-
2427/500Aarhus
Hans Scherfig: Landskab med kænguruer, 1961. Sign. Scherfig. Tempera på kraftigt papir. Lysmål 30 x 43.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/503Aarhus
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 48.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/506Aarhus
Frimod Joensen: Udsigt over en færøsk bygd. Sign. Frimod Joensen 1979. Olie på plade. 62 x 90.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/509Aarhus
Mogens Balle: Uden titel, 1979-80. Sign. MB. Olie på lærred. 38 x 46.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2427/512Aarhus
Bárdur Jakupsson: Komposition. Sign. Bá Jakupsson 17. Olie på lærred. 80 x 70.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2427/515Aarhus
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 82 x 65.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/518Aarhus
Albert Bertelsen: Vinterbegravelse, 1962. Sign. Albert Bertelsen med datering. Olie på lærred. 82 x 108.
Sælges
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
-
2427/521Aarhus
Knud Nielsen: Komposition, 1963. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 120 x 135.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/524Aarhus
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Sign. Rita Kernn-Larsen samt på bagsiden. Olie og collage på lærred. 67 x 79.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2427/527Aarhus
Hans J. Wegner: "GE 290A og 290". Høj- og lavrygget lænestol af eg, betrukket med mønstret møbelstof. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/530Aarhus
Helge Holmskov: "Par i omfavnelse". 1945. Sign. monogram 45. Skulptur af udhugget træ. H. 120.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/533Aarhus
Illum Wikkelsø: Sidebord med tre tilhørende folde/indskudsborde af riopalisander. Model 278. (4)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/536Aarhus
Albert Bertelsen: "Gl. Lås". 2008. Sign. Albert Bertelsen. Olie på lærred. 120 x 90.
Sælges
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
-
2427/539Aarhus
Georg Baselitz: "Norwegermädchen", 1986. Sign. G. Baselitz 86, 23/25. Radering. Lysmål 48 x 36.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/542Aarhus
Arne Jacobsen: ”Syveren”. Seks skalstole betrukket med cognacfarvet skind. Model 3107. Fritz Hansen. (6)
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
-
2427/545Aarhus
Piero Lissoni: "Extra Wall". Sofa bestående af 12 moduler, betrukket med grå møbelstof. Living Divani. (12)
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/548Aarhus
Arne Jacobsen: "Syveren". Ni armstole med stel af forkromet stål, betrukket med sort skind. Fritz Hansen, 2006. (9)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/551Aarhus
Paolo Venini: "Trilobi". Lysekrone med glasstænger ophængt i kæder. Udført hos Venini. 1970'erne. H. 140. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/554Aarhus
Erik Riisager Hansen: Fritstående skrivebord af palisander. Front med to skuffesektioner. H. 73/74. L. 160. B. 75.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/557Aarhus
Poul Kjærholm: "PK 22". Et par lænestole med stel af stål, betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/560Aarhus
Mario Marenco: "Sapporo". Sofagruppe af eg bestående af tre-personers sofa og to lænestole. Mobilgirgi. L. 206. (3)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2427/563Aarhus
Dansk møbeldesign: Lænestol med forben af eg og bagben af bøg, betrukket med blåt velour. 1930-40'erne.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2427/566Aarhus
Friedensreich Hundertwasser: "Good morning city - bleeding town". Tryksign., 7303/10000. Serigrafi. Lysmål 84 x 51.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/569Aarhus
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Lænestol af forkromet stål med sort skind.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/572Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på seks stole af eg, betrukket med møbelstof. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2427/575Aarhus
Hans J. Wegner: “CH 44”. Et par hvilestole af bøg, sæde med flettet papirgarn. Carl Hansen & Søn. (2)
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/578Aarhus
Poul Kjærholm: "PK 61". Sofabord med stel af stål og kvadratisk plade af sort skifer. Fritz Hansen. H. 32. L./B. 80.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/581Aarhus
Svend Åge Madsen: Huse, Færøerne. Sign. Sam. Olie på lærred. 60 x 60.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/584Aarhus
Helge Holmskov: Kvindetorso. Usigneret. Brændt ler. H. 70.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/587Aarhus
Sven Dalsgaard: Selvportræt. Sign. Sven Dalsgaard 1972. Ready made. 55 x 40.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/590Aarhus
Poul Cadovius, Lilly Just Lichtenberg: Sofabord med fod af stål, plade ilagt fliser. Udført hos CADO. H. 38. Diam. 126.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/593Aarhus
Michael Kvium: "Man kan hvad man vil". Sign. Kvium 90, 29/50. Radering. Lysmål 24,3 x 17.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/596Aarhus
Bjørn Wiinblad: To opsatser samt "Efterår" figur af lertøj. Sign. monogram. H. 30-36. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/599Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af patineret eg, front med fyldninger af rodtræ. 1940-50'erne. H. 86. L. 180. D. 53.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/602Aarhus
Dansk møbeldesign: Skrivebord af eg. Snedkermester L. Chr. Larsen. 1960-70'erne. H. 73. L. 135. B. 71.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/605Aarhus
Dansk møbeldesign: Tre Art Deco lænestole med stel af eg, løse hynder betrukket med rødt uld. 1930'erne. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/608Aarhus
Dansk snedkermester: Tre-personers Art Decó sofa med stel af mahogni. 1930'erne. L. 245.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/611Aarhus
Dansk design: Rektangulært vægspejl med ramme af massiv børstet messing. H. 175. B. 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/614Aarhus
Børge Mogensen: “Øresund”. Kommode af eg, front med otte skuffer. Karl Andersson & Söner. H. 69. B. 135. D. 46.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/617Aarhus
Børge Mogensen: “Øresund”. Skænk af eg, front med to skydelåger. Karl Andersson & Söner. H. 88. B. 135. D. 54.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/620Aarhus
Børge Mogensen: Kvadratisk sofabord af massiv eg. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 54. L. 90. B. 90.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/623Aarhus
C. W. F. France: "Jupiter". Et par stole med stel af teak, betrukket med sort og brunt skind. France & Søn. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/626Aarhus
Hans J. Wegner: “A 423”. Armstol med stel af eg, betrukket med brunt skind. Udført hos Planmøbel. 1950'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/629Aarhus
Svend Engelund: "Direktørmøde". 1975. Sign. SE 76. Olie på lærred. 90 x 130.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/632Aarhus
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med fire låger med udskæringer. 1970'erne. H. 84,5. B. 192. D. 49.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/635Aarhus
Sergei Sviatchenko: "Heritage of landscapes characters". Sign. Olie på lærred. 60 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/638Aarhus
Dansk møbeldesign: Et par lænestole med stel af sortbejdset træ, betrukket med mønstret møbelstof. 1940'erne. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/641Aarhus
Dansk snedkermester: Art Decó øreklapstol med stel af mahogni, bagside betrukket med sømbeslået skai. 1930'erne.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/644Aarhus
Dansk keramiker: Par bordlamper af stentøj modeleret med grafiske mønstre i relief. H. 69 inkl. montering. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2427/647Aarhus
Ubekendt møbeldesign: Liggestol af bambus og rattan med justérbar ryg. 1930-40'erne. L. 144-189.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/662Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner. Delvist sign. Akvarel, kul og gouache på papir. Bladstørrelse 21 x 30 .... (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/663Aarhus
Bjørn Nørgaard: Fire erotiske kompositioner. Sign. Bjørn Nørgaard 2017. 35 x 28, 29 x 37, 29 x 37 og 37,5 x 28. (4)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/664Aarhus
Shoichi Uchiyama: "Enigma 825". Stor pendel med kegleformet fatning af børstet aluminium, skærme af mat akryl.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/687Aarhus
Poul Ekelund: Landskab. Sign. Ekelund. Olie på lærred monteret på plade. 20 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/688Aarhus
Harald Leth: "Badestrand, Skive Fjord". Sign. HL. Olie på lærred. 23 x 37.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/690Aarhus
Johan Nobell: Surrealistisk komposition. 2015. Sign. JN 15. Olie på lærred. 48 x 63.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/692Aarhus
Vita Thymann: "Rød tjørn". 1973. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 56 x 66.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2427/700Aarhus
Dansk design: To papirkurve af patineret kernelæder. H. 25-29. Diam. 23. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/701Aarhus
Johannes A. Jørgensen: "Den rene romantik". Sign. Johs 76 samt på bagsiden. Olie på lærred. 49 x 75.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2427/702Aarhus
Lone Dupont: "Encoentro con dios", "Afrodite" og "Pegasus", 2000, 2001. Tre relieffer. Hver 19 x 15. Uindrammede. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2427/703Aarhus
Mie Mørkeberg: Uden titel. Sign. Mie Mørkeberg 19, 134/200. Litografi i farver. Bladstørrelse 29,5 x 39. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: