-
2427/255
Tysk karaffel af glas med montering af sølv. JD. Schlessiner & Söhne. Svensk efterstempling. Ca. 1900. H. 22 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/256Aarhus
Ubekendt maler, 17-18. årh.: David og Batseba. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 25 x 20.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/257Aarhus
Jan Dirksz Both, kopi efter, 18. årh.: Italiensk landskab. Senere påført signatur V Goyen 1646. Olie på lærred. 49 x 61.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/258Aarhus
"Autoriseret kollektion. Almindeligt dansk vare og industri-lotteri". Reklameskilt af emaljeret metal. 75 x 58.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2427/243Lyngby
Fem Karl Johan vandglas prydet med slibninger. Sverige 19. årh. H. 10 cm. (5)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/259Aarhus
Par havefigurer af patineret bronze i form af traner. 20./21. årh. H. 119 og 142. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/260Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Portræt af Cardinal de Richelieu. Usigneret. Olie på lærred. 67 x 56.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/261Aarhus
Anthony van Dyck, efter, 18. årh.: Portræt af en fornem kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 77 x 64.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/262Aarhus
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i farver med guder og børn. Mærket Yi Pin Tang. 20. årh. H. 7. Diam. 15.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/263Aarhus
Meissen porcelæn bestående af urtepotteskjuler og kaffekande. Tyskland. 19. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/264Lyngby
A Chinese bronze figure of Guanyin seated in lotus throne. Ming 13681644. Weight 8510 g. H. 47 cm.
Sælges
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/265Lyngby
A Chinese gilt copper alloy figure of Guanyin. Ming 1368-1644. Weight 1545 g. H. 24 cm.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/266Lyngby
Franz Liborius Schmitz, tilskrevet: Silhouetklip forestillende medlemmer af den adelige slægt Krabbe. 19. årh.s begyndelse. 29 x 36 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/267Lyngby
God fransk jernmonteret flintlåspistol omkring 1700 af Fafchamps. (1)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/268Lyngby
A Tibetan gilt copper alloy figure of a Drikung Kagyu lama. 18th century. Weight 1128 g. H. 16 cm.
Sælges
Vurdering :
25.000–35.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/269Lyngby
Kinesisk figur af patineret bronze i form af siddende Guanyin. Ming 1368-1644. Vægt 1278 g. H. 23 cm.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2427/270Lyngby
A Korean bronze mirror cast with phoenixes and flowers. Goryo dynasty 918-1392. Diam. 16.5 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/271Lyngby
Stor patineret bronze røgelseskar på tre dyrepoter. Mærket Ming Xuande Fifth year, lavet af Wu Bangzuo. 17. årh. H. 47 cm. L. 55 cm.
Sælges
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Næste bud:
-
2427/272Lyngby
Kinesisk plakette af porcelæn, dekoreret i farver med figursceneri. Indrammet. Republic 1912-1949. Lysmål 37,5 x 24,5 cm.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/273Lyngby
Kinesisk plakette af porcelæn. Signeret Jin Qishi. Indrammet. Republic 1912-1949. Lysmål 37,5 x 24,5 cm.
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
-
2427/274Aarhus
Carl Johannes Jensen: Opstilling med roser. Sign. CJ, 1 aug 1928. Olie på lærred. 42 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/275Lyngby
A pair of Chinese cloisonné enamel 'holy water' vases, ganlu ping. Qianlong. (2)
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
-
2427/276Lyngby
A pair of Chinese cloisonné enamel bowls. Base with four-character Jingtai mark, 17th century. (2)
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
-
2427/277Lyngby
Figur af forgyldt bronze i form af Grøn Tara sidende i lalitasana. 16. årh. Vægt 680 g. H. 12 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/278Lyngby
A Chinese export silver five-piece tea and coffee service. Weight 2,144 g. (5)
Sælges
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
-
2427/279Aarhus
Wilhelm Zillen: Parti med en rødbroget ko og tre får. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 61.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/280Aarhus
Dansk maler, 20. årh.: Kystparti med skibe på det stille vand. Sign. C. M. 1922. Olie på lærred. 45 x 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/281Aarhus
Holger Lübbers: Stille dag på stranden med østerssamlere. Sign. H. Lübbers 1901. Olie på lærred. 66 x 98.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/282Lyngby
Kinesisk Canton vase, dekoreret i emaljefarver og guld. 19. årh.s slutning. Nu monteret til lampe.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/283Lyngby
Tre kriss - den ene i skede. (3)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/284Aarhus
Ubekendt maler, cirka 1800: Sydlandsk landskab med udsigt til sø og landsby. Usigneret. Olie på træ. 22,5 x 31.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2427/285Lyngby
A large Chinese famille rose 'Eight dragons' fish bowl, Qing late 19th century. H. 45 cm Diam. 52 cm. Hardwood stand.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/286Lyngby
Ægvase af porcelæn, korpus med prospektmaleri af Børsen i København. Låg dekoreret med forbogstaverne 'EM' i guld.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/287Aarhus
Carl Fischer: Fra den finsk-russiske vinterkrig. 1940. Sign. Carl Fischer. Olie på plade. 61 x 72.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/288Aarhus
Heinrich Dohm: En mor læser med sin datter. Sign. H. Dohm 1904. Olie på lærred monteret på lærred. 60 x 75.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2427/289Aarhus
Et par franske empire stager af forgyldt bronze med runde fodstykker, prydet med ciseleringer. 19. årh. H. 21. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud: