2433/60Aarhus
Morter med tilhørende pistil af granit. 20. årh. Morter H. 21. Diam. 30. Pistil H. 26. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/63Lyngby
Fem antagelig cypriotiske krukker af terracotta, en dekoreret i sort med net dekoration. 1. årt. f. Kr. H. 13-22 cm. (5)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/72Aarhus
Et par lysestager af punslet messing, snoede stammer og hvælvede fodstykker. Barok form. 19. årh. H. 22. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/129Lyngby
Engelsk notespen af 12 kt. guld, graveret med bladværk. 19. årh.s anden halvdel. L. 12,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/135Lyngby
Norsk sølje af forgyldt sølv og metal, af mønter fra Kong Frederik IV af Danmarks regeringstid. 18./19. årh.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/141Lyngby
En samling af bl.a. norske og danske dragtsmykker af sølv, forgyldt sølv og metal. 19.-20. årh. (15)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2433/144Aarhus
Cedar Marco Polo. Div. gardiner. Udført hos Cedar. (5)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2433/156Lyngby
Mekanisk ur med fugl. Antagelig Tyskland 20. årh.s beg. H. 13 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/172Lyngby
Modelskib af alabast. Et dampskib. 20. årh.s beg. På base L. 58 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/175Lyngby
Brandstation med 10 biler samt anhænger. Tekno m.fl. (12)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/178Lyngby
Langpibe af poleret lertøj, træ og metal. Proveniens; Gave fra Holger Drachmann til bagermester Reinh. van Hauen.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2433/199Lyngby
Buste af en ung pige af marmor. 21. årh. H. 46 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2433/228Lyngby
Balkankriger til hest. Zink. 19. årh.s anden halvdel. H. 33 cm B. 32 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2433/247Aarhus
Henri De Magnac: "Le Navisphère". Fransk himmelglobus på stand af bronze. 19. årh.s slutning. Diam. 20.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: