-
2433/124Aarhus
Chr. Benjamin Olsen: Marine med skibe på havet. Sign. Chr. Benjamin Olsen 1917. Olie på lærred. 55 x 72.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/125Lyngby
Øreklapstol i engelsk stil, betrukket med gråt og sort zig-zag mønster fra Missoni, mørkbejdsede ben. George II stil, 20. årh. H. 106- B. 72. D. 80
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2433/126Aarhus
Fransk vægfontæne af fajance, dekoreret i rødt med kvinde i landskab. Rokoko form. 19. årh. H. 41. B. 29.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/127Lyngby
Janus la Cour: Udsigt mod Hammershus på Bornholms kyst. Sign. J. l. C. Olie på lærred monteret på malepap. 32,5 x 26,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/129Lyngby
Engelsk notespen af 12 kt. guld, graveret med bladværk. 19. årh.s anden halvdel. L. 12,5 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/130Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1800.: Et par portrætter. Usigneret. Gouache på papir. Lysmål oval 26 x 21 og 22 x 18. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/132Aarhus
Meissen porcelæn bestående af urtepotteskjuler og kaffekande. Tyskland. 19. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/133Lyngby
N. F. Schiøttz-Jensen: Fiskere på stranden ved Vesterhavet, Lønstrup. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen, Lønstrup 1898. Olie på lærred. 67 x 98.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/135Lyngby
Norsk sølje af forgyldt sølv og metal, af mønter fra Kong Frederik IV af Danmarks regeringstid. 18./19. årh.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/136Aarhus
Lucius Rossi: Portræt af en italiensk pige. Sign. L. Rossi, Roma 79. Olie på lærred. 39 x 25.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/138Aarhus
Etagere af metal, ovale hylder opat på rund fod. 20. årh. H. 125. L. 104. B. 70.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/139Lyngby
Hedvig Frydensberg: "Muslingesamlere i Normandiet". Skitse. Sign. monogram 10. Olie på lærred monteret på malepap. 23 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/141Lyngby
En samling af bl.a. norske og danske dragtsmykker af sølv, forgyldt sølv og metal. 19.-20. årh. (15)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/142Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse: Landskab med en skrænt. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 48 x 56.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/144Aarhus
Cedar Marco Polo. Div. gardiner. Udført hos Cedar. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/145Lyngby
Dansk maler, 20. årh.s begyndelse: Liggende model. Usigneret. Olie på lærred. 41,5 x 53.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/147Lyngby
Seks små kinesiske tallerkner, dekorerede i emaljefarver sam en lille skål. Qing 19. årh. (7)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/152Lyngby
Fem kinesiske vaser af porcelæn, heraf et par. Republik. Monterede til lamper. (5)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/153Lyngby
Albert Ernest Carrier-Belleuse, efter: To figurer, fremstillede af patineret metal. Monterede på baser af sortmalt træ. H. 68 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2433/154Lyngby
Jens Peter Dahl-Jensen: "Javanesisk danserinde", "Aju Sitra" og "Monuia" Tre figurer af porcelæn. 1114, 1322, 1323. H. 15-24 cm. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/155Lyngby
En samling danske blankvåben. (5)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/156Lyngby
Mekanisk ur med fugl. Antagelig Tyskland 20. årh.s beg. H. 13 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/157Lyngby
To kinesiske lågbægre og en brushpot af bambus. Republik. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/158Lyngby
To danske skibssabler M/1882 i skeder. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/159Lyngby
Elizabeth Keith: "East Gate, Pyeng Yang, Korea, 1925". Træsnit.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/160Lyngby
Kinesisk punchebowle og låg af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Qing 18. årh. Diam. 30 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/161Lyngby
Dansk ostindisk tallerken fra "indfødsret-Stellet". Ca. 1780. Diam. 23,5 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/162Lyngby
Fransk kårde omkring 1820 for højerestående officer i skede. (1)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/163Lyngby
Kinesisk Canton vaskefad af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og guld. 19. årh. H. 11 cm Diam. 42 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/164Lyngby
Et par store japanske vaser af cloisonné. Taisho. H. 60 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/165Lyngby
6 messingfæstede rokokko kårder - en i skede. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/166Lyngby
Harald Schumacher: Parti fra Capri med en kvinde og et barn under en pergola. Sign. H. S. Olie på lærred. 52,5 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/167Lyngby
Solitærsæt af sølv, bestående af tekande, sættebakke, sukkerskål og flødekande. Stemplet O.R. (Otto Rasmussen). Vægt 895 g. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/168Lyngby
Tekande af porcelæn, dekoreret i blåt samt bakke med våbenskjold. Meissen 19. årh. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/169Lyngby
Kinesisk rod og hardwood stand rigt udskåret med figurer. 20. årh.s første halvdel. H. 111 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/170Lyngby
Kaffe- og teservice af sølv. 20. årh. Vægt 1880 g. H. 8-25 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/171Aarhus
Victor Qvistorff: Havneparti med et passagerskib. Usigneret. Olie på papir monteret på plade. 18 x 23.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/172Lyngby
Modelskib af alabast. Et dampskib. 20. årh.s beg. På base L. 58 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/173Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Landskab med udsigt til en bjergsø. Usigneret. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 18 x 25.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/174Lyngby
Et par "Tranquebar" bordlamper af fajance. 3075/1125. Aluminia. H. ekskl. montering 37 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/175Lyngby
Brandstation med 10 biler samt anhænger. Tekno m.fl. (12)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/176Lyngby
Russisk højtidsikon, centralt med Jesu Kristi nedstigning til dødsriget. Tempera på træpanel. 18. årh. 49 x 42 cm.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2433/177Lyngby
Kinesisk ink print. Ca. 1900. 138 x 68 cm. Indrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/178Lyngby
Langpibe af poleret lertøj, træ og metal. Proveniens; Gave fra Holger Drachmann til bagermester Reinh. van Hauen.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/179Aarhus
Ubekendt maler, 19. årh.: Aftenscene fra Amager Fælled. Sign. CN. Olie på lærred. 18 x 24.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/180Aarhus
Joen Waagstein: Gadeparti fra Færøerne. Sign. monogram. Gouache på papir. 35 x 23.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/181Lyngby
"Hetsch" vase af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 1225/8569. Royal Copenhagen. H. 27 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2433/182Lyngby
"Musselmalet" service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. (15)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2433/183Lyngby
To tallerkner dekorerede med prospekter på "Perlestellet". 20/3553. Royal Copenhagen. Diam. 25 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/184Lyngby
"Flora Danica" fad af porcelæn. 3519. Royal Copenhagen. L. 45 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2433/185Lyngby
"Amagerpige" og "Grønlænderdreng". To figurer af porcelæn. Privat dekoreret. Royal Copenhagen. H. 10 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2433/186Lyngby
Jubilæumsbowle af porcelæn. Den Kongelige Porcelainsfabrik 1775-1975. Royal Copenhagen.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2433/187Lyngby
August Fischer: Parti fra Nürnberg med en kvinde, der vasker tøj i kanalen. Sign. Aug. Fischer 92. Olie på lærred. 66 x 55.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/188Aarhus
Holger H. Jerichau: Landskab ved Pompei med en rytter til hest. Sign. Holger H. Jerichau. Olie på træ. 26 x 19.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/189Lyngby
Harry Kluge: Marine med skibe, der sejler gennem tågen. Sign. Harry Kluge 1924. Olie på lærred. 82 x 57.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/190Lyngby
Gunnar Bundgaard: Græssende køer og en bondedreng på bredden af en fjord. Sign. G Bundgaard. Olie på lærred. 71 x 95.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/191Lyngby
Harry Kluge: Fra en baggård. Sign. Harry Kluge 1948. Olie på lærred. 36,5 x 53,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2433/192Lyngby
David Monies: Beværtningssted i Charlottenlund. Sign. D. Monies. Olie på lærred. 28 x 35.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/193Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19. årh.: To opstillinger med frugter og blomster. Sign. EP. Olie på træ. Hver 22 x 28. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2433/194Aarhus
Louis Jensen: Kystparti fra Rapallo, Italien. Sign. Olie på lærred. 40 x 29.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2433/195Aarhus
Holger Lübbers: Fiskerbåde i sundet. Sign. H. Lübbers 1928. Olie på lærred. 52 x 67.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2433/196Aarhus
Erik Stæhr-Nielsen: En dreng med en mandolin. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 72 x 51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: