-
2427/501Lyngby
Dansk snedkermester: Et sæt på 12 stole med stel af eg. Sæde og ryg betrukket med sømbeslået nigerskind. (12)
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/502Lyngby
Domenico Colanzi: Kvindefigur. Sign. Colanzi, IV/IX. Patineret bronze. H. 170. B. 38. D. 27.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/504Lyngby
Vilhelm Lauritzen: "Christiansborg". Ringkrone af messing med syv blus. Skærme af matglas. Diam. 90.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/505Lyngby
Asger Jorn: “Uden titel”. Sign. Jorn 53/70, 94/100 fra “Silkeborg Suiten”. Litografi. Bladstørrelse 66 x 56. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/507Lyngby
Svensk design: Fire udendørsvæglamper af patineret kobber. Skærme af hhv. ravfarvet og klart glas. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/508Lyngby
Marika Mäkelä: "Signed Place", 1995. Sign. på bagsiden Marika Mäkelä samt dateret. Olie, pigment og bladguld på lærred. 128 x 120 cm. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2427/510Lyngby
Arne Jacobsen: “Ægget”. Hvilestol med vippefunktion og returdrej, fod af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/511Lyngby
Cathrine Raben Davidsen: "Echo", 2011. Sign. CRD på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 40. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/513Lyngby
Bente Brosbøl Hansen: Stor gulvkrukke af stentøj dekoreret med geometrisk mønster. H. 59.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2427/514Lyngby
Leif Sylvester: "Apport". Sign. Sylvester 2015. Akryl på lærred. 60 x 50.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/516Lyngby
Alev Ebüzziya Siesbye: To små tallerkner af stentøj med udsparet dekor samt dekoreret med hvid glasur. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/517Lyngby
Ib Braase: Uden titel (Bænken), 1977. Usign. Bemalet jern, bronze og marmor. 86 x 115 x 65.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2427/519Lyngby
Dorthe Møller: Tre lågskåle af stentøj. Delvist dekoreret med blå og grå glasurer. H. 8-13. Diam. 16,5-33. (3) A4
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/520Lyngby
Pablo Picasso: “Le vieux roi”, 1959 (6–1-59). Sign. i trykket Picasso med rødt. Litografi. Lysmål 65×50.
Sælges
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/522Lyngby
Hans J. Wegner: “GE 6”. Sovesofa af eg, opklappelig ryg med flet. Sæde betrukket med grå uld.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/523Lyngby
Peter Brandes: Uden titel. Sign. Peter Brandes, Kongelig P. 95. Glaseret lertøj. H. 76. Dia. 34.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/525Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 61”. Sofabord med stel af stål og kvadratisk plade af sort skifer. H. 32. L./B. 80.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2427/526Lyngby
Børge Jørgensen: Uden titel. Sign. Børge Jørgensen 1976. Poleret og mat stål samt sort bemalet stål. 96 x 58 x 49.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2427/528Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 22”. Et par hvilestole med stel af matforkromet stål. Sæde og ryg udspændt med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2427/529Lyngby
Lars Physant: "Ekstatisk II", 2005. Usign. Akryl på relief af træ. 88 x 72 x 2,6. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/531Lyngby
Poul Kjærholm: “PK 22”. Et par hvilestole med stel af matforkromet stål. Sæde og ryg udspændt med sort skind. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2427/532Lyngby
Hans Henrik Lerfeldt: Stående model. Sign. Lerfeldt 81. Goauche og airbrush på papir. Lysmål 31 x 23.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/534Lyngby
Richard Manz, Bodil Manz: To vaser samt et skulpturelt objekt af stentøj. Unika. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/535Lyngby
Anna Sørensen: Uden titel. Sign. AS 2013. Lertøj dekoreret med indridset mønster og polykrom glasur. H. 59.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2427/537Lyngby
Inger Rokkjær: Lågkrukke af stentøj modelleret i let kantet form. Dekoreret med gråhvid glasur med vertikale grønne dekorationer. H. 12,9.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/538Lyngby
Hans Scherfig: "Danmark dejligst". Sign. Scherfig 1932. Tusch på papir. Bladstørrelse 23 x 22.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/540Lyngby
Inger Rokkjær: Høj lågkrukke af rakubrændt stentøj modelleret i oval form med reliefdekor. H. 33. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2427/541Lyngby
Frodo Mikkelsen: Komposition. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 160. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/543Lyngby
Inger Rokkjær: Oval skål af rakubrændt stentøj, dekoreret med cremehvid glasur. Stemplet monogram. H. 5,5-6,3. B. 29,5. L. 32.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2427/544Lyngby
Jens Birkemose: "Figurer i natten". Sign monogram. Olie på lærred. 120 x 150. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2427/546Lyngby
Inger Rokkjær: Cirkulær krukke af rakubrændt stentøj. Dekoreret med lys turkisgrøn glasur med gråhvid og mørkegrå dekor. H. 12,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/547Lyngby
Mogens Balle: Rød, sort og hvid komposition. Sign. MB 57. Olie på lærred. 63 x 73.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/549Lyngby
Inger Rokkjær: Kande af rakubrændt stentøj, kandens midte med indridsninger i relief. Dekoreret med cremehvid glasur. H. 18.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2427/550Lyngby
Carl-Henning Pedersen: Frugter i skål. Sign. chp, 1955. Oliekridt på papir. Lysmål 35 x 50.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/552Lyngby
Inger Rokkjær: Lågkrukke af rakubrændt stentøj modelleret i firsidet form med påtrykt ornament på hver side. H. 22.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2427/553Lyngby
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. chp El Quseirr, 2004. Akvarel på papir. Bladstørrelse 31 x 47.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2427/555Lyngby
Bodil Manz: Sekstenkantet skål af tyndt porcelæn med høje sider. Dekoreret ud- og indvendigt med blåglaseret stregdekor. L. 21.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/556Lyngby
Pernille Pontoppidan Pedersen: "Objektiv Komposition II", 2021/2023. Sign. PPP. Glaseret keramik. 28 x 48 x 20.
Sælges
Vurdering :
16.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/558Lyngby
Bodil Manz: Sekstenkantet skål af porcelæn. Udvendigt dekoreret med gråbrun glaseret streg- og kantdekor. L. 16.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/559Lyngby
Pablo Picasso: “Bacchanale II”, fra mappen “La Flute Double”, 1967. Tryksign. i grøn. Litografi i farver. Lysmål 40×52.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2427/561Lyngby
Bodil Manz: Skulpturel vase af porcelæn. Delvis dekoreret med okkergul, koboltblå og sort glasur. H. 18.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2427/562Lyngby
Tage Mellerup: "Trio", 1944. Sign. Tage Mellerup med datering på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 100.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2427/564Lyngby
Erik Ole Jørgensen: Højrygget sofabænk af patineret eg. Løse hynder betrukket med originalt ternet gråbrunt uld.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/565Lyngby
Elna Fonnesbech-Sandberg: To kompositioner. Sign. på bagsiden hhv. 1987 og 1985. Mixed media. 47 x 33. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2427/567Lyngby
Vilhelm Wohlert: Sjælden pendel med organisk formet skærm af matglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/568Lyngby
Ingvald Holmefjord: Landskab, Corbières. Sign. IH 2003; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/571Lyngby
Per Kirkeby: "Taflen, Blatt V", 1984. Sign. PK 84, 6/15. Akvatinte. Bladstørrelse 70 x 90.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/573Lyngby
Jais Nielsen: Stor dråbeformet krukke af chamottestentøj modelleret med tre små hanke samt med indridsede dyre- og plantemotiver i relief. H. 43.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/574Lyngby
Pierre Alechinsky: Uden titel, 1990. Sign. Alechinsky, 6/99. Bladstørrelse 66x51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/576Lyngby
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med naturskind. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/577Lyngby
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky 1990, 6/99. Litografi og ætsning i farver. Bladstørrelse 67 x 51.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/579Lyngby
Dansk møbeldesign: Sæt på fire armstole af bøg. Sæde og ryg med flettet søgræs. (4)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2427/580Lyngby
Poul S. Nielsen: Model. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/582Lyngby
Johan Rohde: "Kongemønster". 10 bouillonskeer og 10 suppeskeer af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt 780 g. (20)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/583Lyngby
Inge Hørup: "Woman in red dress", 2010-14. Sign. Inge Hørup. Olie på lærred. 160 x 80. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2427/585Lyngby
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestik- og serveringsdele af sterlingsølv. (37)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/586Lyngby
Trine Boesen: "True Affection I". Sign. Trine Boesen, 36/230. Litografi i farver. Bladstørrelse 38 x 29. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2427/588Lyngby
Johan Rohde: "Kongemønster". Fiskebestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944 og efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1060 g. (20)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/589Lyngby
Ib Spang Olsen: "Før Terminen". Sign. Mixed media på karton. Lysmål 50x69.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/591Lyngby
Georg Jensen: Seks kaffeskeer af sterlingsølv med hamret overflade, skaft med dekor af blomsterknop. L. 10,8. (6)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/592Lyngby
Niels Reumert: "Danser Karl". Sign. Niels Reumert 2007 på bagsiden. Olie på lærred. 45 x 45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: