2427/885
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/884
Michael Kvium, Peter Klitgaard : "Det skinbarelige øje". Dvd samt signeret plakat med tegning. Plakat 47,5 x 36.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2427/883
Evgenij Klenø: Landskab med udsigt over marker. Sign. Klenø 64. Olie på lærred. 79 x 97.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2427/882
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med ben af sortbejdset træ, betrukket med mønstret møbelstof. 1940'erne. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2427/880
Dansk møbeldesign: Tre-personers sofa med ben af bejdset bøg, betrukket med rødt møbelstof. 1930-40'erne. L. 200.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/879
Ferdi Giardini: "Blow D-28". Ventilatorloftlampe af hvidt og klart plast. Udført hos Luceplan, Italien. H. 40. Diam. 140.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2427/870
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2427/873
Svend Wiig Hansen: "Blodets hav". Sign. Wiig Hansen, 88, trykt i 50 exp. Litografi i farver. Lysmål 36 x 50.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/872
E. Dragsted: Et sæt koniske salt- og peberbøsser af sterlingsølv. Dessin 440. Vægt ca. 42 g. H. 8,2. (2)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/869
Doris Bloom: Rytter og elsskovscene. Kul og koldnålsradering. Bladstørrelse 35 x 25 og Lysmål 34 x 19. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/868
Svend Wiig Hansen: Figurkomposition. Sign. Wiig 91, prøvetryk 1/1. Træsnit i farver, monotypi. Bladstørrelse 29 x 19.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2427/867
Rigmor Andersen: Fritstående skrivebord af kirsebærstræ. Front med fire skuffer og to udtræksplader ilagt glas.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/866
Jo Hammerborg: “Zenith”. Par pendler med skærme af børstet aluminium og antracitgråt metal. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
2427/865
Dansk møbeldesign: Skrivebord af teak med ben af forkromet metal. 1950-60'erne. H. 75. L. 150. B. 75.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
2427/861
Mogens Balle: Uden titel. Sign. Balle 66, 135/230. Træsnit i farver. Lysmål 40 x 47.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2427/860
Kari Svensson: Landskab, Færøerne. Sign. KS 03 samt på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/859
Max Parylewicz: Uden titel. Sign. på bagsiden M. Parylewicz, 2001. Olie på lærred. 180 x 260.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/853
Jens Sørensen: Parti fra Bakken. Sign. Jens Sørensen. Olie på lærred. 34 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2427/851
Dansk møbeldesign: Lænestol betrukket med to-farvet uld, ben af bejdset bøg. 1950'erne.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2427/845
Mogens Andersen: To kompositioner. Sign. Radering og litografi. Bladstørrelse 30 x 21 og 64 x 38. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/844
Vurdering :
1.200 DKK Ikke solgt
2427/843
Depeche Mode: Samling på 64 forskellige album herunder specialudgaver. (64)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2427/832
Ellen Krause: "Rosenbuket". 1978. Sign. Krause. Olie på lærred. 51 x 66.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2427/837
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2427/836
Anni & Bent Knudsen: Uro af messing med kugler af rød plast. 1960'erne. H. 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.950 DKK -
2427/834
William Hansen: Landskab med stynede popler. Sign. monogram 73. Olie på plade. 64 x 80.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/831
Peter Nicolaisen: Blomster. Sign. PN. Olie på lærred. 48 x 65.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/826
Anders Bruun-Møller: Uden titel. Sign. abm. Mixed media på papir. Lysmål 34,5 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/830
Peter Nicolaisen: Blomster. Sign. PN. Olie på lærred monteret på plade. 43 x 39.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2427/821
Louis Poulsen: "Waggon". Et par loftslamper af messing og aluminium med skærme af glas. Louis Poulsen. Diam. 25. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2427/815
Jo Hammerborg: "Kastor". Pendel med skaller af messing. Udført hos Fog & Mørup. 1960'erne. H. 37.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2427/820
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2427/819
Ubekendt maler, 20. årh.: Uden titel. Sign. Rich Wiggens. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
1.500 DKK Ikke solgt
2427/818
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2427/817
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2427/797
Dansk design: Bordlampe af messing og sortlakeret metal med kegleformet stamme. 1960'erne. H. 47.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
700 DKK -
2427/800
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2427/798
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/796
Dansk keramiker: Bordlampe af lertøj modeleret med skønvirkemønstre i relief. 1910-20'erne. H. 51.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
250 DKK -
2427/795
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/794
Mogens Balle: Uden titel, 1976. Sign. Balle, 79/300. Litografi i farver. Lysmål 54 x 64.
Vurdering :
1.500–2.400 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/793
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/792
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2427/791
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/790
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/780
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
500 DKK -
2427/785
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/784
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/781
Dansk design: Par gallerilamper af patineret messing med snorafbryder. 1940-50'erne. L. 24. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/779
Kylle Svanlund: "Candy". Et par bordlamper af opalglas med farvede striber. Holmegaard. H. eksl. montering 31. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/778
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2427/777
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/774
Mogens Andersen: To kompositioner. Usign. Aquatinte raderinger. Bladstørrelse 64 x 43 og 64 x 52. Uindrammet. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/771
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 102/110. Litografi. Bladstørrelse 66 x 48. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/772
Giancarlo Piretti: "Plia". Fire klapstole af forkromet stål, sæde og ryg af akryl. Udført hos Castelli. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2427/763
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/765
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/752
Aage Gitz-Johansen: "Finnmarken", 1954. Sign. monogram. Blæk på papir. Bladstørrelse 32 x 45. Uindrammet.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/747
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2427/727
Edith Kielland-Brandt: Opstilling med blomster og vaser. Sign. Edith Kielland-Brandt. Olie på lærred. 51 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/714
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt