-
2427/675
Mogens Andersen: Syv kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 10 x 16 til 24 x 17. Uindrammet. (7)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2427/686
Axel Lind: Landskab med sø. Sign. Axel Lind. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/666
Karl Larsen: Selvportræt. Sign. Karl Larsen. Olie på lærred. 93x73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/685
Frodo Mikkelsen: Uden titel, 2006. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2427/680
Vibeke Alfelt: "Hesteflok". Sign. monogram 1972. Olie på plade. 48 x 58.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/678
Herdis Gelardi: Opstilling med frugter og flaske. Sign. Herdis Gelardi, 64 Olie på masonit. 40 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/677
Alexander Tovborg: Komposition. Usigneret. Bly og akvarel på papir. Bladstørrelse 56 x 75.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/673
Jesper Christiansen: Uden titel. Sign. med dedikation og datering på bagsiden. Olie på lærred. 51x51.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2427/671
Viggo Rohde: Uden titel. Sign. Viggo Rohde. Olie på lærred. 80x68.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/646
Ole Folmer Hansen: "In the mood". Sign. Ole Folmer Hansen IV 2010 på bagsiden. Olie på træ. 59,5 x 59,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2427/649
Mogens Andersen: Seks kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 21 x 15 til 30 x 21. Uindrammet. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/656
Albert Mertz: Uden titel. Sign. AM 20-1-65. Gouache på papir. Bladstørrelse 39 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2427/667
Christopher Galvin-Harrison: "Head study". Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 92x71,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/665
Richard Winther: “Gul dame/høst-pige”. Sign. med titel og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 98x68.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/643
Mogens Andersen: Seks kompositioner. Alle sign. Akvarel på papir. Bladstørrelse 13 x 21 til 29 x 22. Uindrammet. (6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2427/662
Aage Gitz-Johansen: Tre kompositioner. Delvist sign. Akvarel, kul og gouache på papir. Bladstørrelse 21 x 30 .... (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/635
Sergei Sviatchenko: "Heritage of landscapes characters". Sign. Olie på lærred. 60 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2427/629
Svend Engelund: "Direktørmøde". 1975. Sign. SE 76. Olie på lærred. 90 x 130.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/601
Anton Hansen: Uden titel. Betegnet på bagsiden Anton Hansen. Olie på plade. 62 x 76.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/598
Mogens Lorentzen: "Buket med en dame.", 1935. Sign. ML; Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 76 x 76.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/619
Ole Schwalbe: Vægmaleri, 1956. Udført til Frederiksberg Bogtrykkeri på Howitzvej 51. Maleriet er professionelt nedtaget. (3)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/610
Elna Fonnesbech-Sandberg: Tre kompositioner. Én sign. på bagsiden. Mixed media. 24 x 28, 28 x 26 og 30 x 24. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/604
Giovanni Meloni: Komposition. Sign. Giovanni Meloni 73. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2427/595
H. C. Bärenholdt: Buket i vase. Sign. HC Bärenholdt 1938. Olie på lærred. 84 x 72.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/592
Niels Reumert: "Danser Karl". Sign. Niels Reumert 2007 på bagsiden. Olie på lærred. 45 x 45.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2427/589
Ib Spang Olsen: "Før Terminen". Sign. Mixed media på karton. Lysmål 50x69.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/583
Inge Hørup: "Woman in red dress", 2010-14. Sign. Inge Hørup. Olie på lærred. 160 x 80. Uindrammet.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2427/565
Elna Fonnesbech-Sandberg: To kompositioner. Sign. på bagsiden hhv. 1987 og 1985. Mixed media. 47 x 33. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/581
Svend Åge Madsen: Huse, Færøerne. Sign. Sam. Olie på lærred. 60 x 60.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/580
Poul S. Nielsen: Model. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 55.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/562
Tage Mellerup: "Trio", 1944. Sign. Tage Mellerup med datering på bagsiden. Olie på lærred. 70 x 100.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2427/568
Ingvald Holmefjord: Landskab, Corbières. Sign. IH 2003; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/550
Carl-Henning Pedersen: Frugter i skål. Sign. chp, 1955. Oliekridt på papir. Lysmål 35 x 50.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/553
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. chp El Quseirr, 2004. Akvarel på papir. Bladstørrelse 31 x 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2427/547
Mogens Balle: Rød, sort og hvid komposition. Sign. MB 57. Olie på lærred. 63 x 73.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2427/544
Jens Birkemose: "Figurer i natten". Sign monogram. Olie på lærred. 120 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2427/541
Frodo Mikkelsen: Komposition. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 160. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2427/538
Hans Scherfig: "Danmark dejligst". Sign. Scherfig 1932. Tusch på papir. Bladstørrelse 23 x 22.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/532
Hans Henrik Lerfeldt: Stående model. Sign. Lerfeldt 81. Goauche og airbrush på papir. Lysmål 31 x 23.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/529
Lars Physant: "Ekstatisk II", 2005. Usign. Akryl på relief af træ. 88 x 72 x 2,6. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2427/524
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Sign. Rita Kernn-Larsen samt på bagsiden. Olie og collage på lærred. 67 x 79.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
-
2427/521
Knud Nielsen: Komposition, 1963. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 120 x 135.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
2427/506
Frimod Joensen: Udsigt over en færøsk bygd. Sign. Frimod Joensen 1979. Olie på plade. 62 x 90.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2427/518
Albert Bertelsen: Vinterbegravelse, 1962. Sign. Albert Bertelsen med datering. Olie på lærred. 82 x 108.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
-
2427/512
Bárdur Jakupsson: Komposition. Sign. Bá Jakupsson 17. Olie på lærred. 80 x 70.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/515
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 82 x 65.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2427/509
Mogens Balle: Uden titel, 1979-80. Sign. MB. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2427/514
Leif Sylvester: "Apport". Sign. Sylvester 2015. Akryl på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
2427/511
Cathrine Raben Davidsen: "Echo", 2011. Sign. CRD på bagsiden. Olie på lærred. 50 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
2427/508
Marika Mäkelä: "Signed Place", 1995. Sign. på bagsiden Marika Mäkelä samt dateret. Olie, pigment og bladguld på lærred. 128 x 120 cm. Uindrammet.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
2427/500
Hans Scherfig: Landskab med kænguruer, 1961. Sign. Scherfig. Tempera på kraftigt papir. Lysmål 30 x 43.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK