-
2433/195Aarhus
Holger Lübbers: Fiskerbåde i sundet. Sign. H. Lübbers 1928. Olie på lærred. 52 x 67.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/196Aarhus
Erik Stæhr-Nielsen: En dreng med en mandolin. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 72 x 51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2433/197Lyngby
Johan Neumann: Månelys over sejlbåde og en jolle på havet. Sign. Johan Neumann 1929. Olie på lærred. 34 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/198Aarhus
Godfred Christensen: Robåd på søen ved Humlebæk Kirke. Sign. Olie på lærred. 54,5 x 82.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/199Lyngby
Buste af en ung pige af marmor. 21. årh. H. 46 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/200Lyngby
Jan Rawicz: Kanekørsel i en snedækket by. Sign. jan Rawiecz. Olie på lærred. 35 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/201Aarhus
Simon van Gelderen: Interiør med nøgen kvinde henslængt på en seng. Sign. Simon Gelderen. Olie på lærred. 39 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/202Aarhus
Andreas Juuel: Parti fra en skovvej med en gående kvinde. Sign. monogram. Olie på lærred. 33 x 26.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/203Aarhus
Kai Drews: Kystparti med en badebro. Sign. K. Drews 1935. Olie på lærred. 32 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/204Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Kystparti med klipper. Sign. BH 08. Olie på lærred. 45 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/205Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Den opstandne Kristus. Usigneret. Sepia og pen på papir. Lysmål 20 x 14.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/206Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1800: Gadeparti fra Mygind, Djursland. Sign. Vandfarve på papir. Lysmål 19 x 23.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/207Lyngby
Peter Tom-Petersen: Vinterdag ved Vor Frue Kirke i København. Sign. Tom-Petersen. Olie på lærred. 41 x 31.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2433/208Lyngby
Bryllupskop af sølv, mester Aage Steffensen ca. 1900 i barokstil. Vægt 61 g. H. 6,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/209Aarhus
Axel Hou: Opstilling med roser i en glasvase. Sign. Axel Hou, 29-5-43. Olie på lærred. 34 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/210Lyngby
Fajance fad, dekoreret i blåt, gennembrudt flettet fane. Usign. Antagelig Rörstrand 18. årh. 23 x 26 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/211Lyngby
Frederik Theodor Kloss: Fra dækket af et krigsskib i høj sø. Sign. Fried. Theod. Kloss 1832. Vandfarve, gouache, pen og bly på papir. Bladstørrelse 43 x 31,5.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/212Aarhus
N. P. Mols: Klitlandskab ved Nissum. Sign. Niels P. Mols, 86 Nissum. Olie på lærred. 30 x 52.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/213Aarhus
Raymond Desvarreux: Portræt af Napoleon til hest. Sign. Raymond Desvarreux. Gouache på papir. Lysmål 39 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/214Lyngby
Franz Josef Blaschke (efter Rembrandts værksted): Portræt af en forsker, muligvis Jan Cornelisz. Sylvius. Sign. Blaschke 1952. Olie på lærred. 125 x 103.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/215Lyngby
En samling reserveklinger. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/216Lyngby
Frederik Theodor Kloss: Et søslag. Sign. F. Kloss 1839. Bly og vandfarve forhøjet med hvidt på papir. Lysmål 54 x 84,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/217Lyngby
Dansk tapriffel M/1848 med græshoppeviseer fabrikeret i 1849. (1)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/218Lyngby
En europæisk (dansk?) messingfæstet kårde omkring 1720. (1)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2433/219Lyngby
Korpssabel M/1812 og fodfolkssabel M/1854 (gravkors). (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/220Lyngby
To danske kavalerisabler i deres skeder. (2)
Sælges
Vurdering :
7.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/221Lyngby
Tre danske sabler og en fransk bajonet. (4)
Sælges
Vurdering :
7.000 DKK Næste bud:
-
2433/222Lyngby
God dansk ingeniørkarabin M/1853 med norsk bajonet M/1846. (1)
Sælges
Vurdering :
7.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/224Lyngby
En større samling fæster og dele til blankvåben. (ca. 45)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/225Lyngby
Fem indonesiske kriiss fra Java i deres skeder. (5).
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/226Lyngby
Dansk folfolkssabel M/1854 (Gravkors) i skede. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/227Lyngby
Skrivesæt af sølv, prydet med figur af Tubalkain. Mester A.E. Eddelien, København 1898. Vægt 2085 g.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2433/228Lyngby
Balkankriger til hest. Zink. 19. årh.s anden halvdel. H. 33 cm B. 32 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/229Lyngby
Tallerken af sølv, fane drevet med vinløv og druer. Aug. Ehlers, Københavns bymærke 1947. Vægt 348 g. Diam. 25 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/230Lyngby
Skål af sølv, fane drevet med vinløv og klaser. Aug. Ehlers, Københavns bymærke 1947. Vægt 246 g. Diam. 21 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/231Lyngby
Samling japansk satsuma fajance, dekoreret i farver og guld. Sen Meiji-tidlig Taisho, 20. årh. H. 22 cm. Diam. 25,5-29 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/232Lyngby
En samling krudthorn. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/233Lyngby
To kinesiske vaser af porcelæn, cylinderformede, dekorerede i emaljefarver. Sen Qing. Monterede til lamper. H. ekskl. montering 28 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/234Aarhus
Louise Bonfils: Gårdeksteriør med et bindingsværkshus. Sign. Olie på lærred monteret på malepap. 28 x 38.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/235Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af en ældre mand med langt skæg. Usigneret. Olie på lærred. 21 x 21.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/236Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Skovparti med råvildt i baggrunden. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 29 x 22.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/237Aarhus
Giuseppe Nogari, kopi efter, 20. årh.: En dreng med en kurv frugt. Sign. EA. Olie på lærred. 61 x 47.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/238Aarhus
Christian Zacho: Parti fra Marselisborgskovene. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/239Aarhus
Raffaello Santi, efter, 20. årh.s begyndelse: Madonna med Kristusbarnet. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 45.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/240Aarhus
N. A. Lützen: Fra en skovlysning. Sign. N. A. Lützen, Mai 1870. Olie på lærred. 33 x 46.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/241Aarhus
Holger Lübbers: Marine med skibe på slæb i havblik. Sign. H. Lübbers 1922. Olie på lærred. 74,5 x 107.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/242Aarhus
Niels Laurits Nielsen: Kystparti fra Grønland med isbjerge. Sign. NLN. Akvarel på papir. 24 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/243Aarhus
Fritz Syberg: Parti fra Rosholtgaard. Sign. monogram. Akvarel på papir. Lysmål 46 x 60.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/244Aarhus
C. F. Aagaard: Udsigt over Botanisk Have. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade. 27 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/245Aarhus
Et par cassoletter af bronze samt opsats af bronze og slebet krystalglas. 19.-20. årh. H. 13 og 15. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/246Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Parti fra et slot. Usigneret. Akvarel og blyant på papir. Lysmål 16 x 23.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/247Aarhus
Henri De Magnac: "Le Navisphère". Fransk himmelglobus på stand af bronze. 19. årh.s slutning. Diam. 20.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/248Lyngby
Samling på 26 s/h prospektfotografier fra Paris, Nice og Monaco. 'Photographies N. Masson ... '. (26). D2
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/249Aarhus
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret med mille fleur og flodlandskaber. Mærket Qianlong, men Republik. H. 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/250Aarhus
Svend Toxværd, m.fl: En samling stager af sølv bestående af to høje stager, et par lave stager samt kammerstage. (5)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2433/251Aarhus
En samling kasseroller og smørnæb af sølv med stjerthanke. 20. årh. Diam. 8,5-17,5. H. 4-7,5. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/252Aarhus
En samling bordsølv bestående af skål, flødekande og ni cocktailskeer af sølv og sterlingsølv. (11)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/253Aarhus
"Dobbelriflet" bestik af sølv. Udført hos Cohr, 20. årh. (41)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2433/254Aarhus
Lysekrone af patineret bronze med 12 svungne lysarme. Ca. 1900. H. ca. 85. Diam. 89.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/255Aarhus
Fransk maler. 20. årh.: Sommerligt landskab med figurer i forggrunden. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 51 x 66.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/256Aarhus
Johann Friedrich Tielker: Et par royale portrætter. Sign. Kul og kridt på papir. Lysmål Lysmål 41 x 29. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/257Aarhus
Karl Bender (Efter Jacques François Carabain): "The Werner Chapel in Oberwesel". Sign. Olie på træ 40 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: