-
2427/500Aarhus
Hans Scherfig: Landskab med kænguruer, 1961. Sign. Scherfig. Tempera på kraftigt papir. Lysmål 30 x 43.
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/506Aarhus
Frimod Joensen: Udsigt over en færøsk bygd. Sign. Frimod Joensen 1979. Olie på plade. 62 x 90.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/538Lyngby
Hans Scherfig: "Danmark dejligst". Sign. Scherfig 1932. Tusch på papir. Bladstørrelse 23 x 22.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/595Lyngby
H. C. Bärenholdt: Buket i vase. Sign. HC Bärenholdt 1938. Olie på lærred. 84 x 72.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/598Lyngby
Mogens Lorentzen: "Buket med en dame.", 1935. Sign. ML; Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 76 x 76.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/601Lyngby
Anton Hansen: Uden titel. Betegnet på bagsiden Anton Hansen. Olie på plade. 62 x 76.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/628Lyngby
Victor Steensgaard: Hyldebærbusk. Sign. V. Steensgaard, 1925. Akvarel på papir. Lysmål 71 x 72.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2427/666Lyngby
Karl Larsen: Selvportræt. Sign. Karl Larsen. Olie på lærred. 93x73.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/671Lyngby
Viggo Rohde: Uden titel. Sign. Viggo Rohde. Olie på lærred. 80x68.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/678Lyngby
Herdis Gelardi: Opstilling med frugter og flaske. Sign. Herdis Gelardi, 64 Olie på masonit. 40 x 62.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/686Lyngby
Axel Lind: Landskab med sø. Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 35 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/696Lyngby
Lauritz Hartz: Landskab med vej. Grønnehave, Foraar. Sign. LH. Olie på lærred. 58x69.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/716Lyngby
Harald Engman: Place du tertre, Paris, 1924. Usign. Olie på lærred. 30 x 38.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2427/717Lyngby
Sigurd Swane: Opstilling med gule tulipaner. Sign. Ssw. Olie på lærred. 49x40,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/725Lyngby
Harald Engman: Selvportræt. Sign. Engman - 29. Olie på plade. 22 x 16.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2427/730Lyngby
Asta Ring Schultz: Ved Arenes de Lutece, Paris, Maj, 1947. Sign. A.R.S. Olie på lærred. 31 x 36.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/737Lyngby
Piet Pierre Moget: Kvindeportræt. Sign. P. Moget 53. Kul på papir i to dele. Lysmål 60 x 45.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/740Lyngby
Tyge Bendix: Interiør med nøgenmodel. Sign. på udstillingsetiket på bagsiden. Olie på plade. 56 x 76.
Sælges
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/745Lyngby
Harald Engman: Opstilling med blomster. Sign. Harald Engman 59. Olie på lærred. 31 x 21.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/748Lyngby
Erik Stæhr-Nielsen: Kystparti med skibe. Sign. E. Stæhr-Nielsen, 1910. Olie på lærred. 18 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/767Lyngby
J. F. Willumsen: Æbleplukkere. Motiv med far og søn. Sign. JF. Willumsen, New York 1900. Blyant, tusch og kridt på papir. Papirstørrelse 44,5 x 20,5.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/790Aarhus
Kræsten Iversen: Opstilling. Sign. K.I. Olie på lærred. 52 x 63.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/798Aarhus
Kræsten Iversen: Havneparti. Sign. K.I. Olie på lærred. 65 x 85.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/800Aarhus
Kræsten Iversen: Landskab med gæs. Sign. K.I. Olie på lærred. 46,5 x 68.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/870Aarhus
Kjeld Hansen: Parti fra Svaneke, Bornholm. Sign. Kj. H. Olie på lærred. 69 x 94.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud: