-
2427/163
Vilhelm Bissen: Tubal-Kain, verdens første smed. Sign. V. Bissen. Skulptur af patineret bronze. H. 28.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2427/162
Nielsine Petersen: Tyr. Sign. Nielsine Petersen. Skulptur af patineret bronze. H. 17. L. 27. B. 14.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/161
Harry Kluge: Sol fra en døråbning i et dunkelt rum. Sign. Harry Kluge 1939. Olie på lærred. 80 x 56.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/160
Vilhelm Bille: Marine med dansk sejlskib. Sign. Vilh. Bille. Olie på lærred. 38 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/158
Thorvald Niss: Udsigt fra en kyst. Sign. Niss 1895. Olie på lærred monteret på lærred. 28 x 23,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2427/159
Peter Tom-Petersen: Kanalparti fra København. Sign. Tom P. Olie på lærred monteret på malepap. 28 x 37,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/157
Valentin Wassner: Et par portrætter af Hr. Senator Petersen samt Fru Senator Petersen. Sign. V. Wassner 1845. Olie på lærred. 34 x 27,5. (2).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/155
Marie Sandholt: “Modelstudie”. Sign. M. S. Olie på lærred. 56,5 x 35,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2427/154
Dansk maler, 19. årh.: Opstilling med en kurv med blomster og kirsebær. Usigneret. Olie på lærred. 26 x 32.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/153
Ubekendt maler, 19. årh.: Udsigt over et bjerglandskab med en hytte. Sign. V. F. Olie på papir monteret på lærred. 22 x 17. Uindrammet.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2427/139
Vilhelm Melbye: Solnedgang over en kyst med fiskerbåde. Sign. V.M. 62. Olie på papir monteret på lærred. 22,5 x 33,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2427/152
Emanuel A. Petersen: Grønlandsk landskab med personer. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/151
Keika Hyakugiku. 1893. One hundred Chrysanthemums. 25 handcoloured woodcuts. (1)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/149
Torsten Kruse: "Kurt"/"Moshulu". Sign. T. Kruse 99. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2427/148
Axel Helsted: Fiskere ved en sø. Sign. AH. Olie på lærred. 42 x 59.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/147
A Chinese partly gilt bronze figure of the Daoist deity Bixia Yuanjin. Ming 1368–1644. Weight 2747 g. H. 32 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/146
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med blomster. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 39 x 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/145
Hans Harder: Udsigt over Frederikslund ved Slagelse. 1868. Usigneret. Verso betegnet Hans Harder Sorø 1868. Olie på lærred. 65 x 86.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/144
Russisk pengekiste af metal, indvendigt dekoreret med navnetræk og årstal 1883. 19. årh. H. 17,5. B. 40. D. 31.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/142
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 92 x 71.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/141
A Chinese gilt copper alloy figure of Amitayus. 18th century. Weight 357 g. H. 11.5 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2427/138
Versace: "Medusa" bestik af sølvplet bestående af 48 dele. Udført hos Rosenthal. 20. årh. (48)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/128
Oscar Matthiesen: Portræt af en hvid hest. Sign. monogram, 1932. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2427/136
Boris Krilov: Høstlandskab med arbejdende folk. Sign. B. Krilov. Olie på lærred. 96 x 136.
Vurdering :
3.000–4.500 DKK Ikke solgt
-
2427/135
A Chinese gilt copper alloy figure of White Tara. 18th-19th century. Weight 364 g. H. 11 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2427/133
Hans Emil Jahn: Et norsk landskab med en brusende elv. Sign. H. Jahn 1880. Olie på lærred. 87 x 66.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/132
En samling kinesiske figurer af udskåret træ visende afstraffelsesmetoder m.m. 20. årh.s første halvdel. H. 7-8,5. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2427/130
Christian Clausen: Interiør fra et atelier med en kvindelig model. Sign. monogram. Olie på lærred. 40 x 53.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/129
A Chinese gilt copper alloy figure of Amitayus. Qianlong 1736–1795. Weight 714 g. H. 18.5 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/127
Constant Troyon: Marklandskab med køer. Sign. C. Troyon. Olie på lærred. 69 x 55.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/126
Samling kinesisk porcelæn, dekoreret i farver og underglasur blå. 18.-20. årh. H. 3-10,5. (9)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/125
Barok hængeskab af egetræ med hemmelige rum, prydet med gennembrudte skæringer. 18. årh. H. 68. B. 60. D. 28.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/124
Søren Lund: Parti med to heste, der spændes for en plov. Sign. Søren Lund 1886. Olie på lærred. 108 x 142.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/123
A Tibetan gilt metal alloy figure of a Gelugpa lama. 18th century. Weight 338 g. H. 11.5 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
2427/122
Ubekendt maler, 18. årh.: Mytologisk scene. Signeret. Olie på metal. Oval 36 x 46.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/121
Christian David Gebauer: Parti fra en sneklædt gård med heste. Usigneret. Olie på lærred. 36 x 49.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/120
Thangka med mandala. Farvepigment på lærred. Samt figur af udskåret træ. Tibet. 19. årh. Billedfelt 24 x 24. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/119
Klassisk figur efter antik 'The Townley Diskobolos', malet kunststen. 20. årh.s begyndelse. H. 170.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/118
Ubekendt maler, ca. 1900: Interiør med en ældre herre ved spisebordet. Usigneret. Olie på lærred. 39 x 49.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
-
2427/117
A Tibetan gilt copper alloy figure of Bakula, the ninth arhat. 16th-17th century. Weight 513 g. H. 12 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2427/116
Lysekrone af patineret bronze med 12 svungne lysarme. Ca. 1900. H. ca. 85. Diam. 89.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/115
Hugo V. Pedersen: To unge kvinder med guldsmykker. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 65 x 89.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2427/114
Kinesisk flaskevase af porcelæn, dekoreret i okseblodsglasur. Qing. Ca. 1900. H. 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2427/113
Dansk flisebord af bemalet træ, pladen med 24 hollandske fliser. Fliserne 18. årh.s slutning. Bordet, rokoko form, 19. årh.s anden halvdel. H. 78. L. 85. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2427/112
Constantin Hansen: Portræt af Anna Mathea Hammerich. Sign. Const H 1855. Blyant på papir. Lysmål 23 x 19,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/111
A Chinese gilt copper alloy figure of Amitayus.Qianlong 1736-1795. Weight 1302 g. H. 17 cm.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
2427/110
Et par kinesiske stole af sortlakeret bambus, sekskantet sæde med gennembrudt ornamentik i ryg. Ca. 1900. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2427/93
Ebbe Sadolin, Svend Jespersen, Rasmus Harboe: Fire figurer af fajance, dekorerede i farver. Royal Copenhagen. (4)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/109
Jacob Petersen: Skibsportræt af sejlskib ud for Kronborg. Sign. J. Petersen 1841. Vandfarve og gouache på papir. Lysmål 47 x 65.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/108
Et par kinesiske emaille-sur-bisquit figurer i form af påfugle. Mrk. Zhu Maosheng. Republik 1912-1949. H. 25. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/107
Dansk flisebord af bemalet og forgyldt træ, plade med 18 hollandske fliser dekoreret i blåt, sarg med skuffe. Fliser 18. årh.s slutning. Bord 19. årh.s slutnin
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/106
Engelsk maler, 19. årh. : To personer i samtale foran et stråtækt hus. Sign. J. Moore. Olie på plade. 35 x 31.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/105
A Tibetan/Nepali gilt figure of eightarmed Avalokitesvara. 15th-16th century. Weight 402 g. H. 13 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2427/104
Fransk urgarniture af forgyldt bronze, bestående af kaminur og et par kandelabre. 19. årh.s slutning. H. 58 og 59. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/101
Lille senempire pengeskab af sortmalet jern, plint af sortmalet træ med skuffe. Danmark, 19. årh.s første halvdel. H. 96. B. 40. D. 34.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/103
Ubekendt maler, 19. årh.: Almueinteriør med en kvinde, der giver sine børn et æble. Utydelig sign. Olie på lærred. 100 x 74.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2427/102
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i guld på powder blue grund. Kangxi (1668-1722) og 19. årh. H. 23. Diam. 17.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/100
Federico Barocci, efter, ca. 1700: "Noli Me Tangere". (Rør mig ikke). Usigneret. Olie på lærred. 51 x 39.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/99
Marius Hammer: Art Nouveau tazza af sølv og indfattet glas samt stamme med emaljearbejde. Stemplet M. Hammer. 930S. H. 14,5 cm Diam. 16 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2427/97
Wenzel Tornøe: Et Italiensk køkkeninteriør med en kvinde, der skænker vin for en munk. Sign. Wenzel Tornøe. Olie på lærred. 49,5 x 62.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/96
Kinesisk figur af porcelæn i form af Budai, dekoreret i farver. Zhumaoji. Republik 1912–1949. H. 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/95
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 155. B. 65.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt