ, sarg med skuffe, prydet med årstal 1790. 18. årh. H. 7. B. 90. L. 136.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2433/94Aarhus
A. Mackeprang: Gadescene fra Rom. Sign. monogram, Rom 16/3 71. Olie på lærred. 44 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/96Aarhus
"Musselmalet Helblonde". Dele af middagsservice af porcelæn. Royal Copenhagen. (43)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2433/98Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2433/100Aarhus
Kai Løth-Jensen: Gardere på vagt ved Amalienborg. Sign. Kai Løth-Jensen. Pastel på papir. Bladstørrelse 47 x 35.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/102Aarhus
Pejsesæt af hhv. patineret jern og messing, bestående af gnistfanger, skovl og ildrager. 20. årh. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/104Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/106Aarhus
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/108Aarhus
"Musselmalet Halvblonde". En samling serveringsdele af porcelæn. Royal Copenhagen. (19)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/110Aarhus
Fransk konsolur af forgyldt bronze. Charles Hour, Paris. Rokokoform. Ca. 1900. H. 40.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/112Aarhus
P. C. Skovgaard: Landskab i nærheden af Weiby. Usigneret. Pen på papir. Lysmål 9 x 15.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/114Aarhus
Fem Canton billeder med kejserpar og hoffolk. Gouache på rispapir. 19. årh. Lysmål 24,5 x 17. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2433/118Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/120Aarhus
Saucekande og middagstallerken af porcelæn med Gotzkowsky-relief samt fad. Meissen. 18.-19. årh. Fad L. 35. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/124Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/126Aarhus
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/130Aarhus
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: