-
2427/255
Tysk karaffel af glas med montering af sølv. JD. Schlessiner & Söhne. Svensk efterstempling. Ca. 1900. H. 22 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/223
Pokal af hammerslået sølv, Aug. Hahn, 1918. Vægt 764 g. H. 32 cm.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2427/213
Fiskebestik af sølv smedet i rokokodesign. F. Heimbürger m.fl. Vægt 1110 g. (22)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2427/212
Teservice af sterlingsølv, William Hutton & Sons Ltd, Sheffield 1918. Vægt 645 g. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/211
To kasseroller af sølv, med stjerthank af træ. Den ene A. Dragsted, København 1919, den anden med kinesisk eksportsølvstemplet. Derudover tripod flødekande. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/208
Ovalt fad af sølv, Grann & Lagley, København 1941. Vægt 768 g. 28 x 38 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2427/206
Saucebåd af sølv, ligeknækket rokokoform, på fast underfad. Københavns bymærke 1939. Vægt 630 g. L. 24 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2427/138
Versace: "Medusa" bestik af sølvplet bestående af 48 dele. Udført hos Rosenthal. 20. årh. (48)
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2427/99
Marius Hammer: Art Nouveau tazza af sølv og indfattet glas samt stamme med emaljearbejde. Stemplet M. Hammer. 930S. H. 14,5 cm Diam. 16 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
2427/87
Art Nouveau lågpokal af sterlingsølv. Marineministeriets Ærespræmie 1910. A. Michelsen. København 1908. Vægt 919 g. H. 37 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/57
En samling af kongeligt sølv hidhørende fra Prinsesse Thyra af Danmark. Ca. 1900. (6)
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2427/42
To sæt på seks samt et par teskeer af sølv med snoede skafter og forgyldte laffer. Danmark. 19. årh. L. 12,5-14. (14)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2427/36
P. Hertz: Et sæt bestående af tolv teskeer af forgyldt sterlingsølv prydet med emalje. 19. årh. L. 11,8. (12)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/33
Øreskål af sølv samt kande. P. Hertz, København 1949 og 1950. Vægt 867 g. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/30
En samling skeer af sølv, bl.a. et par danske barok skeer med violinformede skafter. 18.-19. årh. L. 12,5-21,7. (11)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2427/18
"Orkidé" bestik af sølv. Udført hos Horsens sølvarefabrik og W & S. Sørensen. (60)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/15
Et par edwardianske prydopsatser af sterlingsølv, William Comyns & Sons, London 1908. Vægt 673 g. H. 15 cm. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK