-
2427/508Lyngby
Marika Mäkelä: "Signed Place", 1995. Sign. på bagsiden Marika Mäkelä samt dateret. Olie, pigment og bladguld på lærred. 128 x 120 cm. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2427/514Lyngby
Leif Sylvester: "Apport". Sign. Sylvester 2015. Akryl på lærred. 60 x 50.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/529Lyngby
Lars Physant: "Ekstatisk II", 2005. Usign. Akryl på relief af træ. 88 x 72 x 2,6. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/532Lyngby
Hans Henrik Lerfeldt: Stående model. Sign. Lerfeldt 81. Goauche og airbrush på papir. Lysmål 31 x 23.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/541Lyngby
Frodo Mikkelsen: Komposition. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 160. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/544Lyngby
Jens Birkemose: "Figurer i natten". Sign monogram. Olie på lærred. 120 x 150. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
-
2427/565Lyngby
Elna Fonnesbech-Sandberg: To kompositioner. Sign. på bagsiden hhv. 1987 og 1985. Mixed media. 47 x 33. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2427/568Lyngby
Ingvald Holmefjord: Landskab, Corbières. Sign. IH 2003; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/580Lyngby
Poul S. Nielsen: Model. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/583Lyngby
Inge Hørup: "Woman in red dress", 2010-14. Sign. Inge Hørup. Olie på lærred. 160 x 80. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2427/589Lyngby
Ib Spang Olsen: "Før Terminen". Sign. Mixed media på karton. Lysmål 50x69.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/592Lyngby
Niels Reumert: "Danser Karl". Sign. Niels Reumert 2007 på bagsiden. Olie på lærred. 45 x 45.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/604Lyngby
Giovanni Meloni: Komposition. Sign. Giovanni Meloni 73. Olie på lærred. 100 x 100.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/610Lyngby
Elna Fonnesbech-Sandberg: Tre kompositioner. Én sign. på bagsiden. Mixed media. 24 x 28, 28 x 26 og 30 x 24. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/619Lyngby
Ole Schwalbe: Vægmaleri, 1956. Udført til Frederiksberg Bogtrykkeri på Howitzvej 51. Maleriet er professionelt nedtaget. (3)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2427/643Lyngby
Mogens Andersen: Seks kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 13 x 21 til 29 x 22. Uindrammet. (6)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/646Lyngby
Ole Folmer Hansen: "In the mood". Sign. Ole Folmer Hansen IV 2010 på bagsiden. Olie på træ. 59,5 x 59,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/649Lyngby
Mogens Andersen: Seks kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 21 x 15 til 30 x 21. Uindrammet. (6)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/656Lyngby
Albert Mertz: Uden titel. Sign. AM 20-1-65. Gouache på papir. Bladstørrelse 39 x 30.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/665Lyngby
Richard Winther: “Gul dame/høst-pige”. Sign. med titel og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 98x68.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/667Lyngby
Christopher Galvin-Harrison: "Head study". Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 92x71,5.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2427/673Lyngby
Jesper Christiansen: Uden titel. Sign. med dedikation og datering på bagsiden. Olie på lærred. 51x51.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/675Lyngby
Mogens Andersen: Syv kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 10 x 16 til 24 x 17. Uindrammet. (7)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/680Lyngby
Vibeke Alfelt: "Hesteflok". Sign. monogram 1972. Olie på plade. 48 x 58.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/685Lyngby
Frodo Mikkelsen: Uden titel, 2006. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 150. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2427/695Lyngby
Claus Carstensen: "Reflexions sur la Violence (Kitsch 1 ) #2, 1984. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 180 x 150. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/698Lyngby
Svend Wiig Hansen: Uden titel. Sign. SWH. Olie på lærred. 52x58.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/699Lyngby
Nils Erik Gjerdevik: "Born to Gamble". Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 60x50.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2427/729Lyngby
Albert Bertelsen: "Rustkomposition". Sign. Albert Bertelsen med dedikation, 6-9-1988. Akvarel på papir. 33 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/742Lyngby
Erik Clausen: Komposition. Sign. Clausen 2019. Akvarel på papir. Bladstørrelse 68 x 49.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/743Lyngby
Erik Jørgensen: To kompositioner. Én sign. Erik Jørgensen 92. Olie på papir. Størrelse varierer. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/746Lyngby
Jiri Georg Dokoupil: Model. Sign. d 89. Tusch på papir. Bladstørrelse 70 x 50.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/768Lyngby
Peter Bonde: "U.T.", 2007. Sign. Olie med collage på lærred. 130 x 115. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: