-
2427/608
Dansk snedkermester: Tre-personers Art Decó sofa med stel af mahogni. 1930'erne. L. 245.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/607
Corneille: "Grande terre à l’arc-en-ciel", 1995. Sign. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 97 x 76. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/597
Karl Gustav Hansen: Vandkande af sterlingsølv med hamret overflade. Buet hank beviklet med flet. H. 15,2.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/600
Kähler: En samling lertøj bestående af to vaser, en skål på fod samt et cirkulært fad. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2427/595
H. C. Bärenholdt: Buket i vase. Sign. HC Bärenholdt 1938. Olie på lærred. 84 x 72.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/596
Bjørn Wiinblad: To opsatser samt "Efterår" figur af lertøj. Sign. monogram. H. 30-36. (3)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/594
Johan Rohde: "Kongemønster". Et lille forskærersæt samt en sauceske med skafter af sterlingsølv. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2427/593
Michael Kvium: "Man kan hvad man vil". Sign. Kvium 90, 29/50. Radering. Lysmål 24,3 x 17.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/582
Johan Rohde: "Kongemønster". 10 bouillonskeer og 10 suppeskeer af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt 780 g. (20)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2427/592
Niels Reumert: "Danser Karl". Sign. Niels Reumert 2007 på bagsiden. Olie på lærred. 45 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2427/591
Georg Jensen: Seks kaffeskeer af sterlingsølv med hamret overflade, skaft med dekor af blomsterknop. L. 10,8. (6)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2427/590
Poul Cadovius, Lilly Just Lichtenberg: Sofabord med fod af stål, plade ilagt fliser. Udført hos CADO. H. 38. Diam. 126.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/589
Ib Spang Olsen: "Før Terminen". Sign. Mixed media på karton. Lysmål 50x69.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/583
Inge Hørup: "Woman in red dress", 2010-14. Sign. Inge Hørup. Olie på lærred. 160 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2427/588
Johan Rohde: "Kongemønster". Fiskebestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944 og efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1060 g. (20)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/587
Sven Dalsgaard: Selvportræt. Sign. Sven Dalsgaard 1972. Ready made. 55 x 40.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/586
Trine Boesen: "True Affection I". Sign. Trine Boesen, 36/230. Litografi i farver. Bladstørrelse 38 x 29. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/584
Helge Holmskov: Kvindetorso. Usigneret. Brændt ler. H. 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/565
Elna Fonnesbech-Sandberg: To kompositioner. Sign. på bagsiden hhv. 1987 og 1985. Mixed media. 47 x 33. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/581
Svend Åge Madsen: Huse, Færøerne. Sign. Sam. Olie på lærred. 60 x 60.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/580
Poul S. Nielsen: Model. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/563
Dansk møbeldesign: Lænestol med forben af eg og bagben af bøg, betrukket med blåt velour. 1930-40'erne.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2427/556
Pernille Pontoppidan Pedersen: "Objektiv Komposition II", 2021/2023. Sign. PPP. Glaseret keramik. 28 x 48 x 20.
Vurdering :
16.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/579
Dansk møbeldesign: Sæt på fire armstole af bøg. Sæde og ryg med flettet søgræs. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2427/562
Tage Mellerup: "Trio", 1944. Sign. Tage Mellerup med datering på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2427/578
Poul Kjærholm: "PK 61". Sofabord med stel af stål og kvadratisk plade af sort skifer. Fritz Hansen. H. 32. L./B. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/577
Pierre Alechinsky: Komposition. Sign. Alechinsky 1990, 6/99. Litografi og ætsning i farver. Bladstørrelse 67 x 51.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/576
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af af kirsebærtræ. Sædehynde betrukket med naturskind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2427/575
Hans J. Wegner: “CH 44”. Et par hvilestole af bøg, sæde med flettet papirgarn. Carl Hansen & Søn. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/567
Vilhelm Wohlert: Sjælden pendel med organisk formet skærm af matglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 60.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/574
Pierre Alechinsky: Uden titel, 1990. Sign. Alechinsky, 6/99. Bladstørrelse 66x51.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/573
Jais Nielsen: Stor dråbeformet krukke af chamottestentøj modelleret med tre små hanke samt med indridsede dyre- og plantemotiver i relief. H. 43.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/572
Henry Kjærnulf: Et sæt på seks stole af eg, betrukket med møbelstof. Udført hos Nyrup Møbelfabrik. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2427/571
Per Kirkeby: "Taflen, Blatt V", 1984. Sign. PK 84, 6/15. Akvatinte. Bladstørrelse 70 x 90.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/560
Mario Marenco: "Sapporo". Sofagruppe af eg bestående af tre-personers sofa og to lænestole. Mobilgirgi. L. 206. (3)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/569
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Lænestol af forkromet stål med sort skind.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2427/568
Ingvald Holmefjord: Landskab, Corbières. Sign. IH 2003; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/566
Friedensreich Hundertwasser: "Good morning city - bleeding town". Tryksign., 7303/10000. Serigrafi. Lysmål 84 x 51.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/558
Bodil Manz: Sekstenkantet skål af porcelæn. Udvendigt dekoreret med gråbrun glaseret streg- og kantdekor. L. 16.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2427/564
Erik Ole Jørgensen: Højrygget sofabænk af patineret eg. Løse hynder betrukket med originalt ternet gråbrunt uld.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2427/543
Inger Rokkjær: Oval skål af rakubrændt stentøj, dekoreret med cremehvid glasur. Stemplet monogram. H. 5,5-6,3. B. 29,5. L. 32.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/559
Pablo Picasso: “Bacchanale II”, fra mappen “La Flute Double”, 1967. Tryksign. i grøn. Litografi i farver. Lysmål 40×52.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2427/557
Poul Kjærholm: "PK 22". Et par lænestole med stel af stål, betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2427/550
Carl-Henning Pedersen: Frugter i skål. Sign. chp, 1955. Oliekridt på papir. Lysmål 35 x 50.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/554
Erik Riisager Hansen: Fritstående skrivebord af palisander. Front med to skuffesektioner. H. 73/74. L. 160. B. 75.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2427/553
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. chp El Quseirr, 2004. Akvarel på papir. Bladstørrelse 31 x 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2427/552
Inger Rokkjær: Lågkrukke af rakubrændt stentøj modelleret i firsidet form med påtrykt ornament på hver side. H. 22.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2427/549
Inger Rokkjær: Kande af rakubrændt stentøj, kandens midte med indridsninger i relief. Dekoreret med cremehvid glasur. H. 18.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/551
Paolo Venini: "Trilobi". Lysekrone med glasstænger ophængt i kæder. Udført hos Venini. 1970'erne. H. 140. Diam. 22.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2427/545
Piero Lissoni: "Extra Wall". Sofa bestående af 12 moduler, betrukket med grå møbelstof. Living Divani. (12)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2427/548
Arne Jacobsen: "Syveren". Ni armstole med stel af forkromet stål, betrukket med sort skind. Fritz Hansen, 2006. (9)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2427/547
Mogens Balle: Rød, sort og hvid komposition. Sign. MB 57. Olie på lærred. 63 x 73.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/546
Inger Rokkjær: Cirkulær krukke af rakubrændt stentøj. Dekoreret med lys turkisgrøn glasur med gråhvid og mørkegrå dekor. H. 12,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/540
Inger Rokkjær: Høj lågkrukke af rakubrændt stentøj modelleret i oval form med reliefdekor. H. 33. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/544
Jens Birkemose: "Figurer i natten". Sign monogram. Olie på lærred. 120 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2427/542
Arne Jacobsen: ”Syveren”. Seks skalstole betrukket med cognacfarvet skind. Model 3107. Fritz Hansen. (6)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2427/539
Georg Baselitz: "Norwegermädchen", 1986. Sign. G. Baselitz 86, 23/25. Radering. Lysmål 48 x 36.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/538
Hans Scherfig: "Danmark dejligst". Sign. Scherfig 1932. Tusch på papir. Bladstørrelse 23 x 22.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/537
Inger Rokkjær: Lågkrukke af stentøj modelleret i let kantet form. Dekoreret med gråhvid glasur med vertikale grønne dekorationer. H. 12,9.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/533
Illum Wikkelsø: Sidebord med tre tilhørende folde/indskudsborde af riopalisander. Model 278. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2427/535
Anna Sørensen: Uden titel. Sign. AS 2013. Lertøj dekoreret med indridset mønster og polykrom glasur. H. 59.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/534
Richard Manz, Bodil Manz: To vaser samt et skulpturelt objekt af stentøj. Unika. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK