-
2427/285
A large Chinese famille rose 'Eight dragons' fish bowl, Qing late 19th century. H. 45 cm Diam. 52 cm. Hardwood stand.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2427/282
Kinesisk Canton vase, dekoreret i emaljefarver og guld. 19. årh.s slutning. Nu monteret til lampe.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
440 DKK -
2427/278
A Chinese export silver five-piece tea and coffee service. Weight 2,144 g. (5)
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
2427/277
Figur af forgyldt bronze i form af Grøn Tara sidende i lalitasana. 16. årh. Vægt 680 g. H. 12 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/271
Stor patineret bronze røgelseskar på tre dyrepoter. Mærket Ming Xuande Fifth year, lavet af Wu Bangzuo. 17. årh. H. 47 cm. L. 55 cm.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Ikke solgt
-
2427/270
A Korean bronze mirror cast with phoenixes and flowers. Goryo dynasty 918-1392. Diam. 16.5 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/269
Kinesisk figur af patineret bronze i form af siddende Guanyin. Ming 1368-1644. Vægt 1278 g. H. 23 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
2427/268
A Tibetan gilt copper alloy figure of a Drikung Kagyu lama. 18th century. Weight 1128 g. H. 16 cm.
Vurdering :
25.000–35.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2427/265
A Chinese gilt copper alloy figure of Guanyin. Ming 1368-1644. Weight 1545 g. H. 24 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
2427/264
A Chinese bronze figure of Guanyin seated in lotus throne. Ming 13681644. Weight 8510 g. H. 47 cm.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2427/262
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i farver med guder og børn. Mærket Yi Pin Tang. 20. årh. H. 7. Diam. 15.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/253
Kinesisk sancai-glaseret figur af keramik, Guanyin siddende på klippe. 17/18. årh. H. 30 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2427/249
Fire kinesiske tryk/plakater med bjerglandskab og scenerier fra havet V. E. Scroll "Peace and Trouble". Indrammede. Billedfelt 108 x 38 cm. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/244
Kawase Bunjiro Hasui: En korridor i Miyajima samt Forårsaften ved Tôshôgû Shrine i Ueno. To træsnit i farver. Synlige mål 25 x 38 cm. og 37 x 25 cm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2427/216
Thailandsk tempelklokke af delvis forgyldt bronze, 18/19. årh. H. 13 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2427/178
Kinesisk tekande af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Sen Qing/Republik. H. 13 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2427/191
Kinesisk vase af porcelæn, sekssidet, dekoreret i emaljefarver. Mærket Kangxi men Republik. H. 36 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2427/177
Kinesisk tedåse af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Sen Qing/Republik.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2427/182
Kinesisk tekande af porcelæn, dekoreret i emaljefarver, sen Qing/Republik. H. 9,5 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/181
Kinesisk bakke af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Sen Qing/Republik. 26 x 28 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2427/147
A Chinese partly gilt bronze figure of the Daoist deity Bixia Yuanjin. Ming 1368–1644. Weight 2747 g. H. 32 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/141
A Chinese gilt copper alloy figure of Amitayus. 18th century. Weight 357 g. H. 11.5 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2427/135
A Chinese gilt copper alloy figure of White Tara. 18th-19th century. Weight 364 g. H. 11 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
2427/132
En samling kinesiske figurer af udskåret træ visende afstraffelsesmetoder m.m. 20. årh.s første halvdel. H. 7-8,5. (8)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2427/129
A Chinese gilt copper alloy figure of Amitayus. Qianlong 1736–1795. Weight 714 g. H. 18.5 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2427/126
Samling kinesisk porcelæn, dekoreret i farver og underglasur blå. 18.-20. årh. H. 3-10,5. (9)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2427/123
A Tibetan gilt metal alloy figure of a Gelugpa lama. 18th century. Weight 338 g. H. 11.5 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
2427/120
Thangka med mandala. Farvepigment på lærred. Samt figur af udskåret træ. Tibet. 19. årh. Billedfelt 24 x 24. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/117
A Tibetan gilt copper alloy figure of Bakula, the ninth arhat. 16th-17th century. Weight 513 g. H. 12 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2427/114
Kinesisk flaskevase af porcelæn, dekoreret i okseblodsglasur. Qing. Ca. 1900. H. 23.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2427/111
A Chinese gilt copper alloy figure of Amitayus.Qianlong 1736-1795. Weight 1302 g. H. 17 cm.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
2427/108
Et par kinesiske emaille-sur-bisquit figurer i form af påfugle. Mrk. Zhu Maosheng. Republik 1912-1949. H. 25. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/105
A Tibetan/Nepali gilt figure of eightarmed Avalokitesvara. 15th-16th century. Weight 402 g. H. 13 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
2427/102
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i guld på powder blue grund. Kangxi (1668-1722) og 19. årh. H. 23. Diam. 17.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/96
Kinesisk figur af porcelæn i form af Budai, dekoreret i farver. Zhumaoji. Republik 1912–1949. H. 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2427/90
Gao Qipei stil, 19. årh.?: Scroll med klippe, bambus og prunus. Betegnet. Tusch på papir. Billedfelt 177 x 50.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/84
Japansk foldeskærm, dekoreret med blomstrende grene. Malt på silke. 20. årh.s begyndelse. L. 255.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/21
Two Chinese paintings from a series depicting scenes from events in the three kingdoms. 19th century. Framed. Visible image c. 43 x 43 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK