2433/256Aarhus
Johann Friedrich Tielker: Et par royale portrætter. Sign. Kul og kridt på papir. Lysmål Lysmål 41 x 29. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/257Aarhus
Karl Bender (Efter Jacques François Carabain): "The Werner Chapel in Oberwesel". Sign. Olie på træ 40 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/258Aarhus
Johann Wilhelm Julius Köhnholz: Ved en palmekyst en overskyet dag. Sign. Olie på lærred. 74 x 115. Uindrammet.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2433/259Aarhus
En samling monteringer af patineret og forgyldt bronze. Bestående af 14 dele. 19. årh. H. 8-14. B. 6-21. (14)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2433/260Aarhus
Kinesisk gulvvase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. 20. årh. H. 45. Diam. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2433/261Aarhus
Otto Olsen: Det andet Christiansborg set fra Marmorbroen. Sign. Otto Olsen. Olie på lærred. 30 x 41.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/262Aarhus
Vilhelm Bille: Marine med dansk sejlskib. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 38 x 62.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2433/263Aarhus
Emanuel Larsen: Marine fra Falsters kyst. Utydeligt signeret. Olie på lærred monteret på lærred. 29 x 36.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2433/264Aarhus
Fem katolske helgenfigurer af udskåret og bemalet træ. 19. årh. H. 37-42. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/265Aarhus
Italiensk maler, ca. 1700.: Mytologisk scene. Utydeligt signeret. Olie på lærred monteret på træ. 28 x 38.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/266Aarhus
Fransk maler, 19. årh.s slutning: Fransk gårdeksteriør. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 21 x 26.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/267Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900: To drenge i en port. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2433/268Aarhus
Vilhelm Bille: Marine med sejlskib. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 40 x 34.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2433/269Aarhus
Oscar Herschend: Vestjyske klitter, efterår. Usigneret. Olie på lærred. 34 x 41.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Næste bud: